fbpx
 
НОВИНИ
РЕГІОНИ
АР Крим
Вінниця
Волинь
Дніпропетровськ
Донецьк
Житомир
Закарпаття
Запоріжжя
Івано-Франківськ
Київська обл.
Кіровоград
Луганськ
Львів
Миколаїв
Одеса
Полтава
Рівне
Суми
Тернопіль
Харкiв
Херсон
Хмельницький
Черкаси
Чернівці
Чернігів
м. Cевастополь
м. Київ
Світ
Білорусь
КАТЕГОРІЇ
всі теми
Новини Cтудреспубліки
Новини НДЛМ
Новини ВМГО
Аналітика
 
НОВИНИ
27-09-2019 / Новини ВМГО "Студентська республіка" /  Полтава

Фестиваль думок у Полтаві: широке громадянське просвітництво і дискусія – важливі

Щодня на роботі, на відпочинку, вдома ми обговорюємо важливі теми у житті країни, свого міста чи області. Майже всі розмови на цьому й зупиняються. Республіканці ж намагаються зробити так, щоб участь громадян/ок у державотворенні була безпосередня і пряма, щоб ці діалоги стали корисними для України.

Так, у Полтаві 14 вересня 2019р. у парку культури й відпочинку «Перемога» вперше проводився Фестиваль думок під назвою «Полтава – місто можливостей?!», де місцева Студреспубліка була однією із співорганізаторок. У ньому могли взяти участь абсолютно всі жителі й жительки, долучитися до дискусій і разом напрацювати свіжі ідеї для розвитку Полтави. Детально – нижче.

Республіканці модерували політичну локацію. Але це не ток-шоу з обговорення сучасної полтавської політики, а відкрита розмова про те, як політику в місті створюють люди, тобто всі ми. Тема політики серед містян надзвичайно актуальна. Вона повинна переходити в дискусійну площину, де є проблематизація і критичне мислення, таким чином відходячи від простої ретрансляції новин, які передають ЗМІ. Крім політичної було ще 3 локації: «Соціальний капітал громади», «Громада в смартфоні» й «Міський простір для полтавців». Модератором політичної локації був лідер республіканського руху Полтавщини Олег Слизько.

Криза полтавської політики: деградація або шанс на розвиток?

Перша дискусія розгорнулася по темі «Політика у моєму дворі та на вулиці: чи є вона?». Спікерами виступили локал-активіст, республіканець Ігор Журбенко та координатор програм Комітету виборців України в Полтавській обл. Євген Янкевич. Основне смислове протистояння виникло між двома позиціями: що рівень розвитку політики та політичної освіти вимірюється відсотком явки на вибори (тобто політики на найнижчих рівнях не існує) і що активність на виборах не відноситься до появи політики на найменших рівнях, люди можуть бути активними на вулиці й у дворі, але на вибори не обов’язково ходити.

Далі дискутували на тему «Мешканці Полтави і політика. Що спільного?». На початку модератор Олег Слизько задав рамку дискусії, що за 28 років незалежності не було жодного полтавського президента, прем’єра, спікера Ради, або політика чи міністра уряду, які б були на справді топовому рівні. Поєднуючи першу й другу дискусії, мова йшла про те, звідки ж з’являється загальноміська, регіональна й державна політика. Говорили про політичні школи й політичну практику.

Політолог Андрій Окара (по скайпу) говорив про Полтаву, яка формувалася науковим потенціалом і науковою елітою, представленою заводами, яких уже немає. Що цю нішу ніхто і ніщо не заповнили, тому Полтава і має ці проблеми, які є наразі не тільки серед політикуму. Він зазначив, що «сьогодні змінюється цінність місцевих мандатів». У Полтаві немає суб’єкту розвитку. 

Письменник, футуролог Віктор Бобиренко апелював до того, що більша частина населення України політично неосвічена, тому так і голосує. Після цього мова пішла про можливе обмеження виборчих прав, на що республіканець Роман Широких влучно відповів, що людей не можна обмежувати у виборчих правах, а треба більше займатися громадянським просвітництвом.


