fbpx
 
НОВИНИ
РЕГІОНИ
АР Крим
Вінниця
Волинь
Дніпропетровськ
Донецьк
Житомир
Закарпаття
Запоріжжя
Івано-Франківськ
Київська обл.
Кіровоград
Луганськ
Львів
Миколаїв
Одеса
Полтава
Рівне
Суми
Тернопіль
Харкiв
Херсон
Хмельницький
Черкаси
Чернівці
Чернігів
м. Cевастополь
м. Київ
Світ
Білорусь
КАТЕГОРІЇ
всі теми
Новини Cтудреспубліки
Новини НДЛМ
Новини ВМГО
Аналітика
 
НОВИНИ
06-04-2016 / Новини ВМГО "Студентська республіка" /  м. Київ

«Вибір Ізраїлю: повинен бути ворог, щоб тримати державу разом», — Яків Рабкін

Рабкін на початку лекції.«Створення держави Ізраїль — це створення нової ідентичності, в цьому сенсі Ізраїль досягнув багато», — акцентував професор історії Монреальського університету, спеціаліст із питань модернізації Яків Рабкін, який 5 квітня 2016р. у Київському Будинку Книги провів лекцію та презентував власну книжку «Сучасний Ізраїль. Від задуму до життя». Отже, Студреспубліка продовжує практику роботи з провідними світовими інтелектуалами.

Про Ізраїль, причини його створення, конфлікти з цим пов’язані, внутрішні проблеми, складний шлях модернізації, а також про стереотипи щодо євреїв говорили під час лекції з професором історії Яковом Рабкіним. Розмова була цікавою, а актуальності їй додавали нині модні паралелі, які проводять між Україною та Ізраїлем. Стенограму та відео зустрічі з професором Рабкіним — опублікуємо згодом, а поки про основне.

Гостя з Канади на самому початку зустрічі представив видавець книги Іван Степурін (видавництво «Саміт-книга»). Далі — модерував лідер республіканців Павло Вікнянський. Д-р Рабкін коротко розповів про свої попередні роботи (до речі, одна з них стала справжнім світовим бестселером) та про те, що останнє видання в Україні є логічним їх продовженням. До речі, організаторами лекції та презентації видання були Студреспубліка, видавництво «Саміт-книга» та Київський Будинок Книги.

Яків Рабкін - коротко про створення книги.Для «затравки» професор розпочав із витоків ідеї про окрему єврейську державу. Ідея зібрати євреїв на Святій землі до приходу месії — це ідея протестантська, вони виникла в англомовних країнах у XVII ст. і була пов’язана з простою теорією: для того, щоб прискорити друге пришестя Христа, потрібно зібрати євреїв на Святій землі. На початку ХХ ст. Англія активно підтримала цю тему, і, врешті решт, у 1948р. був створений Ізраїль.

Ну, а далі почалися питання — і виважені, проте компетентні відповіді. Цікавилася, яким чином євреям вдається не асимілюватися в інших країнах, про роль іудаїзму, чи стан вічної боротьби допоміг зберегти свою ідентичність, про виникнення антисемітизму, про відношення до політиків і можновладців у сучасному Ізраїлі тощо.

Багато питалися про сіонізм, зокрема і про те, коли сіоністський рух перестав «дружити» з лівими. І, справді Рабкін підкреслив, що до створення, на початку і до 1977р. Ізраїль розвивався як соціалістично-спрямована держава, далі відбулася еволюція в сторону правого націоналізму, економіка перетворилася з соціалістично-спрямованої в неоліберальну (зараз Ізраїль разом з США є лідерами в Західному світі, де найбільший розрив між багатими і бідними) — і це процес, пов’язаний із контекстом націоналізму, який сам по собі заснований на сегрегації, і тим, що праві режими характеризуються форматом небажання чи нездатності перейти від націоналізму до громадянської формули співжиття. Спікер підкреслив, що Ізраїль є успішною державою, тому що продовжує ідею сіонізму, а з іншої сторони сіонізм не дає можливості розвиватися далі, перейти до держави не тільки євреїв, а всіх громадян.

Запитання задає Максим Гардус. Запитання задає Андрій Гедрович.

Частина інтелектуальної бесіди стосувалася порівняння Ізраїлю з Україною, аналізу конфлікту України та Росії і того, що ж буде з усіма нами. Професор зазначив: «Я не пророк, але можу сказати точно, що просте населення обох країн дуже сильно страждає». Павло Вікнянський розповів, що зараз ситуація України й Ізраїлю з приводу конфліктів із сусідніми державами дуже схожа, і поцікавився у спікера, як у таких умовах не обирати страх і подальше ходіння по колу, а свободу та майбутнє, якусь надію? Рабкін зауважив, що ось вибір Ізраїлю мобілізаційний: повинен бути ворог, неважливо який, внутрішній, зовнішній, фізичний чи державний, лише наявність ворога може тримати таку державу разом. У той же час, є вибір країни, де проживає Яков Рабкін — Канади, якій вдалося побудувати ефективні державу та суспільство, які об’єднують багатьох етносів, культур, мов, релігійних традицій тощо.

photo_2016-04-06_19-29-31

photo_2016-04-06_19-16-59

Слухачі.

По завершенню лекції всі бажаючі могли придбати книгу й одразу ж отримати на ній автограф автора і фото на згадку.

Слідкуйте — наступного тижня професор планує презентувати свою книгу та зустрічатися з активістами, інтелектуалами, небайдужими громадянами в Чернігові, Чернівцях і Полтаві.




Підпишіться на Телеграм-канал Studrespublika, щоб оперативно отримувати найважливішу інформацію про діяльність Студреспубліки

Автор: Віра Андріюк