З 28 жовтня по 2 грудня 2011р. під Києвом у відпочинковій базі «Хвиля» проходив проект від Фонду Фрідріха Еберта «Форум-театр», темою якого була «Активізація молоді на виборах». Тренером був HjalmarJorgeJoffre—Eichhorn (Болівія-Німеччина) – постановник вистав «Театру пригнічених», який багато працював у різних частинах світу, є одним із співзасновників Організації із захисту прав людини і демократії та форум-театру в Афганістані.
Учасниками були 23 молодих активістів з усієї України. Традиційно участь узяли і члени Студреспубліки, серед них голова та заступник Івано–Франківського регіонального осередку Віра Андріюк та Ірина Давиденко.
Форум-театр – це дуже незвичний вид театру та одна з найефективніших форм соціальної роботи. Кожна його вистава — унікальна, тому що в ній беруть участь усі присутні. У ході вистави спочатку акторська група розігрує проблемну ситуацію з реального життя, а потім усі бажаючі мають змогу «прожити» цю ситуацію, ставлячи себе на місце головної діючої особи та намагаючись змінити ситуацію на краще.
Темами вистав форум-театру можуть бути найрізноманітніші проблеми суспільства: стосунки в сім’ї чи на роботі, між людьми різних націй, культур чи релігій, проблеми ВІЛ-інфікованих чи людей з обмеженими можливостями, питання щодо здорового способу життя чи щодо наркоманії, алкоголізму, торгівлі людьми тощо. Проте головною темою вистав форум-театру є ситуація пригнічених та насильства в його різноманітних проявах, тому форум-театр називають «Театром пригнічених».
Форум-театр або «Театр пригнічених» — це світовий ненасильницький естетичний рух, який шукає миру і закликає людей до активної дії. На сьогодні ця форма використовується в багатьох країнах світу як засіб зробити суспільство щасливішим; як можливість зміни обставин, що спричиняють нещастя та біль, а також посилити те, що приносить мир і злагоду, як знаряддя для досягнення економічної та соціальної справедливості, що є основою справжньої демократії.
Включаючи всіх присутні до діалогу, цей незвичний театр свою мету вбачає в розвитку істотних прав людини. В тому числі права людини на захист від гендерної дискримінації та насильства.
Перші 2 дні ми знайомилися із форум-театром, намагалися зрозуміти що це таке та вчилися як правильно розпочинати роботу. Проходили різноманітні вправи: на знайомство, активізацію роботи, довіру, розкриття особистості. Потім поступово розпочали роботу в групах, паралельно показуючи різноманітні театральні скульптури та обговорюючи їх. Основними темами були: сексуальні домагання в університеті та на роботі, відсутність житла в молоді та безробіття. В останній день всі 4 групи показали вистави, які складалися з 4 – 5 сцен. Під час виступів глядачі (інші учасники форуму) говорили, в якому вигляді програвати наступну сценку (у вигляді любові, мюзиклу, ненависті та ін.), також актори перетворювалися на різноманітних тваринок і грали деякі сцени вистави у такій формі. Під час фінального виступу груп використовувалися різноманітні форми гри, які передбачає форум-театр.
Побувавши на форум-театрі, виникло бажання показати дану форму роботи всім студреспубліканцям. Оскільки це не лише нова, цікава, але й дуже практична та ефективна форма роботи. Думаю, нам всім буде не лише цікаво, але й дуже повчально взяти участь у форум-театрі.