fbpx
 
НОВИНИ
РЕГІОНИ
АР Крим
Вінниця
Волинь
Дніпропетровськ
Донецьк
Житомир
Закарпаття
Запоріжжя
Івано-Франківськ
Київська обл.
Кіровоград
Луганськ
Львів
Миколаїв
Одеса
Полтава
Рівне
Суми
Тернопіль
Харкiв
Херсон
Хмельницький
Черкаси
Чернівці
Чернігів
м. Cевастополь
м. Київ
Світ
Білорусь
КАТЕГОРІЇ
всі теми
Новини Cтудреспубліки
Новини НДЛМ
Новини ВМГО
Аналітика
 
НОВИНИ
15-10-2013 / Новини ВМГО "Студентська республіка" /  м. Київ

Відповідальне лідерство: чи є йому місце?

Ответственное лидерство: есть ли ему место? (рус)

Найкращі студентські лідери України – Студентський президент і депутати Студентського парламенту України-2013/2014 – за участі активу Студреспубліки провели десятки зустрічей на зазначену тему протягом стажування 8-12 жовтня 2013р. у Києві та намагалися не лише отримати практичний досвід, знання, але й розібратися в непростому питанні – чи є в сучасному атомізованому світі місце лідерській відповідальності.

Організувала стажування Студреспубліка за підтримки Національного педагогічного університету ім. М.П.Драгоманова.

Участь у стажуванні окрім Студентського президента та депутатів Студентського парламенту України також взяли Студентські мери Києва та Закарпаття, переможниця загальнонаціонального конкурсу краси особистості «Перша Леді Студреспубліки-2013».

Учасники стажування провели зустрічі з народними депутатами України, представниками духівництва, ознайомилися з роботою Верховної Ради України, відвідали телеканал і представництво однієї з найбільших корпорацій світу, прослухали ексклюзивні лекції інтелектуалів і спробували пропланувати власну діяльність. Розпочалося ж стажування зі спілкування з Національним лідером Студреспубліки  Павлом Вікнянським у хед-офісі організації.

Цього року було прийнято рішення зробити формат стажування відмінним від попередніх років і приділити дещо більшу увагу практичній роботі. Більшість практичної частини стажування проходила в Комітеті Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин.

Саме тому 8 і 9 жовтня стажери перебували у Секретаріаті даного комітету, де довідалися, які функції виконує комітет, його працівники розповіли про те, як проходять засідання та про те, яким чином пишуться, опрацьовуються законопроекти та відбувається голосування по них.

Першого дня стажери мали можливість особисто поспілкуватися з народним депутатом України, головою Комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Верховної Ради України, гостем фіналу Студреспубліки-2013 Валерієм Пацканом і народним депутатом України, секретарем Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності, відомою письменницею Марією Матіос. Під час позитивної за настроєм зустрічі Валерій Пацкан пообіцяв найкращим стажерам додаткове стажування у нього та його колег, загалом, підкресливши, що готовий підтримувати як колективні проекти Студреспубліки, так і окремих активістів.

Марія Матіос також запропонувала можливість «соціального ліфта» для студреспубліканців, використовуючи її повноваження, зазначивши, що готова допомагати просуванню корисних ідей. Марія Василівна підкреслила, що для неї якості відповідального лідера – то честь, правда, справедливість, він має бути «твердий, але не в розумінні дурний», що «краще менше пообіцяти, але зробити» і що «краще увійти в історію, ніж вляпатися».

Також першого дня відбулася зустріч із народним депутатом України, Головою Комітету Верховної Ради України з питань освіти і науки, експертом Студреспубліки Лілією Гриневич. Під час зустрічі обговорювалися питання прийняття нової модернової редакції Закону «Про вищу освіту» і припинення політичних спекуляцій навколо цього, адже без реформ втрачається «призначення освіти – бути соціальним ліфтом». Серед важливих акцентів для законодавчого врегулювання, на думку Лілії Михайлівни, є необхідність запровадження незалежного органу акредитації вишів, незалежного оцінювання якості знань випускників вишів, відпрацювання зрозумілої системи кваліфікацій для випускників, що дуже потрібно ринку праці.

Як відомо, Студреспубліка постійно виступає за створення спеціального органу влади, який би займався питаннями майбутнього, не так давно пані Гриневич виступила з ініціативою створення в Україні відповідної Комісії майбутнього. На жаль, парламент не підтримав ініціативу, але під час зустрічі було домовлено щодо продовження спільної роботи в рамках стратегування майбутнього.

Завершальна зустріч першого дня відбулася з Міністром соціальної політики України, гостем фіналу Студреспубліки-2012 Наталією Королевською. Наталія Юріївна відзначила, що попри пізню годину, зустріч була цікавою, був конструктивний діалог і свіжі думки, студреспубліканці прийшли на неї з «недитячими запитаннями». Обговорювалися проблеми взаємодії держави, роботодавців і освітньої системи, можливість дистанційної роботи для молоді, яка отримує освіту, діяльність служби зайнятості, проблеми молодіжного безробіття, а також пенсійної реформи. На останок, Міністр підкреслила, що молодь – то один із орієнтирів її роботи й вона «завжди буде робити все, щоб молодь витаскувати».

