fbpx
 
НОВИНИ
РЕГІОНИ
АР Крим
Вінниця
Волинь
Дніпропетровськ
Донецьк
Житомир
Закарпаття
Запоріжжя
Івано-Франківськ
Київська обл.
Кіровоград
Луганськ
Львів
Миколаїв
Одеса
Полтава
Рівне
Суми
Тернопіль
Харкiв
Херсон
Хмельницький
Черкаси
Чернівці
Чернігів
м. Cевастополь
м. Київ
Світ
Білорусь
КАТЕГОРІЇ
всі теми
Новини Cтудреспубліки
Новини НДЛМ
Новини ВМГО
Аналітика
 
НОВИНИ
09-08-2014 / Новини ВМГО "Студентська республіка" /  Полтава

Сили, здатні на історичні вчинки, мають просто самовизначитись

 

8 серпня 2014р. полтавські республіканці ділилися напрацюваннями регіонального етапу Літньої програми Студреспубліки та намагалися акцентувати увагу на ключовому місці інновацій і молоді в процесі змін, важливість самоорганізації населення й особистої відповідальності кожного [+ відео].

Доєднатися до конструктивного діалогу та подальшої плідної співпраці у напрямку поступального розвитку Полтавщини, шляхом запровадження інноваційних методів місцевого самоврядування, закликали у п’ятницю, 8 серпня 2014р., прогресивних громадян, експертів, представників місцевого самоврядування і регіональних органів державної влади, журналістів, студентів і всіх зацікавлених осіб, активісти ПОО ВМГО «Студентська республіка» в рамках проведення Круглого столу «Полтава. Місцеве самоврядування майбутнього».

Республіканці ділилися напрацюваннями регіонального етапу регіональної програми Студреспубліки та намагалися акцентувати увагу на ключовому місці інновацій і молоді в процесі змін, важливість самоорганізації населення й особистої відповідальності кожного.

До складу стратегічно орієнтованого істеблішменту Полтави, що активно включився в обговорення прогресивних ідей щодо реформування місцевого самоврядування, ввійшли: Деркач Оксана Антонівна – секретар Полтавської міської ради; Козуб Олександр Володимирович – секретар Полтавської міської ради V скликання, Нікіпелов Віталій Юрійович – екс-заступник Полтавського міського голови з питань діяльності виконавчих органів; Фесик Катерина Борисівна – директор Полтавського краєзнавчого музею ім. В.Кричевського; Геращенко Дмитро Миколайович – депутат Полтавської районної ради, бізнес-тренер, коуч; Калініченко Олександр Володимирович – доцент кафедри економіки Полтавської державної аграрної академії, Сазонов Олександр Іванович – приватний підприємець, голова ГО «Молодіжний парламент Полтавщини», один із засновників Студреспубліки на Полтавщині. Також, на заході був присутній Студентський мер Полтавщини-2013/2014 Ігор Журбенко.

 

Трансляторами республіканської позиції щодо подальшого розвитку нашої області були: Олег Слизько – голова ПОО ВМГО «Студентська республіка», Юлія Бобир – регіональний координатор Полтавської Студреспубліки, Ян Малюжко – супроводжуючий Полтавської області на Фінал Студреспубліки-2014 і Дмитро Колос – кращий гравець цьогорічної ОДГ «Нова модель розвитку Полтавщини».

Гостра дискусія розпочалася відразу після першої доповіді, про динамічну децентралізацію. Юлія Бобир: «Особливість поняття «динамічна децентралізація» полягає в тому, що одночасно на всі місцеві ради й органи самоорганізації населення не пропонується передати у рівній мірі частину повноважень, які знаходяться в компетенції центральної влади. Суть його в тому, що громада може взяти на себе скільки повноважень, стільки зможе виконувати і за скільки зможе нести відповідальність. Місцеві ради повинні бути готові кадрово, програмно і мати волю. Ми бачимо, що деякі міста мають стратегічні плани розвитку, по яких реально рухаються, які переходять з каденції в каденцію, займаються залученням інвестицій та грантових коштів, а в інших містах (селах) влада працює так, щоб не стало гірше, ніж раніше. Одні можуть і працюють, значить і повноваження готові прийняти і відповідати за них. Динамічна децентралізація передбачає максимальне залучення громадянина до місцевого управління, а отже і до державотворчих процесів. Це шлях до прямої демократії, оскільки єдиним джерелом влади є народ. Якщо громадянин безпосередньо, беручи участь у роботі, селищного в місті комітету, мікрорайону, вулиці, кварталу чи навіть будинку, значить він отримує частину відповідальності. Таким чином. самосвідомість зростає. Ряд проблем вирішуватиметься громадянами самостійно, а міська влада зможе концентруватися на більш тактичних і стратегічних питаннях». Під час обговорення питань круглого столу, екс-заступник Полтавського міського голови Зіненко Євгеній Васильович висловив застереження щодо спроможності, скажімо, сільських рад самотужки ефективно використовувати десятки мільйонів бюджетних коштів.

