fbpx
 
НОВИНИ
РЕГІОНИ
АР Крим
Вінниця
Волинь
Дніпропетровськ
Донецьк
Житомир
Закарпаття
Запоріжжя
Івано-Франківськ
Київська обл.
Кіровоград
Луганськ
Львів
Миколаїв
Одеса
Полтава
Рівне
Суми
Тернопіль
Харкiв
Херсон
Хмельницький
Черкаси
Чернівці
Чернігів
м. Cевастополь
м. Київ
Світ
Білорусь
КАТЕГОРІЇ
всі теми
Новини Cтудреспубліки
Новини НДЛМ
Новини ВМГО
Аналітика
 
НОВИНИ
27-04-2016 / Новини ВМГО "Студентська республіка" /  Україна

Чужий досвід може принести результат тільки після опрацювання власних проблем

Професор історії Монреальського університету Презентація у Полтаві.Яків Рабкін під час презентації книги «Сучасний Ізраїль. Від задуму до життя» в Чернівцях, Чернігові та Полтаві ділився своїм доробком про аналіз протиріч, які є в сучасному Ізраїлі й історії євреїв. Науковець порівняв досвід Ізраїлю та Канади стосовно держави та суспільства. Зокрема, він підкреслив хронічні проблеми зоснованого на етнічному націоналізмі Ізраїлю та відносну стабільність канадської держави, в якій упізнають себе громадяни самих різних етнічних і конфесійних груп  [+ відео].

Про історію створення держави Ізраїль, глибокий аналіз сучасних проблем країни, а також про те, як використовувати досвід чужої країни для покращення ситуації у власній, просто, але компетентно та захоплююче говорив на різних майданчиках відомий на весь світ канадський науковець проф. Рабкін. Організатором поїздок в українські регіони була Студреспубліка.

Чернівці: розмова про виклики майбутнього України й Ізраїлю

Рабкін на телепередачі у ЧернівцяхвцяхПісля презентації книги та публічної лекції в Києві тур монреальського професора продовжився у Чернівцях. 11 квітня 2016р. буковинська столиця зустрічала гостя неймовірною атмосферою та мультикультурними традиціями. Сама історія міста говорить про те, що будь-хто може бути повноправним членом суспільства, незалежно від національності, кольору шкіри, віри тощо. Така місцева атмосфера дуже сприяла відвертій розмові, яку пропонував Яків Рабкін.

Так, першу лекцію-презентацію книжки автор провів у Чернівецькому національному університеті ім. Ю.Федьковича. Крім всього іншого д-р Рабкін акцентував увагу, що в Ізраїлі дуже фрагментоване суспільство, яке складається мінімум із 4-х великих груп: ортодоксів або ультрарелігійних євреїв, арабів, помірно релігійних євреїв та групи, на якій тримається розвиток Ізраїлю — світських євреях і членах їх сімей (до речі, значна частина  останніх – то нащадки емігрантів із територій колишніх Російської й Австро-Угорської імперій). Такий високий ступінь розшарування суспільства створює значні виклики щодо майбутнього єврейської держави.

Продовжився діалог Яків Рабкін у Чернівцяху рамках публічної зустрічі-презентації у галереї «Sweet АРТ», на яку учасників запрошував партнер візиту професора в Чернівці – друг Студреспубліки, бізнесмен і громадський діяч Олексій Бурбак. Там зібрався у т.ч. й актив Чернівецької Студреспубліки. Цікаво, що Чернівці відіграли велику роль у розвитку євреїв світу, адже саме в цьому місті відбулася конференція, де було прийнято рішення визнати іврит мовою єврейського народу. Яков Рабкін у своїй доповіді акцентував увагу, що, навіть у ситуації фактичної відсутності будь-якої загрози Ізраїлю з боку арабських держав, суспільство мобілізують до сьогоднішнього дня риторикою про те, що країна знаходиться в небезпеці й оточена ворогами.  

Чернігів: дискусія про витоки сіонізму як одного з різновидів європейського націоналізму та його сучасну критику

Рабкін і Щерба.Наступним містом, яке 12 квітня зустрічало д-ра Рабкіна з його виданням, був Чернігів. Древнє місто цікаве не лише своєю багатовіковою історією, але і тим, що до ІІ світової війни тут проживало більше 33% саме єврейського населення, тому презентація книжки викликала значний інтерес.