Другий день розпочався з зустрічі з унікальною людиною – Героєм України, першим космонавтом незалежної України, народним депутатом України IV скликання Леонідом КаденюкомВін розповів про непростий шлях втілення своєї мрії, ті випробування, які потрібно пройти для того, щоб стати космонавтом, про цікавість професії та неймовірний вид із космосу. Леонід Костянтинович наголосив, що з освоєння космосу розпочався зовсім новий етап розвитку людства, а на питання небайдужих республіканців щодо можливостей відновлення космічного потенціалу України відповів оптимістично. Відносно політичної складової своєї біографії він пожартував, що «політика – це другий космос».

Наприкінці спілкування до Леоніда Каденюка приєднався голова правління Українського молодіжного аерокосмічного агентства «Сузір’я», народний депутат України ІІІ і ІV скликань, учасник Партнерської ради Студреспубліки Олег Петров.

photo_2018-01-31_18-30-50

Дальше відбулася екскурсія сесійним будинком Верховної Ради, під час якої до студреспубліканців із сесійної зали вийшов топ-політик і чемпіон, Герой України, народний депутат України Віталій Кличко. Він познайомився зі Студентським президентом і парламентарями, і прямо в кулуарах парламенту відповів на питання, привів багато надихаючих прикладів активної життєвої позиції. «Мій найулюбленіший вислів: в житті немає нічого неможливого. Але треба дуже чітко знати, чого ти хочеш, мріяти і працювати у цьому напрямку. Може знадобитися тиждень, рік чи багато років, але будь-якої мети можна досягти», – зазначив Кличко.

Після обіду стажери взяли участь у засіданні Комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Верховної Ради України, під час якого відбулося обговорення дискусійного законопроекту «Про свободу мирних зібрань».

Останньою цього дня була зустріч із відомим політиком, народним депутатом України, головою підкомітету з питань запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом Комітету Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією Анатолієм Гриценком.

Анатолій Степанович закликав присутніх більше розраховувати не на державу, а на свої сили та вчитися зацікавлювати українські корпорації в інноваційних проектах. Також він компетентно прокоментував геополітичні перспективи України в найближчий період. Відносно відповідальності лідера, то він зазначив, що дуже важливою в цьому сенсі є вміння довіряти та здатність протидіяти спокусам, не брати гроші за порушення закону, навіть якщо це будуть дуже великі кошти.

Завершився вечір психологічною грою «Червоне та синє», яку чудово провів Костянтин Плоский із організації «Основи свободи» (міжнародний рух «Ініціативи змін»). Гра проходила під неймовірним напруженням, однак, як і минулого року, переможці Студреспубліки-2013 програли… Висновок: варто більше слухати та довіряти один одному.

Третій день розпочався з зустрічі з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини, заслуженим юристом України Валерією Лутковською. Вона висловила готовність звернути увагу на викриття проблем із національною чи ґендерною дискримінацією проти студентів, наголосила на тому, що готова залучати талановиту молодь до різноманітних форм спільної роботи. Як приклад, мова йшла про експериментальний  інститут уповноважених із прав людини в регіонах України.

Організатори вирішили включити й культурну частину до програми стажування, отже наступним відбувся похід до Музею історії Києва для перегляду виставки «Хроніка передвиборчої агітки. Україна, ХХ сторіччя».

Опісля у програмі був візит до представництва корпорації Samsung в Україні, де студентські лідери поспілкувалися з керівником маркетингового департаменту. Молодим людям розповіли про всі новинки, напрямки діяльності та проекти в Україні.

Величезне враження на учасників стажування справила зустріч із Верховним архієпископом-емеритом Української Греко-Католицької Церкви Любомиром Гузаром, яка вселила віру, надію, впевненість у кожного присутнього. Блаженніший говорив просто, але складні речі, які влучали прямо в серця молодих лідерів.

Про відповідальність він сказав, що то готовність взяти на себе наслідки слів, дій, думок, поведінки перед собою і перед Богом. Щодо лідерства, то Блаженнішому Любомиру більше до вподоби рідне українське слово «провідник»: бути провідником – це значить служити людям, пояснювати що і як, проте залишати вільну волю, поважати гідність любої людини, при цьому показуючи приклад. Церква протиставляє земним цінностям духовні, тобто гідність людини, соціальну справедливість, загальне благо, класичну демократію, цінності, на яких можна побудувати щось тривале.

Молоді політики поцікавилися небезпеками, які за собою може нести інтеграція в секуляризовану Європу. На це Блаженніший Любомир зазначив, що європейська культура, то не є рай на землі, ми не маємо прийняти все некритично, а розумно розрізняти, розуміючи, що і ми не є янголами (аборти, корупція, наркоманія).

Тема духовності продовжилася під час уже  традиційної для стажування участі в молодіжному чаюванні у Свято-Троїцькому Іонінському монастирі Української Православної Церкви. Абсурдність, на людську логіку, Божих рішень — тема дуже неформальної, часто на грані фолу розмови священників із присутньою молоддю. Як не «зазвіздіти» — так це більш життєво звучало в контексті лідерства.

