fbpx
 
НОВИНИ
РЕГІОНИ
АР Крим
Вінниця
Волинь
Дніпропетровськ
Донецьк
Житомир
Закарпаття
Запоріжжя
Івано-Франківськ
Київська обл.
Кіровоград
Луганськ
Львів
Миколаїв
Одеса
Полтава
Рівне
Суми
Тернопіль
Харкiв
Херсон
Хмельницький
Черкаси
Чернівці
Чернігів
м. Cевастополь
м. Київ
Світ
Білорусь
КАТЕГОРІЇ
всі теми
Новини Cтудреспубліки
Новини НДЛМ
Новини ВМГО
Аналітика
 
НОВИНИ
16-01-2012 / Новини Cтудреспубліки /  Україна

Чого чекати від законопроекту «Про вищу освіту»?

На початку січня 2012 року один із лідерів Студреспубліки Олександр Щерба взяв участь у прямому ефірі на радіо «Ера», де обговорювалась актуальна та гостра тема: «Законопроект «Про вищу освіту».

Як відомо, останнім часом питання реформування вищої освіти набуло в Україні статусу хронічного і невиліковного захворювання. Можливо саме тому до розробки законопроекту долучилися профільне міністерство та декілька політичних сил, представлених у Парламенті.

На сьогоднішній день у Верховній Раді України зареєстровано цілих три законопроекти:
1. Законопроект №9655 від 28.12.201, ініціатор — КМУ (розроблений профільним міністерством).
2. Законопроект №9655-1 від 30.12.2011, ініціатор: А.Яценюк та О.Оробець.
3. Законопроект №9655-2 від 06.01.2012, ініціатор: Ю.Мірошніченко.

Звичайно, можна висунути багато різних варіантів, які пояснюють таку депутатську активність, але зрозуміло одне – широке обговорення мав лише один законопроект – запропонований МОНмолодьспортом. Навіть під час обговорення на радіо «Ера», в якому разом із Олександром Щербою взяла участь й Інна Совсун, викладач Національного університету “Києво-Могилянська академія”, ведучий акцентував увагу саме на законопроекті від МОНмолодьспорту.

Дискусія видалась дуже жвавою і активною, підіймалося чимало актуальних питань, які під час ефіру задавалися ведучим, слухачами та гостями.

Нажаль в жодному законопроекті не запропоновано стратегічне бачення розвитку освіти у майбутньому. Законопроекти багато в чому консервують ту ситуацію, яка є.

Приймаючи закон у такій серйозній сфері, необхідно грамотно та обдумано підійти до процесу, зокрема до обговорення законопроекту, в якому приймав участь і Національний лідер Студреспубліки Павло Вікнянський, увійшовши до складу робочої групи, створеної при Монмолодьспорті.

Неодноразово до ефіру надходили дзвінки. Щодо низької якості освіти та величезної кількості вишів в Україні, на жаль, законопроект в сьогоднішньому стані не дає механізмів виправлення такої ситуації. Освіта в Україні стала подекуди дорожчою, ніж у європейських країнах. Натомість ми спонсоруємо Європу нашими високоосвіченими кадрами. Отримуючи безкоштовну вищу освіту в Україні, закінчуючи аспірантуру, багато кваліфікованих спеціалістів покидають нашу країну, не заходячі реалізації себе, або ж просто банально не хочуть працювати за копійки. Пропозиції щодо вирішення цієї проблеми так і не були включені до законопроекту.

Та це, нажаль, не єдина проблема. Одного прийняття Закону «Про вищу освіту» буде недостатньо аби зменшити розрив між освітою і наукою. На мою думку, тоді необхідно буде прийняти ще низку законів, які б забезпечили інноваційний розвиток наукової сфери — освіти і науки як єдиного процесу.

Недостатньо сліпого копіювання норм європейського законодавства або впровадження т.зв. "болонського процесу", необхідно зрозуміти сучасні завдання освіти для держави під назвою «Україна» і з цього вибудовувати всі інші процеси, в т.ч. законодавчу базу.

Багато уваги було приділено автономії університетів, яка за задумом законопроекту, має розширитись, але крім констатації прав на автономію є сумніви щодо покращення справ, особливо що стосується управління ресурсами вишів. Адже важко уявити сучасну освіту без запрошення професорів із інших вишів, у т.ч. іноземних – все це потребує відповідних коштів та механізмів.

Щодо позицій студсамоврядування – Студреспубліка постійно виступає за максимальне розширення прав студентського самоврядування, але не за імітацію, а за реальну роботу. Але для цього потрібно створити, знову ж таки, механізми. В законопроекті досить гарно прописані права, але ж багато залежить від волі ректору університету. На жаль, студенти так і не отримали хоч якусь фінансову незалежність.

Єдине, що не підлягає сумніву — Україні потрібен комплексний підхід до реформування освітньої сфери за критеріями конкурентоспроможності в сучасному світі.
Підпишіться на Телеграм-канал Studrespublika, щоб оперативно отримувати найважливішу інформацію про діяльність Студреспубліки

Автор: Олександр Щерба