fbpx
 
НОВИНИ
РЕГІОНИ
АР Крим
Вінниця
Волинь
Дніпропетровськ
Донецьк
Житомир
Закарпаття
Запоріжжя
Івано-Франківськ
Київська обл.
Кіровоград
Луганськ
Львів
Миколаїв
Одеса
Полтава
Рівне
Суми
Тернопіль
Харкiв
Херсон
Хмельницький
Черкаси
Чернівці
Чернігів
м. Cевастополь
м. Київ
Світ
Білорусь
КАТЕГОРІЇ
всі теми
Новини Cтудреспубліки
Новини НДЛМ
Новини ВМГО
Аналітика
 
20-01-2017 / всі теми /  Україна

Що залишиться студентам після мільярдів на «Приватбанк»?

Експерименти влади над студентами29052929954_3f85d71a15_o продовжуються. Нова система нарахування стипендій: коли, кому, скільки, хто вирішує, що впливає на їх розмір, чи будуть зміни до нової системи — у прямому ефірі радіо «Ера» 18 січня 2017р. роз’яснював лідер республіканців Павло Вікнянський.

Ведуча програми «Виміри життя» Марина Фіалко спілкувалася з головою Студреспубліки про негатив і позитив нової стипендіальної системи, чи довго вона «протягне» і які наслідки матиме для України скорочення кількості стипендіатів.

Тепер прив’язки розміру стипендій до прожиткового мінімуму немає

Марина Фіалко: Вітаю Вас, п. Павле!

Павло Вікнянський: Вітаю Вас!

Марина Фіалко: Тож студентські стипендії: кому і скільки? Про це хочеться детально дізнатися, зокрема і студентам, я думаю, що вони звертаються і до «Студентської республіки» з такими запитаннями. Але поки що от таке головне запитання стосовно забезпечення студентів на державному рівні.

Наскільки мені стало відомо, що справдилися прогнози Міністерства освіти і науки, саме 4 млрд 980 млн грн передбачено на оплату стипендій державним бюджетом, і вже визначено навіть перерозподіл, мається на увазі на академічні і соціальні стипендії. На академічні стипендії виділили 3 млрд 990 млн грн, ну, а решта коштів підуть на соціальні стипендії. Чому такий перерозподіл? Тому що я знаю, була дискусія, щоб на соціальні стипендії залишити більшу суму, а на академічні трошки менше надати. І що таке академічні і соціальні стипендії, і хто їх буде отримувати?

IMG_8560Павло Вікнянський: Винним треба вважати Міністерство фінансів, а Міністерство освіти, прогресивні молодіжні та студентські організації намагалися захистити права студентів, адже не можна підходити до питань такої делікатної і надзвичайно важливої для здійснення модернізації України речі, як освіта, наскоком або з т.з. економії бюджетних коштів, тим більше, що це ж смішні кошти.

Відбулося збільшення розміру стипендій, проте не надто суттєве. Але тепер взагалі прибрали з законодавства передбачені гарантії щодо стипендії як соціальної виплати, навіть якщо це є відзначення академічної успішності, в т.ч. внесли правки до, наприклад, Закону про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні, який прив’язував розмір стипендій до прожиткового мінімуму — тепер цієї прив’язки немає. Робимо висновки: курс на подальше скорочення долі стипендій у «бюджетного пирозі» 100% продовжиться, Мінфін особливо не приховує, що стратегічний план на найближчі 5 років — зменшити кількість студентів, які отримуватимуть стипендії, до 10–15%.

Хто тепер і яку стипендію отримуватиме? Хто визначатиме це?

Отже, яку маємо картину? Що тепер студенти, які дуже гарно вчяться, будуть отримувати порядку 1 100 грн, ті, які вчяться набагато краще — це залежить від вишу, як вони визначать самі, це може бути декілька відсотків від загальної кількості студентів — 1 600 грн.

Зробили й правильну річ: збільшили стипендій для студентів т.зв. потрібних або дефіцитних у народному господарстві спеціальностей — це, як правило, природничі, точні науки, матеріалознавство, педагогіка природничих і точних наук, атомна енергетика, космічна, авіаційна, гірнича промисловості тощо. Йде мова про суми в 1 400 грн., а для найвидатніших — 2 000 грн. Але це абсолютно крапля в морі!

Також підвищені 2 000 грн будуть отримувати сироти. І раніше було розділення стипендій на соціальні й академічні, але тепер кількість студентів у дуже бідній країні, якою, є на жаль, Україна, котрі будуть отримувати соціальні стипендії, зменшується до порядку 7% від загальної кількості студентів. Академічні ж отримуватимуть від 40 до 45% кількості студентів. Соціальна стипендія буде дорівнювати 1 000 грн. Ці цифри будуть уточнюватися кожний бюджетний рік, але зараз маємо ось таку ситуацію. Ще раз підкреслюю, дуже неправильно, це абсолютно негативний тренд, що ми відв’язалися від прожиткового мінімуму. Я завжди кажу, що раніше була смішна сума стипендії — близько 800 грн, але вона дорівнювала $100. А зараз це 30 з чимось там доларів