Форми прямої участі у полтавській політиці: що не працює

Третя дискусія велася про пряму демократію й мала умовну назву «Бюджет участі в Полтаві. Громада чи політика?». Розпочав мову про пряму демократію все той же ж Роман Широких, розповівши про світові практики прямої участі громадян/ок у співуправлінні громадами й державами, а також про те, які починання є у Полтаві. Олег Слизько додав, що у 2015р. республіканці в Полтаві провели Перший громадянський референдум (плебісцит), на який винесли 2 питання: «Про передачу підприємства «Полтаватеплоенерго» до міської комунальної власності» і «Про заборону хаотичної забудови історичного центру міста», результати якого презентували на одному з найбільших у світі демократичних зібрань – Світовому форумі «За демократію» у Страсбурзі (Франція). На жаль, у Полтаві місцеві й локальні референдуми навіть силами людей більше не проводяться.

Далі Слизько передав слово співзасновнику, в складі республіканської команди, проекту «Бюджет участі» не лише в нашому місті, але й в Україні (Полтава була пілотним містом по впровадженню партисипаторного бюджетування) Олександру Глазову. Депутат Полтавської міськради, а також голова робочої групи з впровадження Бюджету участі у Полтаві розповів про задум проекту – залучення звичайних жителів до співуправління містом. Що написання проектів, організація підтримки серед населення й безпосередньо голосування – це перший великий крок у становлення прямої демократії. Також обговорили нинішні проблеми у реалізації проектів, які перемогли в бюджеті участі, більшість із яких відноситься до компетенції управління житлово-комунального господарства… яке їх саботує.

Заключну панельну дискусію на тему «Міста в конкуренції за людей» модерував президент Молодіжного бізнес-клубу Полтави Олексій Наказний. Спікер(к)ами виступили полтавські підприєм(и)ці Катерина Бабіч, Ростислав КараптанДмитро Собакарь, Наталія Мостовенко. Найбільш жвава дискусія, в якій вдалося викреслити точки дотику різних позицій, як збоку звичайних людей, так і представників підприємництва й громадсько-політичних рухів щодо суспільного укладу взагалі, соціально-економічних відносин і розвитку інфраструктури в Полтаві, а головне – про роль усіх суб’єктів, від яких залежить розвиток міста.

Фестиваль думок мав дуже гарну енергетику і добре сприймався учасниками/цями, незважаючи на зрозумілі протиріччя між позиціями під час дискусій. Звучала критика негативних наслідків через нестабільну політичну ситуацію в місті. Найголовніше, що в дискусіях вдалося напрацювати – елементи можливої прямої участі жителів/ьок у політиці міста не лише на виборах, а й у процесі прийняття найважливіших рішень громади.


 

 

 

 

Висновки політичної локації Фестивалю думок, модерованої республіканцями

  • Мало людей розуміє, що політика починається з найменшої взаємодії людей, де потрібно приймати рішення, самоврядовуватися, організовувати спільну роботу, збирати ресурси, розподіляти їх, контролювати хід виконання спільно прийнятих рішень;

  • становлення якісної політики відбувається через співучасть громадян/ок й особисту відповідальність;

  • для розвитку місцевої та державної політики й політикуму в Полтаві необхідна потужна гуманітарна школа не як один проект, а багато;

  • влада на місцях не тільки взагалі не розуміється на прямій демократії, але й примітивно сприймає представницьку демократію, вбачаючи роль людини в управлінні громадою/державою лише один раз на каденцію – на виборах; 

  • міста «у боротьбі» за людей повинні розуміти, що жителі/ьки виїжджають чи, навпаки, приїжджають на постійне місце проживання не лише через рівень зарплати і доходів – питання комфорту, соціального забезпечення, доступності інфраструктури, розширення свобод, справедливості суду й правоохоронних органів, створення рівних можливостей для людей мають визначальне значення у виборі місця проживання. Підприєм(и)ці не погоджуються просто чекати, коли зміни наступатимуть самі по собі, а готові брати участь у їх творенні.

Партнери: Полтавська Студреспубліка, ресурсний центр «ГУРТ», Полтавська філія Суспільної служби України, ГО «Нова Полтава», Інститут розвитку міста і дизайн-студія Mironenko designe.
Підпишіться на Телеграм-канал Studrespublika, щоб оперативно отримувати найважливішу інформацію про діяльність Студреспубліки

Автор: Олег Слизько