fbpx
 
НОВИНИ
РЕГІОНИ
АР Крим
Вінниця
Волинь
Дніпропетровськ
Донецьк
Житомир
Закарпаття
Запоріжжя
Івано-Франківськ
Київська обл.
Кіровоград
Луганськ
Львів
Миколаїв
Одеса
Полтава
Рівне
Суми
Тернопіль
Харкiв
Херсон
Хмельницький
Черкаси
Чернівці
Чернігів
м. Cевастополь
м. Київ
Світ
Білорусь
КАТЕГОРІЇ
всі теми
Новини Cтудреспубліки
Новини НДЛМ
Новини ВМГО
Аналітика
 
15-08-2016 / всі теми /  Україна

Влада наступає на студентів замість того, щоб зробити на них ставку

au_qGDjS1wYВже облетіла всю країну нова «геніальна» ідея від урядовців – скасування звичних стипендій. Із таким листом до Міносвіти звернувся Мінфін. Студреспубліка одразу відреагувала, попередивши владу про небезпеку таких «реформ» і для народу, і для неї самої. До вашої уваги коментар лідера республіканців Павла Вікнянського на цей раз на радіо «Ера».

Стипендіальна система, як і вся сфера освіти, потребує модернізації, але влада має не дурити громадян, називаючи подальший демонтаж соціальних завоювань, реформами. Як називається, коли влада кожен раз каже про турботу про громадян — і все це закінчується радикальним скороченням витрат на соціальні потреби? При цьому, ми що, бачимо реальний рух вперед і покращення рівня життя? Громада має зробити все, щоб відстояти стипендії для широких верств студентів, а далі — вже боротися за збільшення стипендій для тих, хто гарно вчиться. Позицію 10 серпня 2016р. у прямому ефірі чітко відстоював Павло Вікнянський.

Хай олігархи та влада економію з себе почнуть, замість того, щоб лізти до кишені талановитого та соціально нужденного студента

Марина Фіалко: Ще до початку нашої розмови зазначу, що за соціологічними дослідженнями  11% студентів живуть на одну стипендію. Павле, що фактично означає цей лист? У разі, якщо рекомендації Мінфіну будуть враховані, то фактично з наступного навчального року бакалаври не отримуватимуть стипендій?

Павло Вікнянський: Хочеться застерегти Павло Вікянськийвладу від чергового необдуманого кроку, який може багато коштувати тому режимові, який нині існує в Україні. Давайте пригадаємо, що два попередні Майдани фактично сталися завдяки дуже активній позиції студентів. Тому треба бути обережним і розумним. І якби я перебував зараз у владних кабінетах, то думав би, яким чином зробити ставку на молодь і студентів, як їх залучити до державотворчого процесу України, як зробити, аби вони стали агентами розвитку України, робити на них ставку як на головний локомотив цього розвою, прогресу. На жаль, цього не робиться і вже котрий рік студентами намагаються маніпулювати у своїх бюрократичних іграх із приводу цих скорочень.

Для мене це взагалі малозрозуміла ситуація: чому постійно скорочують різні соціальні надбання, які залишаються в українців?! Таке враження, що головне завдання держави полягає в обслуговуванні олігархів, як бачимо, навіть безпекою вони не можуть нормально займатися, але при цьому скорочують і скорочують. Веде себе ця влада, як якийсь п’янделига, який усе виносить із дому, замість того, щоб іти і працювати, замість того, щоб заощаджувати на тому, що не потрібно робити: на корупції, на офшорах, як це робив і по-нормальному за це не покаявся міністр фінансів Данилюк, який багато розказує, що де треба скоротити. Хай із себе почнуть, а потім уже лізуть до кишені того, хто є талановитим, до відмінників-студентів, до тих, хто з небагатих родин, у т.ч. сільських родин, а таких дуже багато зараз у вишах.

Марина Фіалко: І вони не підпадають під ці пільги матеріальної допомоги?

