Про те, як проходила Полтавська ЗиСР-IX, хто з експертів/ок оцінював, хто переміг, а головне, які перші висновки робимо — читайте далі. Людям набридло жити в нерівних умовах. Потрібні сміливі рішення!
День перший
Що за 30 років відбулися 3 революційні ситуації (Незалежність 1989–1991, Помаранчева революція, Євромайдан), які не змінили кардинально стан, а стало гірше… хіба що демократично стало краще, але сталася заміна на дикий капіталізм. Незалежність, 1989–1991: якщо партійна номенклатура «підкрадала» собі, то потім більшість державних ресурсів вони ж «узаконили» на себе, приватизували й передають у спадок. Помаранчевий і Євромайдан — це заміна декорацій: одні фінансово-промислові групи змінили інші, зараз маємо спробу забрати землю, додерибанити держпідприємства, вбивчий для робітничого класу проєкт змін до Трудового кодексу — це ознаки падіння. Казав і про те, що умовні показники лідерства Полтавщини на загальному фоні падіння показників України не мають жодного значення… Врешті, потрібні сміливі концептуальні рішення.
Отже, республіканці Полтавщини 3 дні шукали відповіді на всі ці складні питання.
Як добрий друг поспілкуватися з учасниками/цями Полтавської ЗиСР традиційно приїхав лідер республіканців України Павло Вікнянський. Із теплими словами до учасників/ць також звернулася від імені Миргородської райдержадміністрації, партнерів Полтавської «Зимової Студреспубліки», начальниця відділу культури Наталія Халдай.
Рандомно сформовані групи пішли працювати над темою «Чому я (не)хочу жити в найбіднішій країні Європи?». На пленумі ж розповіли про фактори, які не заохочують людей, або навпаки заохочують особисто кожного жити в Україні; фактори, які заважають розвитку людини, соціуму, культури і т.д.; про убогість думки, слова, рішення, дефіцит культури спілкування, їжі, пиття тощо; про відсутність відповідальності як соціальної навички.
Група модераторів у складі старшого ігротехніка Романа Широких, Олександра Волощука, Дениса Губського й Дмитра Кандиби, який сумісно виконував роль фіксатора, постійно тримали руку на пульсі розгортання теми й направляли учасників/ць по рамках гри. А експерт(к)и: краєзнавець, учасник ЗиСР-ХІ у Карпатах Олег Лебединський, громадська діячка Ганна Кіященко, політолог Сергій Приходько, економіст Андрій Пантелеймоненко й директор Полтавського державного центру науково-технічної і економічної інформації Сергій Школяр разом із керівником гри Олегом Слизьком винагороджували кращі позиції символічними «прогресами» й видавали санкції у вигляді «деградацій» тим, чиї позиції не відповідали задачам.
Із 22.00 по 23.00 проходила робота в групах на тему «Хто може зробити прогрес на Полтавщині? Критерії та характеристики». Одна група стояла на позиції — що просвітителі, друга — що ті, хто можуть забезпечити максимальну рівність у суспільстві, а ще вважали – що студентство, молодь і ті, хто максимально використають ЗМІ з позитивним порядком денним.
Уночі групи працювали на тему «Пункти зростання прогресу на Полтавщині». Частина ж учасників/ць аж до 5-ї ранку грали в інтелектуально-психологічну гру «Мафія».
День другий
Вранці на пленумі одна група презентувала проєкт «кРАЙ» для відпочинку й оздоровлення на Полтавщині. Група просвітителів переросла в «Платформу інтелектуального розвитку». Група «Рівність» виступила за те, щоб не ділили людей за ознаками віку, посад, статків, політичних позицій, ґендерів, релігійних уподобань, мови, національності, культури, звичаїв і соціального статусу. Медійники задумали вести інформаційну кампанію для того, щоб люди зменшили свої постійні щомісячні витрати, а також проводити роз’яснювальну роботу про переваги альтернативних джерел енергії, здоровий спосіб життя і те, як відрізняти справжні ліки від фальсифікату, щоб менше витрачали на лікування: вивільнені кошти, за задумом, повинні будуть надати нові можливості для «маневрів» людям, щоб вирватися із безнадьоги.
Одразу після цього пішли працювати в групи на тему «Алгоритм становлення та ресурси необхідні для прогресу?». «Платформа інтелектуального розвитку» запропонувала проєкт широкої громадянської просвіти, який би різко підняв інтелектуальний рівень у суспільстві і супроводжувався б запровадженням спеціальних обов’язкових іспитів при прийомі на ключові посади. Проєкт «кРАЙ» переріс у «ПРАЙД» (Полтавський рай Dream), чиї учасники/ці пропонували у рекреаційний період масово залучати людей, які відпочивають та оздоровлюються, до дискусійних проєктів й обміну досвідом.
Далі працювали над темою «Стратегія реалізації задач». Група «Медіа» запропонувала створити центр підтримки для тих, хто потребує допомоги. Інші ж групи презентували слабенькі позиції й у грі виникла перша криза.
