fbpx
 
НОВИНИ
РЕГІОНИ
АР Крим
Вінниця
Волинь
Дніпропетровськ
Донецьк
Житомир
Закарпаття
Запоріжжя
Івано-Франківськ
Київська обл.
Кіровоград
Луганськ
Львів
Миколаїв
Одеса
Полтава
Рівне
Суми
Тернопіль
Харкiв
Херсон
Хмельницький
Черкаси
Чернівці
Чернігів
м. Cевастополь
м. Київ
Світ
Білорусь
КАТЕГОРІЇ
всі теми
Новини Cтудреспубліки
Новини НДЛМ
Новини ВМГО
Аналітика
 
12-06-2014 / всі теми /  Україна

Довідка щодо відповідності Конституції України, законам України з питань, які пропонується винести на всеукраїнський референдум за народною ініціативою

Д О В І Д К А

Щодо відповідності Конституції України,
законам України з питань, які пропонується
винести на всеукраїнський референдум за
народною ініціативою

 

Зборами громадян щодо проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою, що відбулися 31 травня 2014 року в м. Києві, за адресою: Спортивна площа, 1, ДП «Палац Спорту», ухвалено рішення про доцільність проведення всеукраїнського референдуму з питань, зміст яких затверджено зборами: 

1. Чи згодні Ви з тим, що Конституція України в новій редакції має бути ухвалена безпосередньо Українським народом на всеукраїнському референдумі?

ТАК                                    НІ

2. Чи ухвалюєте Ви Конституцію України в новій редакції, текст якої додається, внесену на всеукраїнський референдум, проголошений Президентом України за народною ініціативою?

ТАК                                    НІ

3. Чи ухвалюєте Ви Конституційний Закон «Про введення в дію Конституції України в новій редакції», текст якого додається, внесений на всеукраїнський референдум, проголошений Президентом України за народною ініціативою?

ТАК                                    НІ

 

 

1. Відповідно до статті 3 Закону України «Про всеукраїнський референдум» предметом всеукраїнського референдуму може бути декілька питань з однієї проблеми. У даному разі йдеться про три питання з проблеми ухвалення нової редакції Конституції України. За предметом допускається всеукраїнський референдум про схвалення нової редакції Конституції України (конституційний референдум).

Вказаний референдум згідно частини першої статті 16 Закону «Про всеукраїнський референдум» є формою реалізації Українським народом права, передбаченого частиною третьою статті 5 Конституції України, яке реалізується відповідно до частини другої статті 72 Конституції України.

Не допускається всеукраїнський референдум за народною ініціативою щодо законопроектів з питань податків, бюджету, амністії (ст.74 Конституції), а також про зміну території України (частина друга ст.20 Закону «Про всеукраїнський референдум»).

При цьому варто зазначити: Конституційний Суд України у рішенні від 27 березня 2000 року (справа про всеукраїнський референдум за народною ініціативою) дійшов висновку, що «частина друга статті 72 Конституції України встановлює первинну і принципово важливу правову основу для проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою. Цей референдум може бути проведений відповідно до чинного законодавства».   

Рішення Конституційного Суду в частині визнання неконституційним винесення на всеукраїнський референдум питання про те, що Конституція України має прийматися всеукраїнським референдумом, стосується нової Конституції України і не може тлумачитися розширено, тобто виключати питання про внесення змін до Конституції, в тому числі ухвалення її в новій редакції.  Це випливає як із самої Конституції, розділ ХІІІ якої передбачає внесення на референдум змін до певних розділів Конституції, так і з тексту Закону «Про всеукраїнський референдум», що прямо передбачає цю можливість.

Відтак, питання №1: «Чи згодні Ви з тим, що Конституція України в новій редакції має бути ухвалена безпосередньо Українським народом на всеукраїнському референдумі?» відповідає Конституції України і законам України.

Позитивна відповідь на це питання усуває будь-які двозначності в тлумаченні того, в якому порядку може бути схвалена нова редакція чинної Конституції України, оскільки розділ ХІІІ чинної Конституції не дає чіткої відповіді на це питання, хоча на нього дає відповідь Закон «Про всеукраїнський референдум». 

2. Ухвалення нової редакції Конституції України означає внесення змін до чинної Конституції, а не прийняття нової Конституції України, про що прямо зазначено у Преамбулі тексту Конституції України в новій редакції, в якій записано: «реалізуючи суспільну необхідність внесення змін до Конституції України та своє виключне право визначати і змінювати конституційний лад в Україні». В новій редакції Конституції збережено більшість статей (в тому числі порядок їх нумерації) чинної Конституції України.

Відтак, питання №2: «Чи ухвалюєте Ви Конституцію України в новій редакції, текст якої додається, внесену на всеукраїнський референдум, проголошений Президентом України за народною ініціативою?» відповідає Конституції України і законам України.

3. Разом із тим, нова редакція Конституції України передбачає введення в дію Конституції в новій редакції в порядку, визначеному Конституційним Законом «Про введення в дію Конституції України в новій редакції», ухваленим всеукраїнським референдумом одночасно з цією Конституцією».

Таким чином, позитивна відповідь на друге питання означає необхідність ухвалення вказаного Конституційного Закону, що органічно пов’язаний з другим питанням референдуму і правомірність його ухвалення саме референдумом.  

При цьому виконується одна з принципових вимог частини другої статті 19 Закону «Про всеукраїнський референдум» щодо чіткого і ясного формулювання, що не допускає різних тлумачень, зокрема, не поєднувати в одному питанні два різних питання.

Відтак, питання №3: «Чи ухвалюєте Ви Конституційний Закон «Про введення в дію Конституції України в новій редакції», текст якого додається, внесений на всеукраїнський референдум, проголошений Президентом України за народною ініціативою?» відповідає Конституції України і законам України.

Виконано також усі умови Закону «Про всеукраїнський референдум» щодо обмежень, встановлених у статті 20 Закону. 

  




Підпишіться на Телеграм-канал Studrespublika, щоб оперативно отримувати найважливішу інформацію про діяльність Студреспубліки

Автор: За матеріалами оргкомітету ініціативи "За Народну Конституцію!"