У період суперкризи та карантину надзвичайно важливо тримати вектор прогресу та справедливості, боротися за них, обстоювати їх не через ґаджети, а спільно в реальності. З 31 липня по 2 серпня 2020р. полтавські республіканці на БВ «Сенегал» (с. Нижні Млини, Полтавський р-н) зібрали небайдужих до долі Полтавщини й України людей на Полтавську обласну Студреспубліку, щоби спільно працювати над темою «Надзусилля для прогресу та справедливості Полтавщини» [+ відео].
Чому саме ця тема? Бо звичайних, ба навіть і важких зусиль уже недостатньо. Потрібні надзусилля — через «не можу». Аби перервати регрес і вийти хоча б на більш-менш нормальне життя, добитися більшої справедливості, про цінність якої, на жаль, взагалі забули останнім часом, пасіонарна молодь й інтелектуал(к)и розробляли план для розвитку Полтавського регіону. Про всі напрацювання — в пострелізі.
Уже справжнім надзусиллям було те, щоб Полтавський регіональний етап ХХІІ Міжнародної програми «Студентська республіка» відбувся, адже це фактично перший повноцінний громадянський проєкт на Полтавщині за період карантину* — й «палиць в колеса» для республіканців було достатньо. Полтавську Студреспубліку-2020 будували, ніби з нуля, точніше заново, як після розрухи. І це вдалося лише за умови ставлення всіх до неї, як до спільної справи (перекл. ‘res publica’), а не як до послуги. Люди — це люди, ті, хто складають суспільство, люди — не клієнти.
Перший день
Спочатку створилося чотири громади в Полтавському краю: «Механізм», «Екстраверти», НСНДРП і «Плутонізм». На першому етапі вони визначалися з територіями проживання. На другому — спільно формували правила співжиття людей у громадах, а на третьому — діяли для забезпечення життєдіяльності громад.
Цікаві експерименти показали, що найкраще «створювати не децентралізацію», а саме самоврядування, коли громади самі визначають, як хочуть жити. І кожна з них створила свої правила, відмінні від інших. В одній рішення приймалися консенсусом, в іншій – більшістю, а ще в одній — одноголосно (але фактично імітаційно, так як в силовий спосіб на них чинився тиск). В одних панували рівність, взаємоповага, справедливість, а в інших — навпаки.
Критикували, допомагали, супроводжували напрацювання учасників/ць Студреспубліки експерти: Андрій Пантелеймоненко, директор Полтавського регіонального центру досліджень і сприяння розвитку кооперації, д.е.н., професор, який провів чудовий факультатив про приклади надзусиль в історії економіки, а особливо в кооперації; Сергій Приходько, к.п.н., доцент кафедри гуманітарних і соціальних дисциплін Полтавської державної аграрної академії, де республіканці нещодавно стали стейкголдер(к)ами спеціальності «052 Політологія», та Роман Бовкун, інноваційний підприємець, випускник «Студентської республіки».
Також Студреспубліку відвідали начальник управління у справах сім’ї, молоді та спорту Департаменту культури, молоді та спорту Полтавської міськради, депутат Полтавської облради Ігор Скляр і заступниця начальника управління, випускниця «Студентської республіки» Ірина Колечкіна, а також ексначальник цього управління, депутат Полтавської міськради V скликання Андрій Савельєв.
Громада «Екстравертів», як і прогнозували ігротехніки, розпалася після першого пленуму. Власне, у назві «Екстраверти» ігротехніками було помічене приховане бажання виїхати за кордон, хоча жителі/ьки громади подавали цю назву як відкритість і публічність.
На третьому етапі, коли потрібно було діяти й реалізовувати проєкти побудови економіки громад, розвиваючи підприємства, які створюють додану вартість, розпалася громада з ультраправою владою. До кінця гри протрималися й вивели на непоганий рівень розвитку громади «Плутонізм», головою якої обрали депутата Студентського парламенту України-2019/2020 Романа Коломійця та «Механізм» на чолі з переможницею останньої Полтавської ЗиСР Іриною Домішкевич.
