24–27 серпня 2016р. на Чорноморській косі, під Очаковом, на узбережжі Чорного моря (Миколаївська обл., Очаківській р-н, курорт Чорноморка, Оздоровчий табір «Жемчужина») відбувся фінал XVIII Студреспубліки. Активні, небайдужі молоді українці та провідні експерти 3 доби працювали над темою: «Позитивні сценарії модернізації України: роль громад і молоді». Студреспубліка — не просто дзеркало українського суспільства, а спроба побудувати позитивнішу і кращу країну. Вкотре ми переконались у цьому за підсумками великої гри-2016 [+ відео].
Фінал Студреспубліки знову зібрав найкращих молодих і досвідчених, аби цьогоріч разом готувати позитивні сценарії модернізації, що вкрай необхідно сьогодні Україні. Які ж сценарії напрацювали, як пройшла мульти-фестивальна частина і хто був обраний новим Студентським президентом і депутатами Студентського парламенту України — читайте в офіційному пострелізі.
Учасники зі всієї України взяли участь у фінальній Студреспубліці. Акцент ставився на оргдіяльнісну гру, в ході якої експерти разом із активістами в режимі напружених дискусії проробляли різні сценарії майбутнього України, виводячи з них позитивні концепти та сценарії.
Під час відкриття події з привітальним словом до Студреспубліки звернувся лідер республіканців Павло Вікнянський, який ще раз підкреслив, що країна потребує негайної модернізації, яку здатні зробити лише молоді, прогресивні та розумні українці, яким справді болить майбутнє нашої Батьківщини. І що тут, на фіналі Студреспубліки, треба трудитися над позитивними сценаріями майбутнього, адже зараз саме позитивна віра в мирне майбутнє нам так потрібна.
Із привітальним словом виступив голова Очаківської райдержадміністрації Сергій Самоуков, також були зачитані вітання від голови Верховної Ради України Андрія Парубіята Міністра культури Євгена Нищука.
Оргдіяльнісна гра відобразила основні настрої українського суспільства та ключові тренди:
аграрна супердержава, яка засновується не тільки на виробництві зерна, але і на глибокій його переробці, виробництві продуктів харчування. Україна здатна самостійно забезпечити 500 млн жителів планети повноцінним раціоном — і це наша безперечна перевага, яку ми тільки почали використовувати. Потенціал розвитку в цій сфері, дійсно, дуже значний;
електронне врядування як основа внутрішнього ринку ІТ і переходу від аутсорсингу до створення власного виробництва програмних продуктів. Україна вже має близько 100 тис технічних спеціалістів, рівень підготовки яких досить високий і ІТ-сектор у потенціалі може стати однією з ключових галузей економіки країни;
декілька груп розглянули питання розвитку України більш комплексно та запропонували зосередитись не тільки на ІТ, але і на розвитку машинобудування, яке наразі перебуває у складному становищу з огляду на втрату російського ринку, але переорієнтовується із регіону на світ в цілому;
серед іншого були створені партії миру та війни. Обидві стверджували, що модернізація України неможлива без завершення війни, тому необхідно, перш за все, сконцентрувати ресурси на тому, щоб припинити конфлікт і, разом із цим, було запропоновано 2 кардинально протилежні підходи: активний наступ і війна до «останнього українця», або ж… продаж Росії Криму та сходу України.
Прозвучав і такий підхід до вирішення проблеми війни, як ставка на сильного авторитарного лідера, який наведе порядок і реалізує сценарій потужного військово-патріотичного виховання нації як основу для сильної держави. Проте агресивний мілітаристській підхід не пройшов крізь горнило гри, переважна більшість молоді на фіналі Студреспубліки переконана в безальтернативності пошуку формули миру (звісно, без громадянського приниження).
Подальше розгортання гри дозволило проявитися 2-м концептам, які на думку учасників можуть позитивно модернізувати Україну:
1) «наука та молодь — основа майбутнього України», з таким підходом виступала партія переможців. Позиція, яка витекла з мегагрупи лівих, ґрунтувалася на розвитку інноваційного виробництва та підтримці молоді для створення справжнього інноваційного виробництва в Україні;
2) лібертаріанський підхід із тотальною свободою людини в будь-яких проявах (як от бізнес із мінімальними податками, невтручання держави в економіку, рівні права ЛҐБТ, продаж легких наркотиків, легалізація проституції). Такі тотальні свободи можуть створити всі необхідні умови для комфортного життя українців.