Обговорення праці професора розпочалося у Чернігівському національному педагогічному університеті ім. Т.Шевченка, де для майбутніх вчителів історії відбулася лекція про історію зародження єврейського націоналізму — сіонізму. Цікаво, що саме на теренах Східної Європи, а саме України, Польщі, Білорусі, Литви та Латвії сіонізм набув найбільшого розквіту, він по суті був заснований вихідцями із цих земель. І коли евреї-сіоністи провели свою конференцію у Мюнхені, де обговорювали питання створення власної держави — німецькі євреї були різко проти, адже для них було незрозумілим, навіщо руйнувати їхнє комфортне й історично виправдане місце проживання, натомість євреї Східної Європи відчували значні утиски, тому їх бажання створення власної держави було абсолютно логічним.

Цікавий випадок стався під час лекції Під час лекції Якова Рабкіна.у Педуніверситеті, адже в ній також узяли участь декілька представників єврейської спільноти міста, які виявились різкими прибічниками сіонізму і стверджували, що говорити про поділ ізраїльського суспільства можливо лише для аудиторії, яка глибоко знає специфіку єврейської держави, а не для «непідготовлених» студентів. Ми стали свідками болючої реакції адептів сіонізму на спробу аналізу проблем сучасного Ізраїлю, що, власне, і підтвердило зміст сучасного політичного сіонізму, на якому засновано єврейську державу.

Далі в Чернігівській міській бібліотеці ім. Ю.Коцюбинського зібралося студентство, громадські діячі, прихильники гарної літератури та журналісти. Розмова видалася насиченою, незважаючи на закінчення робочого часу дискусія тривала набагато довше. Серед всього іншого Яків Рабкін акцентував увагу на цікавих витоках американської підтримки Ізраїльської держави. Щороку США дотує єврейську державу десь на $3 млрд з причини того, що у владних колах є дуже велике лобі християн-сіоністів, які вірять, що зібравши євреїв на Святій землі можливо прискорити друге пришестя Христа.

Полтава: діалог про необхідність державної ідеї, яка об’єднує, а не національної, яка роз’єднує

Полтавські слухачі.Наступного дня Яків Рабкін відвідав Полтаву. Одразу ж професор у супроводженні республіканців відправився до музею Полтавської битви. Потім зустрівся зі студентами Полтавського національного педагогічного університету ім. В.Г.Короленка, там яскравою видалась дискусія про модернізацію освіти й використання Україною досвіду інших країн. Ключовою стала така фраза експерта: «Использовать опыт других стран – это, как пересадить человеку орган, он может быть и хорошим, но смотря как воспримет организм. Чтобы использовать чужой опыт, нужно в первую очередь знать, что делается в этой стране внутри».

Далі професор поспілкувався з місцевими ЗМІ та відвідав Полтавський еврейський фонд «Хесед Нефеш», який займається здебільшого підтримкою постраждалих від Голокосту. Там зараз започатковується і музей єврейської культури.

Ключова подія – відкрита лекція й презентація однойменної книги професора в Полтаві, проходила в обласній бібліотеці. Серед учасників були активна громадськість, науковці, студентство, місцеві депутати, журналісти, історики. Рабкін порівняв досвід Ізраїлю та Канади, де живе професор, на користь останньої. Канада зробила ставку не на етнічний націоналізм, як Ізраїль, сповнений хронічних хвороб, тому їй вдалося демократичними інструментами подолати проблему сепаратизму Квебеку та побудувати відносно стабільну державу, в якій знаходять достойне місце представники різних етнічних і конфесійних груп.

Рабкін у Полтаві, бібліотека, республіканці

На завершення візиту знаний вчений завітав до єврейської общини Полтави, а також зустрівся з благодійниками, які прагнуть збудувати реабілітаційний центр для дітей, що постраждали від нинішньої війни в Україні. Роботу республіканців у напрямку громадянської просвіти професор позитивно відзначив як намагання повернути в суспільство раціональне. Також Яков Рабкін підкреслив неймовірну красу Полтави, затишну атмосферу, озелененість міста і спокій, який тут панує.

Яков Рабкін був експертом фіналу Студреспубліки-2015 на Арабатській стрілці, під час якого 24 серпня 2015р. виступив перед учасниками з факультативом на тему: «Міжнародні аспекти демодернізації». 26 лютого 2016р. він прочитав скайп-факультатив «Про свободу вибору моделі соціоекономічного розвитку» для учасників ЗиСР-VIII на Буковині. 5 квітня 2016р. професор провів публічну лекцію-презентацію своєї книги «Сучасний Ізраїль. Від задуму до життя» у Києві, а далі відвідав Чернівці, Чернігів і Полтаву.
Підпишіться на Телеграм-канал Studrespublika, щоб оперативно отримувати найважливішу інформацію про діяльність Студреспубліки

Автор: Олександр Щерба, Олег Слизько