Веселі, активні та повні сил студенти з усього Закарпаття протягом 4-х днів (із 9 до 12 липня 2013р.) влаштували найбільшу тусовку — Студреспубліку. В 2013 році база відпочинку «Турбогаз» у Лумшорах прийняла рекордну кількість студреспубліканців – 430. Команд-учасниць було аж 21. Слід зазначити, що ця Студреспубліка стала ювілейною для Закарпаття – п’ятою, а всеукраїнська функціонує вже протягом 15-ти років. Змінився дизайн сцени, покорегували склад оргкомітету та програму мульти-фестивалю, але незмінним залишився непідробний студреспубліканський настрій. Подію відвідали Павло Вікнянський та Олег Слизько [+ відео].
Не витримала енергетики студентства й «вишка» мобільного зв’язку: передзвонити можна було лише піднявшись у гори чи від’їхавши на декілька десятків кілометрів. Проте, повна відсутність новітніх комунікацій тільки допомогла відпочинку: повністю відірватись від проблем, переживань і справ, що залишились у великому місті, та повністю погрузитись в атмосферу Закарпатської Студреспубліки-2013.
Офіційне відкриття Студреспубліки відбулося по обіді 9 липня, а організатори заходу прибули на базу за добу до цього. Робота митного контролю та реєстраційного комітету стартувала о сьомій ранку першого дня. Аби уникнути хаосу, попередньо був складений графік, за яким команди прибували кожна у визначений час.
Цьогоріч змінилась і схема проходження митниці: Валерій Митейко (головний митник Студеспубліки) запровадив систему, як в аеропортах. Це допомогло уникнути зайвого стовпотворіння та значно полегшило роботу на реєстрації.
На кордоні «митники» перевіряли наявність паспортів Студреспубліки та вилучали алкогольні напої. Всі учасники отримали фірмову продукцію та футболки з логотипом, а також довідник із найнеобхіднішими контактами Студреспубліки.
У новоствореній державі функціонувала й власна валюта – «студік». Офіційний курс (1 гривня = 1 студік) тримався протягом усього періоду існування Студреспубліки.
Сотні сумок, валіз і рюкзаків, десятки казанків і каструль, майже шестигодинне розселення та розбиття наметового містечка, чотири сотні всміхнених облич і радість від сонячної погоди… Цьогоріч навчені студреспубліканці підготувалися до можливих «дощових» атак, проте жодні природні катаклізми не налякають студреспубліканців. Та й не довелося лякатись: сонячна погода зустріла студентів і супроводжувала майже протягом усього заходу.
Відкриття мульти-фестивалю відбулося вчасно. Команди представили себе, виголосили девіз і кричалки. Почесними гостями стали:голова Перечинської районної ради Анатолій Перцев, депутат Закарпатської обласної ради, директор ПАТ «Ужгородський Турбогаз» Михайло Качур, начальник управління у справах молоді та спорту Закарпатської ОДА, екс-студреспубліканець Віталій Ерфан, проректор УжНУ Федір Шандор.
Зміни в організації життя на Студеспубліці, які були запроваджені минулоріч, залишилися дійсними й у 2013 році: збори капітанів відбувались двічі на день, за потреби та в надзвичайних ситуаціях – ще частіше, обід і вечерю видавали централізовано на команду. Великим плюсом (як зазначали учасники) став сніданок, якого так не вистачало на минулих Студреспубліках: зранку студенти мали змогу випити гарячого чаю та перекусити смачним печивом. Нововведенням став і створений Суд Студреспубліки, з власним суддею та Генеральним прокурором (Ігор Кривошеєв і Ростислав Буланов відповідно). Кожен міг подати позов на порушника, суд розглядав справу та виносив справедливе рішення, яке було обов’язковим до виконання на території держави.
Бути в курсі всіх студреспубліканських подій допомагало створене радіо, ведучими якого стали КВНівці Рудольф Білак та Андрій Деніщук («БУМ»). Вони ж випускали і щоденні новини мульти-фестивалю: збирали найяскравіші моменти та приправляли їх хорошою порцією гумору. Допомагали в реалізації найбожевільніших ідей відеоператор Роберт Папп і «майстер на всі руки» Мирослав Карбованець (монтаж).
Студентам не давали нудьгувати з самого початку функціонування держави: розважально-конкурсну програму розпочав «Квест». Учасники шалено шукали «оракула», трійники-подовжувачі, Сергія Денисенка аби віддати усе «назбиране», учасника під номером 531 (щоб зробити фото) та голову оргкомітету Закарпатської Студреспубліки Володимира Білонку.