Павло Вікнянський: Вони не підпадають під пільги соціально незабезпеченим, бо їх немає, в тому вигляді, в якому про них говорять. А по-друге, якщо нам розказують, що завтра їх такі, круті запровадять — друзі, давайте згадаємо субсидії і чим це все закінчилося.

Студенти сприймуть лише ті реформи стипендіальної системи, які будуть широко, за їхньої участі обговорені

rCUozfri5rAМарина Фіалко: В деяких виданнях говорять, що ведеться обговорення запровадження 2-х стипендій: соціальної та академічної. Перша не може бути меншою від прожиткового мінімуму, а друга перш за все буде залежати від успішності в навчанні. Якщо саме таку функціональну роль в матеріальному забезпеченні студентів буде виконувати стипендія, то такі реформи сприймуться студентами?

Павло Вікнянський: Студентська спільнота сприйме тільки ті реформи, які будуть у відкритому режимі протягом певного часу широким колом студентів обговорені. Публічно, не кулуарно, [як зараз], які йдуть навіть не з Міністерства освіти, а з Міністерства фінансів. Стипендіальна система України потребує модернізації, вона застаріла і можливо, мажорам, які витрачають собі кожного дня такі гроші на вечерю, не треба її платити. Це навіть смішно — що таке зараз ці 800 з копійками грн?!

Марина Фіалко: Тобто фактично треба переглядати стипендії в плані матеріального забезпечення самого студента, а не від того, наскільки успішно він навчається?

Павло Вікнянський: Ми не маємо забувати, що в стипендії є стимулювальний чинник. Останнім часом ми перестали рухатися у тому напрямку, щоб відзначати кращих, у нас же середнячки скрізь. Ні, друзі, якщо нами будуть керувати середнячки, і лікарі будуть середнячки, зараз на педагогіку вступили ледь не найгірші абітурієнти, то це просто шлях в Африку!..

Запитання від слухача: Сy_1e11c656оздается впечатление, что новая власть борется с высшим образованием, чтобы как можно меньше людей это образование получили. Началось не только со стипендий, а с понижающего коэффициента на ЗНО, если кто-то не согласен с балом аттестата. Я понимаю, что можно водить понижающий коэффициент, в зависимости от того, как вуз к этому относится, с доверием или нет, но ЗНО сдавали все одинаково – зачем понижающий коэффициент? В результате, на бюджетные места попало гораздо меньше людей, чем обычно.

Павло Вікнянський: Погоджуюся з голосом народу. Владі було б простіше, якби вона була публічною, але ми цього взагалі не бачимо.

Наступ влади на студентів vs. підвищення та диференціація стипендій

Марина Фіалко: На фоні того, що будуть розглядати проект скасування стипендій, про підвищення їх не йдеться.

Павло Вікнянський: Минулого року вже була спекулятивна кампанія щодо мікроскопічного підвищення, але, звичайно, більший галас зчинила ідея про відміну масових стипендій. Слава Богу, тоді утрималися. Я дуже не раджу лізти туди. Нагадаю, що не так давно у Києві відбувся мітинг, що не був проплачений, проти підвищення тарифів, на який зібралося від 50 до 100 тис. людей. Так от, студентів буде не менше, а певно й більше і це буде по всій країні.

Марина Фіалко: Ми знаємо, як розпочинаються революції. Який розмір стипендій, на Вашу думку, влаштував би?

Павло Вікнянський:  Є прожитковий мінімум, який розрахований на те, щоб мінімально забезпечити проїзд, інтернет, бібліотеку й ін. Треба чесно сказати, що і підробляють студенти, але вони не мають закинути через це навчання, бо ми тоді кінцево отримаємо в центрі Європи дірку.

Марина Фіалко: Дякую.

Відміна стипендій не стимулюватиме молодь залишатися в країні




Підпишіться на Телеграм-канал Studrespublika, щоб оперативно отримувати найважливішу інформацію про діяльність Студреспубліки

Автор: За матеріалами радіо «Ера»