fbpx
 
НОВИНИ
РЕГІОНИ
АР Крим
Вінниця
Волинь
Дніпропетровськ
Донецьк
Житомир
Закарпаття
Запоріжжя
Івано-Франківськ
Київська обл.
Кіровоград
Луганськ
Львів
Миколаїв
Одеса
Полтава
Рівне
Суми
Тернопіль
Харкiв
Херсон
Хмельницький
Черкаси
Чернівці
Чернігів
м. Cевастополь
м. Київ
Світ
Білорусь
КАТЕГОРІЇ
всі теми
Новини Cтудреспубліки
Новини НДЛМ
Новини ВМГО
Аналітика
 
24-11-2010 / Аналітика /  Україна

Податковий кодекс: для розуміння молоді та очима молоді

Тисячі людей на Майдані Незалежності в Києві, ще більше відгуків в Інтернеті, коментарі на телебаченні та в пресі. Причиною такого ажіотажу став не надто популярний серед населення нещодавно ухвалений Верховною Радою Податковий кодекс. Як на таку суспільну інновацію відреагувала молодь і чи зачепили ці питання сучасних студентів? Серед інших — коментар Лідера Студреспубліки Павла Вікнянського.

А де собака зарита?

При підготовці матеріалу ми зіштовхнулися із черговою проблемою: чимало людей, навіть ті, котрі вийшли на мітинг, не до кінця з’ясували, в чому головна проблема такого «непідходящого» Податкового кодексу. Тому для тих, хто хоче бути не тільки в курсі подій, але й розуміти, де собака зарита, пропонуємо офіційний текст документа.

Для тих же, хто не хоче перечитувати весь законодавчий талмуд, радимо ознайомитися ближче з декількома головними пунктами Кодексу, які отримали неоднозначне сприйняття у суспільстві.

Згідно з рейтингом Світового банку, чинна податкова системи України є третьою з-поміж найгірших у світі. Через її заплутаність, високий рівень податків та усталену корупцію багато громадян воліють давати хабарі податковій інспекції – і тому такі потрібні надходження оминають державну скарбницю. Експерти вважають, що для виведення національної економіки з тіні не обійтися без реформ. Відтак, необхідність змін була не лише «задекларованою» необхідністю, а нагальним питанням.

По-перше, із змінами в Податковому кодексі змінюються і «правила гри» (як для малого та середнього, так і великого бізнесу). Учасники акції, що приїхали до Києва, звернули в першу чергу увагу на те, що після прийняття проекту Податкового кодексу з 1 січня 2011 року спрощена система для юридичних осіб скасовується взагалі, а для фізичних осіб-підприємців єдиний податок зросте. Крім того (черпаємо інформацію з офіційного документа), скасовується можливість роботи на єдиному податку для таких видів діяльності, як реклама, операції з нерухомості, оптова торгівля, Інтернет-магазини, торгівля дорогоцінними металами, охоронна діяльність, юридичні і аудиторські послуги, декілька видів роздрібної торгівлі тощо.

По-друге, визначимо, якою є доля спрощеної системи оподаткування в Податковому кодексі. З цього ж таки нового Податкового кодексу: «спрощенцями» вважаються підприємці з річним обсягом доходу до 600 тис гривень (при роботі з касовими апаратами) і 300 тис грн (без касових апаратів). Кількість найманих працівників не має перевищувати 4 особи (8 осіб — для ресторанного господарства).

Ставки податків для спрощенців встановлюються місцевою владою: у населених пунктах з населенням до 150 тис осіб — від 20 до 200 гривень, від 150 тис до 500 тис осіб — від 20 до 400 гривень, більше 500 тис осіб — від 20 до 600 гривень.

Доходи фізосіб-підприємців понад встановлену межу обкладатимуться податком за ставкою 15%.

За новими правилами, якщо їх підпише Президент, спрощена система оподаткування не поширюватиметься на 25 видів діяльності.

Експертні думки: одне поле, різні позиції

Таку «спрощену» систему, що запропонована в новому Податковому кодексі, чимало підприємців не підтримують. Як повідомляє Урядовий портал, під час українсько-бельгійського бізнес-форуму прем’єр-міністр Микола Азаров заявив, що уряд готовий до переговорів зі спрощенцями щодо Податкового кодексу. «Ми знаємо, що існують претензії і заперечення ряду представників бізнесу, які працюють на спрощеному оподаткуванні, і мають під собою підстави. Ми готові до конструктивного діалогу, і я думаю, що ми абсолютно всі питання усунемо в найближчому майбутньому», — зазначив голова уряду.