Також стартували спортивні змагання, оргдіяльнісна гра (яка тривала протягом усього заходу й цьогоріч мала ледь чи не найбільше значення для загальної перемоги в мульти-фестивалі), хитрування у «Мафії». До участі у футболі зареєструвалось аж 24 команди, суб-фест тривав протягом усіх днів, витіснивши всі інші підготовані змагання.
Вечірня розважальна програма складалась із змагань кращих студентів та екстрасенсів. У змаганнях «Кращий студент» представляли себе за допомогою п’яти слів і протягом хвилини висвітлювали обрану «розмовну» тему. За підсумками голосування журі перемогу здобула минулорічна «Перша Леді Закарпаття» Ольга Масляник, а третє місце посіла представниця Закарпатської Ліги КВН Марина Прісняк. «Битва екстрасенсів» тривала два дні: за підсумками першого концерту було обрано п’ятьох фіналістів. Родзинкою вечора став тривалий концерт улюбленого закарпатського гурту «Триста8ісім». Хлопці по-справжньому «запалили» студреспубліканців, які не хотіли так просто відпускати гурт зі сцени. А далі розпочалась улюблена «Нічна туса», куратором якої став дворазовий переможець попередніх Студреспублік у «Битві діджеїв» MichaelVolt.
Другий день розпочав гімн Студреспубліки та голос Валерія Костинського, який знову лунав долинами Карпат і закликав студентів прокидатися на руханку.
Розпочали день спортивні змагання й ОДГ (організатори вигадували пісні на мотиви вже відомих, замінюючи слова на ОДГ. Таким чином ці три літери стали найбільш вживаними на Студреспубліці. «ОДГ мене, ОДГ мене, ОДГ… Так лагідно… і не пускай!», «Опа, ОДГ!..» тощо), далі студенти дебатували та перевіряли свої інтелектуальні здібності у брейн-рингу. У цьому змаганні другий рік поспіль переможцем стала команда оргкомітету, яка повністю складалась із КВНщиків, а другою була команда Закарпатської ліги КВН.
Резонансною подією дня став запроваджений минулоріч лумшорський Love Parade на чолі з Володимиром Білонкою. Суб-фест не змогла розігнати навіть кремезна охорона.
Вечірня програма була ще насиченішою: «Закарпаття має талант», показ боді-арту, змагання екстрасенсів і шоу-програма «Куб».
Судячи з номерів конкурсантів у «Закарпаття має талант», студенти полюбляють співати, а от талановито чи не дуже – це вже окреме питання. Також учасники танцювали, читали реп, показували акробатику та показували музичні номери (гра на скрипці, гітарах і казанках). Переможцем, уже другий рік поспіль, став представник команди «МДУ» (Мукачево), за сумісництвом гравець команди КВН «БУМ» Толік Рябінін (у хлопця справді дуже гарний голос, до того ж він виконав другу авторську пісню і за допомогою власного артистизму та найкращих друзів: підтанцьовки та харизматичного купідона-Симоняна – вийшов справді бомбовий номер), найкращим боді-артом були визнані малюнки на тему «Жахи» (хорор), виконані командою «Пардон». Найсильнішого серед екстрасенсів цьогоріч вирішили не визначати.
Організатори жартували: судячи з усього у наступному році потрібно буде створювати не тільки суд, але й інквізицію. Шоу «Куб» дуже сподобалось не тільки учасникам, але й усім глядачам. Спочатку у відбіркових змаганнях конкурсанти повинні були якомога довше набивати м’ячик для пінг-понгу, використовуючи замість ракетки власний мобільний телефон (хоч якась користь від нього!). А у фіналі треба було якомога швидше оббігти усі грані куба, а також зробити кувирок, не вийшовши за межі. Перемогу святкував Богдан Штефанюк із Закарпатської Ліги КВН.
Перед «Нічною тусою» відбувся ще один суб-фестиваль – «8-ма миля», де гравці змагались у реп-батлі. Ведучим став Віталій Тороні, а переможцем минулорічний чемпіон «Битви екстрасенсів», представник ЗЛ КВН Вова Кірсанов.
Третій день – це день підбиття усіх можливих підсумків. Стартували фінали футболу й ОДГ, після обіду відбулися дебати між претендентами на посаду Студентського мера. Також були названі кандидати в Студентський магістрат. Опісля відбувалися вибори. Дощ, який зарядив пообіді, не зміг налякати жодного студреспубліканця. Ті, хто не танцював під сценою, зміг погрітися у корпусі, дерев’яному будиночку чи «вагончику», де їх із радістю погоджувались «приютити» тамтешні жителі. Оця атмосфера дружності, загальної підтримки та неймовірна енергетика, розігнали хмари. Дощ вщух, виглянуло сонечко, учасники підкріпилися і прийшла пора для найцікавішої програми дня: КВН і визначення «Містера Студреспубліки»та «Першої Леді Закарпаття-2013«.