Звичайно, в адміністративному плані потрібно провести реформу у частині виконавчої влади на рівні регіону і однозначно дати обласним радам якщо не виключне право призначати, то серйозно впливати на призначення керівництва області. І звідси уже практично можна говорити про передачу тих повноважень, які були за останні роки забрані у місцевих громад, а також ті, які взагалі ніколи не були у їх компетенції.

Хоча дехто з присутніх у залі розцінив такий сценарій, як пряму загрозу унітарності країни.

Як уже зазначалося, надзвичайно важливо залучити громадянина у процес управління громадою у тій мірі, в якій він сам спроможний брати участь. Саме новим методам і можливостям долучення громадян до участі у процесі прийнятті, як локальних, так і загальнонаціональних рішень, було присвячено наступний виступ Яна Малюжка: «Сьогодні більшість людей щодня і протягом довгого часу перебувають в інтернеті, соціальних мережах. Читають про те, як погано жити в наших містах і селах, скільки енергії і моральних зусиль приділяють сотням коментарів під статтями, поливають брудом владу і нинішню, і попередню.

А чи не краще просто легалізувати право впливати на прийняття місцевих рішень шляхом можливості на рівні міст, районів у містах, мікрорайонів, вулиць і навіть будинків проводити онлайн-референдуми, опитування громадської думки. Причому, більшість рішень зробити публічними, відкритими. Коли вся територіальна громада буде бачити, хто яке рішення підтримав.

Це можна технічно реалізувати, наприклад, трьома способами:
 через соціальні мережі, зареєструвавши за собою адресу сторінки;
 через айбокси (які уже стоять повсюди, у села на пошти можна доставити), туди лише довводити відповідні функції, присвоїти персональний доступ — і система працює;
 також можна випливати на прийняття рішень через смс-голосування.

Система повинна рахувати лише один голос, незалежно від того, яку із систем вибрав житель. Якщо проголосував через смс, то через соцмережу уже не зможе.

За допомогою систем віртуального суверенітету можливо і навпаки – проводити інформатизацію населення. Рівень обізнаності у справах місцевого господарства буде рости.

Таким чином, житель залучається до процесу управління громадою, жителі переймають на себе частину відповідальності за рішення і фактично стають невід`ємною складовою місцевого самоврядування.

Залучивши жителя до управління громадами, буде і розвиватися його виборча культура. І голосувати за гучні гасла, красиві обличчя і продуктові набори буде все менше і менше громадян. Це прямий шлях до громадянського суспільства.

Наступний доповідач Дмитро Колос говорив про необхідність і переваги створення Міського інтернет-порталу:
— публічність і прозорість роботи органів місцевого самоврядування;
— доступність адміністративних послуг;
— бюджет-онлайн:громадський контроль;

— відкриті торги: економія коштів, обмеження корупції. 

Таку ініціативу підтримав секретар Полтавської міської ради Оксана Деркач і запропонувала всі подібні нововведення впроваджувати, починаючи з сайту Полтавської міської ради.

Під час обговорення вищезазначеної  теми активістами Студреспубліки та гостями круглого столу також було запропоновано ряд нововведень про механізми розподілу податків, інструменти комунікації громади і влади, нові гаджети і віджети регіонального призначення, з якими ми Вас ознайомимо згодом (у вигляді стенограми круглого столу та резолюції).   

Ми раді з того, що в період літніх канікул і відпусток знайшлися свідомі небайдужі полтавці, незважаючи на вік, статусність і політичну приналежність, котрі взяли участь у круглому столі, розуміють необхідність негайних і сміливих змін в регіоні та вбачають власну персональну відповідальність за майбутнє Полтавщини та України в цілому.  Нехай, ця зустріч у стінах музею, кімнати історії становлення української незалежності, стане точкою відліку для впровадження нової моделі розвитку Полтавщини, можливо, нової події справді історичного значення.

Історію пишуть люди. Ми визначили для себе, що вже сьогодні, хочемо й готові писати сценарій на майбутнє, а не заповіт.   




Підпишіться на Телеграм-канал Studrespublika, щоб оперативно отримувати найважливішу інформацію про діяльність Студреспубліки

Автор: Юлія Бобир