Професор історії Монреальського університету
Про історію створення держави Ізраїль, глибокий аналіз сучасних проблем країни, а також про те, як використовувати досвід чужої країни для покращення ситуації у власній, просто, але компетентно та захоплююче говорив на різних майданчиках відомий на весь світ канадський науковець проф. Рабкін. Організатором поїздок в українські регіони була Студреспубліка.
Чернівці: розмова про виклики майбутнього України й Ізраїлю
Так, першу лекцію-презентацію книжки автор провів у Чернівецькому національному університеті ім. Ю.Федьковича. Крім всього іншого д-р Рабкін акцентував увагу, що в Ізраїлі дуже фрагментоване суспільство, яке складається мінімум із 4-х великих груп: ортодоксів або ультрарелігійних євреїв, арабів, помірно релігійних євреїв та групи, на якій тримається розвиток Ізраїлю — світських євреях і членах їх сімей (до речі, значна частина останніх – то нащадки емігрантів із територій колишніх Російської й Австро-Угорської імперій). Такий високий ступінь розшарування суспільства створює значні виклики щодо майбутнього єврейської держави.
Продовжився діалог
Чернігів: дискусія про витоки сіонізму як одного з різновидів європейського націоналізму та його сучасну критику
Обговорення праці професора розпочалося у Чернігівському національному педагогічному університеті ім. Т.Шевченка, де для майбутніх вчителів історії відбулася лекція про історію зародження єврейського націоналізму — сіонізму. Цікаво, що саме на теренах Східної Європи, а саме України, Польщі, Білорусі, Литви та Латвії сіонізм набув найбільшого розквіту, він по суті був заснований вихідцями із цих земель. І коли евреї-сіоністи провели свою конференцію у Мюнхені, де обговорювали питання створення власної держави — німецькі євреї були різко проти, адже для них було незрозумілим, навіщо руйнувати їхнє комфортне й історично виправдане місце проживання, натомість євреї Східної Європи відчували значні утиски, тому їх бажання створення власної держави було абсолютно логічним.
Цікавий випадок стався під час лекції
Далі в Чернігівській міській бібліотеці ім. Ю.Коцюбинського зібралося студентство, громадські діячі, прихильники гарної літератури та журналісти. Розмова видалася насиченою, незважаючи на закінчення робочого часу дискусія тривала набагато довше. Серед всього іншого Яків Рабкін акцентував увагу на цікавих витоках американської підтримки Ізраїльської держави. Щороку США дотує єврейську державу десь на $3 млрд з причини того, що у владних колах є дуже велике лобі християн-сіоністів, які вірять, що зібравши євреїв на Святій землі можливо прискорити друге пришестя Христа.
Полтава: діалог про необхідність державної ідеї, яка об’єднує, а не національної, яка роз’єднує
Далі професор поспілкувався з місцевими ЗМІ та відвідав Полтавський еврейський фонд «Хесед Нефеш», який займається здебільшого підтримкою постраждалих від Голокосту. Там зараз започатковується і музей єврейської культури.
Ключова подія – відкрита лекція й презентація однойменної книги професора в Полтаві, проходила в обласній бібліотеці. Серед учасників були активна громадськість, науковці, студентство, місцеві депутати, журналісти, історики. Рабкін порівняв досвід Ізраїлю та Канади, де живе професор, на користь останньої. Канада зробила ставку не на етнічний націоналізм, як Ізраїль, сповнений хронічних хвороб, тому їй вдалося демократичними інструментами подолати проблему сепаратизму Квебеку та побудувати відносно стабільну державу, в якій знаходять достойне місце представники різних етнічних і конфесійних груп.
На завершення візиту знаний вчений завітав до єврейської общини Полтави, а також зустрівся з благодійниками, які прагнуть збудувати реабілітаційний центр для дітей, що постраждали від нинішньої війни в Україні. Роботу республіканців у напрямку громадянської просвіти професор позитивно відзначив як намагання повернути в суспільство раціональне. Також Яков Рабкін підкреслив неймовірну красу Полтави, затишну атмосферу, озелененість міста і спокій, який тут панує.
Яков Рабкін був експертом фіналу Студреспубліки-2015 на Арабатській стрілці, під час якого 24 серпня 2015р. виступив перед учасниками з факультативом на тему: «Міжнародні аспекти демодернізації». 26 лютого 2016р. він прочитав скайп-факультатив «Про свободу вибору моделі соціоекономічного розвитку» для учасників ЗиСР-VIII на Буковині. 5 квітня 2016р. професор провів публічну лекцію-презентацію своєї книги «Сучасний Ізраїль. Від задуму до життя» у Києві, а далі відвідав Чернівці, Чернігів і Полтаву.