Почесними гостями цього дня стали: Народний депутат України, голова парламентського Комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносинВалерій Пацкан,Національний лідер Студреспубліки Павло Вікнянський, голова Полтавського обласного осередку ВМГО «Студентська республіка» Олег Слизько та хазяйка «Майстерні свят» Наталія Тракслер.
Розпочали вечірню програму дня – команда КВН «БезУмная Молодежь» (Мукачево). Хлопці показали як найкращі номери зі своїх програм, так і нові, тематичні студреспубліканські жарти. І звісно ж, порадували публіку своєю родзинкою – співом.
У конкурсі краси хлопці та дівчата вражали як могли: вродою, ходою, поставою, гумором та інтелектуальними здібностями. За рішенням журі переможцями стали представники команди Закарпатської Ліги КВН Олег Таран і Влада Харькова, які представлятимуть нашу область на фінальній Студреспубліці в Криму. Вони ж були обрані фотографами як «Перша Леді Фото» та «Містер Фото». До слова, оголошуючи переможців у цій номінації Сергій Денисенко сказав: «Я дуже люблю Студреспубліку. Бо тільки тут можна вийти на сцену у гумових чоботях і говорити про красу та прекрасне!». Також судді відзначили учасницю Вікторію Шніцер («Туристи»), яка отримала окрему нагороду від журі.
Одним із найбільш зворушливих моментів стало освідчення Бориса Чернявського своїй коханій Ксенії. Перед оголошенням «Першої Леді» та «Містера Студреспубліки», Борис зі сцени запитав у коханої: чи згодна вона вийти за нього заміж, а Ксенія відповіла: «Так»! Тож тепер на одну щасливу, закохану ланку суспільства стане більше.
Змагання КВНівців із Ужгорода та Мукачева складались із з трьох конкурсів: фрістайла, біатлону (по 5 жартів) і розминки з «залом». Щодо переможців найвеселішого конкурсу, думка журі розділилась: дехто вважав, що КВНівці-дебютанти з Мукачева (всі учасники команди вперше виступали, допомагали їм гравці «БезУмной Молодежи») виглядали краще, але жарти ужгородців «подавались» і «заходили» краще. Тож, досвідчені ужгородці стали переможцями цих змагань.
Фінальним акордом перед «Нічною тусою» стала інавгурація Студмера – Ольги Гатнер (за стародавньою студреспубліканською традицією Федір Шандор посвятив новообраного мера легкими ударами черпачком по «м’якому місцю»), представлення нового Студмагістрату. Потім залунали перші акорди нічної дискотеки… Було оголошено переможця DJ-параду: ним став представник Мукачева DJBlinky. «Веселі нічні танцюльки» вже за традицією плавно перейшли у ранкову руханку.
Слід зазначити, що учасники дуже цінують старання наших МС – Льоліка (Валерія Костинського) та Павла Мандзича, які прилягли відпочити на лавиці просто неба, а прокинули зранку з подушками під головами та вкритими покривалами.
Четвертий день – це фінальний акорд. Урочисте закриття мульти-фестивалю, оголошення команди-переможниці загального рейтингу, а також згортання тимчасових помешкань, здавання ключів від будиночків, кімнат, «вагончиків» і прибирання території.
За кожну перемогу, призове місце та просто за участь командам нараховувались бали: 20, 15, 10 і 5 балів відповідно. Додатково нараховували ще по 1 балу (як от за LoveParade). Після запеклої «балової» боротьби (саме завдяки перемозі в ОДГ) переможцем Студреспубліки-2013 стала команда «Ударна молодь» — 197 балів, на почесному другому місці – команда Закарпатської Ліги КВН (156 балів), «бронзовою» стала команда СБУ.
«Студентська республіка» – це унікальний мульти-фестиваль, який скріплює учасників із усіх куточків області, дарує неймовірні враження й емоції та дає заряд позитиву на рік уперед. У 2013 році Студреспубліка оновилась: майже на 80% складалась із нових учасників. Тож, говоримо про старт нового, ще кращого сезону розвитку цього, справді найкращого заходу на Закарпатті.
Дякуємо всім організаторам, кураторам і всім, хто долучився до створення атмосфери, завдяки яким це чотириденне свято стало можливим, за подаровані емоції, неймовірну атмосферу та хороший настрій!