За перший період існування громад було витрачено всю державну субвенцію, через що постала загроза повного банкрутства всіх громад. Тому прийняли екстрене рішення зібрати загальне віче й у тристоронньому порядку «Уряд – Мерія Полтавського краю – громади» створити проєкт форсованої модернізації на Полтавщині.
Люди ініціювали проєкти по кооперації на селі й об’єднувалися, громади виділяли землю, Уряд виділяв кошти на насіння на поворотній основі, а Мерія допомагала організаційно. Комунальні підприємства створювалися в громадах юридично, але обслуговували не одну громаду. Проєкти з виробництва також фінансувалися з Уряду із залученням дешевих кредитів, а сфера послуг була повністю за громадою. Мерія ж вела проєкти з культури, аби забезпечити повний спектр того, що потрібно людині для нормального життя. І спільними зусиллями вдалося запустити економіку, яка була орієнтована насамперед соціально, а не на отримання прибутку.
У політичній системі громада «Плутонізм» спочатку ототожнювала себе з Плутоном, який хоч і знаходиться в кінці Сонячної системи, але, як вони ствердужють, є надзвичайно важливим. Однак, було створено партію, де жителі оголосили «плутонізм» ідеологією на рівні соціалізму, лібералізму, комунізму тощо. «Плутонізм» — від собаки Плуто, героя мультфільмів Уолта Діснея. Тобто «плутонізм» — це про добро. Але до кінця гри партії не вдалося розвинути рух за добро і таким чином переламати хід виборів. Протягом всієї гри партія демонструвала оригінальний ліберальний порядок, відмінний від неоліберального.
Справжній прогресивний проєкт вдалося збудувати в громаді «Механізм». На засадах рівності, єдності, справедливості, через громадянську активність було реалізовано багато цікавих ініціатив у кооперації, виробництві, профспілковому русі, громадських проєктах, навіть були спроби введення валюти, підкріпленої соціальною активністю людей як противага збанкрутілій для прогресу ринково-капіталістичній грошовій одиниці.
Цікаво, що не зважаючи на те, що «Механізм» і «Плутонізм» були фактично конкурентами на виборах, їм вдалося реалізувати кілька спільних соціально-економічних проєктів.
Другий день
У другий день на Студреспубліку завітало багато гостей, які разом з усіма провели обговорення на тему «Спільне бачення майбутнього Полтавського регіону», в якому виступили Марина Погоріла, керівниця Полтавського відділення ГО «Легалайф»; Яніна Стемковська, представниця Всеукраїнського об’єднання людей з наркозалежністю «ВОЛНа»; Олександр Сазонов, підприємець і громадський діяч; Анна Довгошей, журналістка, Студентська мерка Харківщини-2000/2001р.; Євгеній і Олена Бабенко (випускниця програми «Студентська республіка»), а також республіканці Олександр Волощук, Роман Широких, Анатолій Мишелов, Дмитро Кандиба і Денис Губський, депутат Новоселівської об’єднаної громади від Партії «Республіка». Опісля відбулася зустріч із всесвітньовідомим художником, а також поетом, режисером, драматургом, експертом фіналу Студреспубліки-2018Олегом Мінгальовим.
Щодо мульти-фестивальної частини, вона була насичена й дуже додала запалу всій Студреспубліці. Уже втретє поспіль на Полтавській Студреспубліці проходить поетичний суб-фестиваль «Леся-фест». Автор(к)и Руслана Дзюба, Анна Старцева, Анна Шпіка, Денис Губський та Євген Кулик декламували власні вірші. І звичайно, цьогорічна творчість була про найголовніше – «Надзусилля для прогресу та справедливості Полтавщини». Переможницею суб-фестивалю стала юна поетка із м. Зіньків Анна Шпіка, учасниця літературного фестивалю «Листоверт».