«Альтернативи осмисленої політизації громадян, особливо молоді — немає, необхідно проблематизувати все навколо й усередині нас, активно боротися з нашими власними інфантильністю, тупістю й слабостями, а також спокусами і фобіями, котрі паразитують на них в інтересах визискувачів нашого народу — «хазяїв життя», олігархів і величезної кількості корупціонерів. Вони — всюди й роками маніпулюють навіть молоддю — вчать її ненависті, корупції та брехні на рівні цілого Мінкультуримолодьспорту. Інакше ми пройдемо точку неповернення — темрява, і дірка посеред Європи, аналог багатих ресурсами й талановитими людьми, але роздертих війною, зубожінням і стражданням, деяких країн Африки».
На передостанньому пленумі «Хто повинен взяти відповідальність за прогрес на Полтавщині?» група «Центр підтримки» перетворилася в «Центр взаємопідтримки In Touch», залучивши людей не тільки до споживання допомоги, але й до її творення.
На останній пленум завдання було наступне: «Ваша стратегія участі (взаємодії) з об’єктом прогресу?», також треба було презентувати план роботи по кожній позиції. Лише в кінці гри група «Рівність» запропонувала досить революційний, хоч і слабкий, непереконливий, а значить неперспективний, план: домогтися справедливішого розподілу ресурсів в країні. Інші ж ігрові проєкти стосувалися скоріше поступального розвитку. Приміром, група «ПРАЙД» презентувала концепт найсучаснішого оздоровлення з використанням штучного інтелекту, роботів й андроїдизації.
День третій
На ранок усі групи підготували «зшивку» позицій, яку презентувала досвідчена республіканка Богдана Макаова. Потім була емоційна рефлексія і нагородження. ІІІ місце зайняли одразу кілька учасників/ць: Анна Акулович, Олександра Колісник, Олексій Лютий, Богдана Макаова, Анатолій Мишелов і Катерина Шалун. ІІ місце — Олександр Котиков, а переможницею стала Ірина Домішкевич.
Кращі гравці/чині отримали призи від партнерів і багато-багато книжок, а перемож(ни)ці ще й знижку на участь у всеукраїнській «XII Зимовій Студреспубліці» в Карпатах, що пройде 21–24 лютого на тему «Прогрес між еволюцією та революцією». До уваги всіх прогресивних і активних українців — триває онлайн-реєстрація:
Фіналізуємо і підсумовуємо Полтавську ЗиСР-IX
Із висновків. Людям набридла нерівність у суспільстві, але на Полтавщині рецепту ще не винайшли. Із цікавих «фішок», які прозвучали в грі: заснування території свободи й рівності, створення великого проєкту надсучасної здравниці з застосуванням надсучасних технологій.
Потрібно припинити йти по шляху найменшого спротиву. Прийдеться вигризати! Десятки мільйонів людей повинні стати союзниками/цями в питанні досягнення модернізації, а не ресурсом, джерелом, клієнт(к)ами.
Альтернативи прогресу й модернізації — немає! Потрібно радикально змінити масштаб мислення: не сумувати за Котляревським й Гоголем, а зрозуміти, як їм вдалося стати модернізаторами в ті часи. Потрібні сміливі рішення!
Дорогою додому вже традиційно учасники/ці відвідали Національний музей-заповідник великого модернізатора М.В.Гоголя.
Раді були бачити на Полтавській ЗиСР кращих за багато років проєкту Максима Сєдакова, Євгенія Павлова, Анатолія Мишелова, Богдану Макаову, Анастасію Петраш, які увійшли в гру й разом з усіма шукали шляхи й суб’єкт прогресу на Полтавщині!
* * *
Дуже щиро дякуємо тим, хто допомагав ідейно — хед-офісу Студреспубліки й особисто лідеру республіканців України Павлу Вікнянському, всьому складу ігротехнічної групи, політологу, політичному філософу Андрію Окарі, краєзнавцю, автору й керівнику проєкту «Полтава 3D» Олегу Лебединському, голові Полтавської філії Суспільної служби України Ганні Кіященко, політологу Сергію Приходьку, директору Полтавського регіонального центру досліджень і сприяння розвитку кооперації, д.е.н., професору Андрієві Пантелеймоненку, директору Полтавського державного центру науково-технічної і економічної інформації Сергію Школяру.
Окремо дякуємо за підтримку Департаменту культури, молоді та спорту Виконавчого комітету Полтавської міської ради, Управлінню у справах сім’ї, молоді та спорту Полтавської облдержадміністрації, Департаменту культури і туризму Полтавської облдержадміністрації, адміністрації й усьому колективу ДОЦ «Миргородський» (П.Міщенко), Івану Апришку (Beyket Art); Національному музею-заповіднику М.В.Гоголя, Миргородській райдержадміністрації, магазину «КнигоЛенд», Shade Burger, клубу сучасних настільних ігор IGROCRATIYA й кав’ярні «КАВУН»; особисто — Єлизаветі Легуті, Катерині Говтвяниці, Анні Довгошей, Євгену Волошину, Олександрі Іоффе, Василю Ісанському, Олексанру Данилевському, Руслані Дзюбі й Руслані Писаренко.
Запрошуємо всіх на всеукраїнську «XII Зимову Студреспубліку» в Карпатах! Реєструйтеся!
Як проходили Полтавські регіональні етапи «Зимової Студреспубліки» в 2011, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 і 2020 роках.
Як відбувалася основна зимова подія — ЗиСР у Карпатах у 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018 і 2019 роках.