Завершився вечір інтелектуально: філософ, професор НаУКМА Вадим Менжулін по-молодіжному у ресторанчику прочитав лекцію на тему: «Відповідальність лідера і стан Постмодерну». В ній доповідач підкреслив, що світ, в якому в економіці немає золотого стандарту, якщо це перевести на культуру та політику – це світ, в якому немає відповідальності; постмодерний світ, у якому ми живемо – це світ абсолютного плюралізму, де все можна переписати, сказати по-іншому, це світ, де немає великої традиції. І хоча змісту в такому світі мало, але цей світ для людей є приємним, «не напряжним». Щоб повернувся зміст, на думку філософа, мають з’явитися якісь нові, прийнятні для всіх, принципи, які саме – ніхто не знає.

Ранок четвертого дня розпочався з зустрічі з Повноважним представником Прем’єр-міністра України в Уряді України, учасником Партнерської ради Студреспубліки, державним діячем Анатолієм Толстоуховим, який розповів не лише про свій професійний досвід, але й надихнув стажерів на творчість, поділившись своїми поетичними доробками, деякі з них виконуються як пісні. Анатолій Володимирович висловився, що Україні потрібна прискорена модернізація, а для цього ми повинні навчитися розвиватися на рівні стратегії та цінностей, а не того, що є зараз, що він метафорично назвав «вроде-бы-политика», «псевдополитика», «как-бы-политика».

Далі було ознайомлення з роботою телеканалу ICTV, найбільше враження на учасників стажування справила, хоч і невелика, але цікава зустріч із головним редактором інформаційної служби каналу Оленою Фроляк. Вона розповіла про свій шлях в журналістиці та про те, як телеканалу вже багато років поспіль вдається подавати якісні новини.

Зустріч із Першим заступником міністра освіти і науки України Євгеном Сулімою дала конкретні відповіді на запитання стажерів, зокрема, щодо освіти, гуртожитків, осучаснення обладнання вишів і роботи над створенням Міжнародного студентського центру, опрацювання якого ініціював Президент України на пропозицію Студреспубліки.

Наступним, хто натхненно спілкувався зі стажерами на тему «Відповідального лідерства» був протоієрей о. Андрій (Ткачов) у Храмі преподобного Агапіта Печерського. «Лідерство – це важкий шлях, це шлях хрестоносіння», — підкреслив о. Андрій.

Під час ділової вечері з народним депутатом України, головою підкомітету з питань контролю за дотриманням законодавства у сфері боротьби з організованою злочинністю і корупцією органами державної влади та місцевого самоврядування Комітету Верховної Ради України, гість фіналу Студреспубліки-2013 Юрієм Дерев’янком молоді лідери отримали багато реальних прикладів про написання та голосування за законопроекти, дізналися детальніше про роботу народного депутата, специфіку кулуарної роботи та дізналися думку Юрія Богдановича щодо кардинальних змін у політиці.

Також участь у зустрічі взяли політичний філософ із Росії, експерт Студреспубліки Андрій Окара та політконсультант Михайло Грищенко, які висловилися на тему прогресивного типу лідерства, якого зараз потребує Україна і важливої місії нового покоління.

Останнього дня у приміщенні Національного музею Тараса Шевченка для стажерів було заплановано дві лекції з філософами, давніми друзями Студреспубліки: експертом зі стратегування Сергієм Дацюком і президентом Фонду якісної політики Михайлом Мінаковим.

Під час своєї лекції «Часу нема» Сергій Дацюк викрив механізм появи нової інстанції відповідальності — часу. Він аргументував так: «Перед ким нам відповідати, за що відповідати – ті, перед ким ми могли би відповідати, вже загубили довіру, а те, за що ми могли б відповідати – вже не актуально, тому нову відповідальність треба створювати. Я вважаю, що треба відповідати за подолання часу, а відповідальність за світових споживачів з себе знімаю, за демократію та права людини відповідальність – знімаю».

«Час мас і нові виклики для лідерів» — тема блискучої доповіді професора Михайла Мінакова. Філософ проаналізував соціальне становище сучасності, окремо зупинившись на пастках, коли емансиповані маси замість того, щоб користуватися свободою, добровільно віддають її харизматичним лідерам або взагалі відсторонюються від політики. Що робити далі? – На думку присутніх, є тільки один рецепт, який полягає в т.зв. «громадянському заколоті», коли певне, на початку навіть не дуже широке, середовище буде не просто продукувати, але й жити, втілювати в Політичному, інші, не споживацькі цінності.

Підсумкове засідання Студентський президент і депутати Студентського парламенту України провели в офісі громадського руху, були  проаналізовані всі зустрічі за 5 днів стажування, обговорені деталі подальшої роботи та складений план діяльності.

Отож, старт дано – як ніколи, очікуємо плідної роботи на благо Республіки, України та людства.




Підпишіться на Телеграм-канал Studrespublika, щоб оперативно отримувати найважливішу інформацію про діяльність Студреспубліки

Автор: Віра Андріюк