Марина Фіалко: Раніше стипендія не повинна була бути меншою за прожитковий мінімум, то я так зрозуміла, що зараз цю норму було знято. І в же в 2017р. за таким порядком, як Ви сказали, буде нараховуватися стипендія. І ще одна річ, розмір стипендій і кількість студентів, які її отримують визначає Кабмін за наявності тих коштів, які виділені в бюджеті, тобто гарантій, законодавчо закріплених, уже немає. Це не дуже зрозуміла ситуація студентам. І ще одна річ, яку я хотіла б, щоб Ви пояснили — це ті стипендії, які будуть призначатися не за успішність, а за активну участь у студентському житті. За якими критеріями будуть визначати, хто є найкращими, хто буде отримувати ці стипендії?

29052797524_682c440443_oПавло Вікнянський: Це не є окремі стипендії. Навпаки раніше була практика, коли були окремі подяки чи доплати якраз за різноманітну активність, і це відбувалося зі стипендіального фонду. Наразі, це прогресивна, в принципі, річ, але треба це правильно модифікувати, застосувати. І знову буду постійно повторювати, дуже погано, що ми відірвалися від прожиткового мінімум, це множить на нуль будь-які соціальні здобутки, які мають студенти.

Отже, формула складання стипендій загалом виглядає так, близько 90% оцінного балу загалом — це академічна успішність студента, залишкові порядку 10% — це нараховані спеціальні бали за наукову (науково-технічну, для мистецьких вишів — творчу), а також спортивну та громадську активність студента.

Марина Фіалко: Тобто фактично це буде визначатися рейтинг студента, а вже ліміт цих студентів буде встановлюватися щорічно або між сесіями, наскільки я розумію?

Павло Вікнянський: Порядок формування рейтингу встановлюється щорічно, щосеместрово визначається, хто саме отримує стипендії. Визначатимуть це спеціально створені стипендіальні комісії. Який тут є прогрес: не менше 50% їх складу — це представники студентського самоврядування, а також студентських профспілкових комітетів, всі інші — це представники Вченої ради. Ось вони разом визначають цей рейтинг і, власне, хто має отримувати чи не отримувати. Це буде переважна більшість нинішніх відмінників і також якась невелика частина людей, які мають здобутки в інших галузях.

Марина Фіалко: Крім того, наскільки я дивилася, думаю, це також прогресивно, що імена героїв-стипендіатів не будуть таємницею, а будуть якісь там списки, які будуть у доступності студентської громади, де можна подивитися хто саме отримає і за що, який рейтинг має, який розмір цих стипендій.

Павло Вікнянський: Я б це не назвав суперпрогресом, бо здається, що це ми наздоганяємо вже машину «Запорожець» із 60-х років. Інтернет уже давним-давно править бал, давним-давно пора це публікувати. Зараз лише прописали в нормативних документах, що протягом 3-х днів після прийняття рішення, інформація по стипендіатах має бути вивішена на сайті вишу.

Марина Фіалко: Тим паче, що дійсно студенти — це все-таки прогресивна молодь і вони мають доступ до інтернету.

Павло Вікнянський: Вони мають його нон-стоп.

«Стипендіальна сага» може незабаром продовжитися

Марина Фіалко: І ще одна важлива річ, photo_2017-01-20_22-01-02на якій я хочу зауважити, що може будуть і зміни… У Верховій Раді України 27 грудня 2016р. зареєстрований новий законопроект 5612 щодо справедливої системи стипендіального забезпечення. Схоже, що ця «стипендіальна сага» незабаром продовжиться. Поки що її відклали, розгляд цього законопроекту. Ви передбачаєте, що можуть бути якийсь перегляд щодо нарахування стипендій?

Павло Вікнянський: Вони не просто будуть, вони необхідні. Бо це такий пілотний, тестовий момент, і зараз зусиллями громадськості треба захиститися від іноді репресивної поведінки або «скорочуючої» функції Міністерства фінансів, задача якого не в покращенні системи розвитку освіти, а позатикати дірки. Але ж ми тут бачимо надцинізм, коли 150 млрд йде на націоналізацію «Приватбанку», а тут економлять на майбутньому нації!

І при цьому, зверніть увагу, сусідні наші країни — Словаччина, Польща запроваджують для українських студентів стипендії немаленького розміру. Як ви думаєте, яка для талановитого студента (та й не тільки талановитого, звичайного) складається картина, що йому робити? Відповідно, звичайно, цим скористаються різні політичні сили.

Прогресивній громадськості треба підтримувати те, що буде покращувати систему стипендіального забезпечення. Треба боротися за свої права, підвищувати розмір стипендії, збільшувати кількість осіб, які будуть отримувати стипендії.

Марина Фіалко: Тим паче стипендія — це така важлива мотивація для студентів, для молоді. Дякую Вам!

Ніколенко: «Cтипендіальна реформа не сприятиме розвитку освіти»




Підпишіться на Телеграм-канал Studrespublika, щоб оперативно отримувати найважливішу інформацію про діяльність Студреспубліки

Автор: За матеріалами радіо «Ера»