У суб-фестивалі «Добрі люде», кураторкою якого була Ірина Жемела, перемогла команда «Мегатрон». У суб-фестивалі «Студентська Мафія», куратором якого був Дмитро Кандиба, переможницею стала Руслана Дзюба, в півфіналі об’єднаного конкурсу краси особистості «Перша Леді» й «Містер Студреспубліки» перемогли Юлія Товстенко, Анна Михайлова, Анастасія Підюра й Максим Сєдаков.
Справжнім шоу вдруге поспіль на Студреспубліці став виступ груп «Арізона» й ‘RockBand’ перед інавгурацією Студентського мера Полтавщини. Особливий респект – куратору Music Live Awards Дмитру Лузановському! Жека ж Кулик веселив всіх на «Нічній тусі»!
У Фото-конкурсі «Спалах емоцій» перемогла Анна Шпіка, призерами стали Олена Сушко й Ігор Воскобойник. Суб-фестиваль «Екстер-фест» у дизайнерській номінації виграла Аліна Ярош. У «Денній тусі», яку організували Анастасія Безкоровайна й Аліна Ярош, а провела Руслана Дзюба переміг Денис Губський.
Наприкінці вечора голова ЦВК Дмитро Кандиба й секретарка ЦВК Анастасія Бридихіна оголосили результати виборів, які проходили за справжніми відкритими списками, а не псевдо, як наразі наприймали в українських законах.
— від партії «Механізм»:Анастасія Безкоровайна, Ірина Жемела, Ярослав Кузьмич, Аліна Ярош (Полтавська державна аграрна академія), Анна Михайлова (Національний університет «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»), Таміла Ширай (Полтавський коледж нафти і газу НУ «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»);
— від партії «Плутонізм»: Роман Коломієць, Артем Пащенко (Полтавська державна аграрна академія), Руслана Дзюба, Євген Кулик (Національний університет «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»).
А Студентською меркою Полтавщини-2020/2021 стала студентка Полтавської державної аграрної академії Ірина Домішкевич, обійшовши свого суперника Романа Коломійця, який продовжуватиме роботу в Студентському магістраті. Студентська мерка Полтавщини-2019/2020 Аліна Ярош урочисто передала пост Ірині Домішкевич, але теж не закінчує працювати — робитиме це в Студмагістраті. Така непроста, але обнадійлива за результатами гри Полтавська Студреспубліка-2020! Іти вперед, щоб не творилося навколо, спільно опиратися негативним тенденціям, постійно тримати удар, підтримувати одне одного й працювати, працювати і ще раз працювати! До зустрічі на фіналі Студреспубліки-2020!
* Під час проведення події дотримувалися адекватних і повністю законних карантинних приписів
Дякуємо щиро партнерам і спонсорам за допомогу: Департаменту культури, молоді та спорту Виконавчого комітету Полтавської міської ради, ТМ «Козуб», ТМ «Зарог», Пабу ‘Valber’, Базі відпочинку «Сенегал», компанії «Теплотема», Полтавському обласному об`єднанню фермерів і приватних землевласників імені Героя України, Героя Небесної сотні Віктора Чміленка, ресторану «Тот самый барашек», міському кафе «Чічіков», мережі аптек «Ваша Аптека».
Інформаційні партнери: телеканал «Центральний», газета «Полтавский вісник».
Окрема подяка випускникам/цям Студреспубліки за сприяння в організації події: Роману Бовкуну, Олександру Сазонову, Олегу Вустенку, Максиму Мотайлу, Анатолію Мишелову, Максиму Сєдакову, Роману Широких, Ірині Колечкіній, Івану Апришку, Олені Бабенко, Денису Губському. І хоч дехто не зміг бути присутнім саме в ці три дні, але допоміг заздалегідь. Завжди раді вам!