У результаті гри було розроблено спільну позицію, в якій дійшли згоди щодо напрямків розвитку України. Фінальну презентацію активні республіканці представляли перед народом на церемонії закриття Студреспубліки на великій сцені.
По завершенню ОДГ традиційно відбулися вибори Студентського президента та депутатів Студентського парламенту України. Посаду №1 обійняв Михайло Ананченко (Сумська обл.), студент 5-го курсу Сумського державного педагогічного університету ім. А.С.Макаренка. Депутатами Студентського парламенту України були обрані: Сергій Говорнян (Чернівецька обл.), Олег Грушицький (Тернопільська обл.), Вікторія Іванова (Миколаївська обл.), Богдан Казимірчук (Чернівецька обл.),Максим Караулов (Миколаївська обл.), Юлія Кононенко (Дніпропетровська обл.), Наталія Сиром’ятникова (Дніпропетровська обл.), Надія Холявко (Чернігівська обл.), Наталія Ціпліцька (Чернівецька обл.), Юлія Шарова (Рівненська обл.).
Кількість крутих експертів цього року просто зашкалювала: Едуард Афонін, Сергій Дацюк,Денис Жарких, В’ячеслав Ігрунов (Росія), Руслан Коцаба, Олександр Ктиторчук, Сергій Лисенко, Андрій Окара(Росія), о. Антоній Рудий, Володимир Фадєєв, Юрій Шевела, Олексій Ющик. Експерти читали факультативи й активно працювали з учасниками в рамках ОДГ.
Підвів риску в змістовному обговоренні позитивних сценаріїв модернізації, критичній ролі громад і молоді в її здійсненні круглий стіл «Наша відповідальність за позитивний сценарій модернізації України», в якому взяли участь практично всі експерти, організатори та найбільш активні учасники.
До речі, в гості до Студреспубліки завітали політики. Колишні мери Кам’янця-Подільського та Миколаєва Олександр Мазурчак і Юрій Гранатуров поділилися своїми кейсами успішної муніципальної модернізації. Той самий легендарний депутат Держдуми, який єдиний проголосував проти путінської анексії Криму, Ілля Пономарьов (Росія) дуже компетентно розказав про власний досвід модернізаційних змін, зауважив важливу роль держави у цьому процесі, підкреслив, що модернізована Україна зробить і Росію нарешті більш цивілізованою. Народний депутат України Віктор Кривенко поінформував про жалюгідний стан української економіки і обґрунтував необхідність реалізації політики стимулювання виробництва, перенесення акценту з постійного кивання на міжнародні фінансові інституції на творення політики національного економічного інтересу.
Яскраво проходила й мульти-фестивальна частина. Учасники змагалися в 15 різноманітних суб-фестивалях, що відображають широку палітру молодіжних субкультур. Завершилася Студреспубліка неймовірним дійством – конкурсом краси особистості «Перша Леді». Найкрасивішою було визначено представницю Дніпра, студентку Придніпровської державної академії будівництва і архітектури Ангеліну Середову.
Тепер республіканці мають розпочати вже безпосередню роботу над втіленням напрацьованих під час фіналу Студреспубліки-2016 ідей, які здатні хоч на кілька кроків наблизити Україну до модернізованої, інноваційної, справді вільної, дійсно, єдиної, конкурентоспроможної держави на світовій арені. Перед нами стоїть виклик — спасіння держави і ми повинні гідно відповісти!
Організатори:ВМГО «Студентська республіка» за підтримки Міністерства молоді та спорту України, оргпідтримки Міністерства освіти і науки України, Міністерства культури України. Партнери: компанія Impression, компанія Kaspersky, компанія MSI, косметична компанія «БІОКОН», Hellisen, компанія «Бельвіль», видавництво «Саміт-книга», бренд одягу L.GROM, Yabloki, Exit Games, Древній Київ у «Парку Київська Русь», фонд «Українська перспектива», НДЛМ. Інформаційні партнери: телеканал OTV, SPILNO.TV, Стильне радіо «Перець ФМ», журнал «Я студент».