Протилежну думку щодо «спрощенців» висловлює екс-міністр фінансів Віктор Пинзеник. Він вважає, що у спрощеній системі є проблеми, що потребують негайного вирішення. «Але мені самому важко зрозуміти, чому «спрощенцям» треба «закручувати гайки», а великому бізнесу можна дозволяти не платити податки», – сказав Віктор Пинзеник в інтерв’ю «Газете по-киевски».

По-третє, з нового Податкового кодексу забрали таке болюче для багатьох українців, зокрема і молоді, питання секонд-хенду.

«Щодо секонд-хенду, ми залишаємо «за вагою», тобто за кілограмами, і викреслюємо цю норму з податкового законодавства, оскільки вона взагалі не стосується Податкового кодексу. Буде окремий закон, який буде розглядатися окремо», – зазначив під час брифінгу у Верховній Раді голова Комітету з питань митної та податкової політики Віталій Хомутиннік. Депутат наголосив, що наразі «спрощенцям» надана можливість торгувати секонд-хендом, так само,як і іншим товаром.

Відповідаючи на запитання ІА «Світ освіт» стосовно цього рішення, молодь вбачала в цьому лише позитив, оскільки чимало студентів надає перевагу недорогому одягу, привезеному з закордону.

Аби не перевантажувати читачів інформацією про Податковий кодекс, пропонуємо почути думки молодої генерації. Молодь, як і більша частина суспільства, ще остаточно не визначилася, погано це чи добре. Однак сказати, що залишилася осторонь таких суспільних процесів – теж не можна.

Єлизавета Щепетильникова, член Громадянської кампанії «Молодіжна варта»:

«Так, молодь не задоволена тим, що відбувається. У першу чергу це стосується невиконання тих обіцянок, які давали нам політики перед виборами. Ми ж пригадуємо обіцянки сприяти розвитку малого та середнього бізнесу – а це саме і є молодіжний бізнес. Податковий кодекс ускладнює цю роботу. Наразі працювати за ним важко, і, що найгірше, незрозуміло. Хоча погоджуюся, що є багато позитивних змін, адже Україна давно вже чекала на реформи».

Віталій Кіндзерський, голова Студентського парламенту Чернівецького національного університету ім. Ю.Федьковича:

«Звичайно, що студенти реагують на такі важливі суспільні події. Їхні батьки працюють в бізнесі, вони планують займатися підприємницькою діяльністю. Зрештою, це питання, яке вирішує долю країни. Тому бути байдужим у такому випадку не можна. Хоча говорити, якою великою буде користь від молоді, не варто. Для цього є професіонали. Якби це були суто студентські проблеми, ви знаєте, як би молодь відреагувала. А наразі студентство придивляється до того, що робиться і між собою обговорює важливі рішення. Молодь повинна думати про перспективу для країни».

Павло Вікнянський, громадський активіст, підприємець, Лідер ВМГО «Студентська республіка»:

«Я вважаю, що одна з найбільших проблем в Україні – це високий рівень некомпетентності. Зазвичай, коли відбуваються акції протесту, більшість людей не знає, за яку ідею протестує. Так і зараз. Люди вийшли на мітинги, але більшість із них зовсім не читали Податкового кодексу. Вважаю, що проблемою нового Податкового кодексу стало саме те, що його мало публічно обговорювали з експертами. Не було компетентної відкритої дискусії, яка потрібна не тільки в кулуарах Верховної Ради чи в комітетах, а й для широкої громадськості. Тому і однозначного сприйняття Кодексу немає. Немає єдиного розуміння. Як представник громадської організації можу сказати, що ми категорично проти, щоб економічні реформи відбувалися за рахунок малого та середнього бізнесу. Ризики повинен нести і великий бізнес. Вважаю, що Податковий кодекс – це чіткий сигнал Президентові України, який повинен навіть у цьому непростому питанні об’єднати громадян, за яких він як глава держави несе відповідальність».
 

Повний текст статті читайте тут

 
Підпишіться на Телеграм-канал Studrespublika, щоб оперативно отримувати найважливішу інформацію про діяльність Студреспубліки

Автор: Леся Куруц