fbpx
 
НОВИНИ
РЕГІОНИ
АР Крим
Вінниця
Волинь
Дніпропетровськ
Донецьк
Житомир
Закарпаття
Запоріжжя
Івано-Франківськ
Київська обл.
Кіровоград
Луганськ
Львів
Миколаїв
Одеса
Полтава
Рівне
Суми
Тернопіль
Харкiв
Херсон
Хмельницький
Черкаси
Чернівці
Чернігів
м. Cевастополь
м. Київ
Світ
Білорусь
КАТЕГОРІЇ
всі теми
Новини Cтудреспубліки
Новини НДЛМ
Новини ВМГО
Аналітика
 
10-10-2016 / всі теми /  м. Київ

Бабин Яр: не забудемо ніколи!

img_1235В Українському домі відбулася міжнародна молодіжна конференція «Бабин Яр: пам’ять і сучасний світ» (до 75-ї роковини трагедії). Біля 250 осіб із різних країн досліджували Голокост і цю трагедію зокрема. Від Студреспубліки участь узяли Павло Вікнянський, який виступив під час відкриття події, а також Олександр Щерба, Людмила Рудкевич, Артем Ніколенко й Ігор Тронь.

Захід, що відбувся 24–29 вересня 2016р. у Києві, відвідала велика кількість міжнародних та українських експертів, науковців, передусім, істориків і молодь із різних країн світу. Хто виступав на заході і про що дискутували — в матеріалі далі.

Під час відкриття події, разом із організаторами на чолі з директором Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума» і Музею «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні», істориком Ігорем Щупаком, а також вояками АТО єврейського та чеченського походження Ашером Черкаським, Адамом Осмаєвим й Аміною Окуєвою, виступив лідер республіканців Павло Вікнянський.

photo_2016-09-25_17-29-07

Він акцентував увагу на необхідності роботи з майбутнім, аналізувати помилки і не застрягати в минулому. Вікнянський розказав про послідовну роботу республіканців над проблемами модернізації України з метою входження України до топ-20 найбільш розвинутих країн світу за рівнем життя громадян. Ключова ставка в цьому процесі має робитися на молодь, але молодь вільну, здатну не лише крокувати в ногу з часом, а випереджати його. Незаперечною умовою ефективного розвитку України є глибока рефлексія, що передбачає сміливе визнання помилок і представників українського народу. Лише тоді можна буде бути переконаними, що жахи геноцидів і дискримінацій за будь-якою з ознак (це стосується і питання мов, і русинського питання, і рівності сексуальних меншин тощо) більше ніколи в України не повторяться.

Протягом конференції з доповіддю виступив відомий професор історії Тімоті Снайдер (США), який говорив на тему: «Бабин Яр: спогад про майбутнє» й виділив 3 основні причини Голокосту: колоніальна війна нацистської Німеччини, антилюдська ідеологія антисемітизму та беззаконня, що панувало на окупованих територіях.

photo_2016-09-25_17-27-58

album007

Важливо, що під час заходу можна було взяти участь у дискусії щодо трагедії, почути нову інформацію про важливі історичні факти. Молоді люди намагалися разом із визнаними фахівцями розібратися у всіх нюансах катастрофи Бабиного Яру та ширше — Голокосту, обговорити питання стосовно політики пам’яті, ступеню відповідальності українців, передусім, представників ОУН за винищення євреїв. Пол-Роберт Маґочій (Канада), Пітер Залмаєв [Zalmayev, Залмаев] (США), Філіпп де Лара (Франція), Адріан Каратницький (США), Норман Наймарк (США), Ґвідо Гаусман (Німеччина), Вольф Москович (Ізраїль), Володимир Зеєв Ханін (Ізраїль), Семен Глузман (Україна), Ярослав Грицак (Україна), Єгор Врадій (Україна), Людмила Гриневич (Україна) — це неповний перелік іноземних і вітчизняних «світил», які виступали під час конференції.ьбьбьб

Окремою темою досліджень було відображення трагедії Бабиного Яру у художніх творах, так під час програми були представлена кінокартина ізраїльського професора історії Шимона Редліха, якого у дитинстві врятувала українська сім’я. У «Поверненні Шимона» він згадував своє дитинство під час Голокосту й окупації на території Львівської області та Польщі. Американо-російський режисер, який народився в Україні, Костянтин Фам представив своє кіно про Шоа: короткометражний фільм «Туфельки», що у свій час був висунутий на премію «Оскар», а також нове полотно «Брут». Загалом, кінопоказів, зустрічей із митцями, літературознавцями, прослуховування музичних творів було вдосталь.

img_1132img_1145

Захід можна вважати успішним і надзвичайно потрібним, він допомагає усвідомити передумови, ідеологію фашизму, етнічної переваги, яка зробила такі жахи можливими. Повторимося, це вкрай важливо в контексті недопущення повторення подібних жахів. Давайте згадаємо Руанду, де геноцид був трохи більше, ніж 20 років тому…

Головним уроком, що має винести людство, так це те, до чого можуть довести антилюдські, ксенофобські ідеології, поєднанні з безкарністю їх лідерів. На жаль, людство (у т.ч. Україна) не вивчило його на належному рівні, і в цьому контексті у нас ще багато роботи.

Організатором програми заходів виступили Ukrainian Jewish Encounter (Українсько-єврейська зустріч), Всесвітній єврейський конгрес (Нью-Йорк, США) у співпраці з цілою низкою освітніх і наукових установ різних країн світу.




Підпишіться на Телеграм-канал Studrespublika, щоб оперативно отримувати найважливішу інформацію про діяльність Студреспубліки

Автор: Олександр Щерба, Артем Ніколенко