fbpx
 
НОВИНИ
РЕГІОНИ
АР Крим
Вінниця
Волинь
Дніпропетровськ
Донецьк
Житомир
Закарпаття
Запоріжжя
Івано-Франківськ
Київська обл.
Кіровоград
Луганськ
Львів
Миколаїв
Одеса
Полтава
Рівне
Суми
Тернопіль
Харкiв
Херсон
Хмельницький
Черкаси
Чернівці
Чернігів
м. Cевастополь
м. Київ
Світ
Білорусь
КАТЕГОРІЇ
всі теми
Новини Cтудреспубліки
Новини НДЛМ
Новини ВМГО
Аналітика
 
28-12-2015 / всі теми /  м. Київ

Не має значення, хто в тюрмі — журналіст Лещенко або журналіст Коцаба. Всі мають бути на волі

It Does Not Matter Who is Imprisoned — the Journalist Leshchenko or the Journalist Kotsaba. Everybody Should be Free (en) fQu8Ign

На базі парламентського підкомітету з прав людини відбулося обговорення справи івано-франківського журналіста, блогера Руслана Коцаби. Він уже 10 місяців несправедливо ув’язнений за те, що проявив спірну, для когось болячу, але власну, на яку як вільна людина у вільній країні має повне право, громадянську позицію. Павло Вікнянський висловив обурення республіканців із приводу цієї ганебної ситуації та закликав керівництво держави та громадськість втрутитися [+ відео].

Справа журналіста Коцаби набуває розголосу по світу, але в Україні про неї не часто згадують. Мабуть, даються взнаки мілітаристсьскі настрої, але права людини і далі порушуються, людина і далі сидить за ґратами, а її родина без засобів для існування. Що думають із цього приводу представники громадянського суспільства, зокрема, лідер республіканців Павло Вікнянський, нардепи, омбудсмен, а також адвокатеса журналіста — стало відомо з заходу, який відбувся 24 грудня 2015р. у Києві.

Участь в обговоренні взяли народний депутат України, голова підкомітету з прав людини Комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Вадим Рабінович, його колеги Євген Мураєв і Микола Скорик, Уповноважена Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська, лідер Студреспубліки Павло Вікнянський, у телефонному режимі — адвокатеса Коцаби Тетяна Монтян.

DAB60C81-822D-4EED-A246-A13A18E83921_mw1024_s_nСправа розпочалася майже рік тому, коли журналіст Руслан Коцаба виставив відео на YouTube, в якому закликав не йти в АТО по, на його думку, примусовій мобілізації, оскільки воєнного стану в Україні не було і немає, конфлікт на Сході України, з його точки зору, є братовбивчою, громадянською війною, а влада займається бізнесом на війні. Слідство кваліфікує це як державну зраду та перешкоджання законній діяльності Збройних сил. Кожен із цих злочинів може тягнути на 15 років позбавлення волі. Далі Коцабі подовжили утримування за ґратами на підставі тих статей КПК, які суперечать міжнародним зобов’язанням України та Європейській конвенції з прав людини.

Про варварський характер процесу свідчать наступні факти. З метою затягування розслідування було заявлено аж 58 свідків, 41 із них протягом 10 місяців уже допитано. Судові засідання призначалися раз на місяць, і… протягом засідання заслуховувалося 2–3 свідки, протягом 30 хв. Усі ці свідки говорили практично одне й те саме в емоційному ключі, як на них та їх друзів, знайомих негативно вплинув ролик Коцаби. Крім того сім’ю фігуранта (дружина з двома дочками) залишили без засобів існування, наклавши арешт на всі сімейні збереження, назвавши заощадження речовими доказами.

VoCNHK0Керівництву України має бути соромно, адже Коцаба вважається на території Європи першим за 5 років в’язнем сумління за даними поважної міжнародної організації Amnesty International. Своє занепокоєння та заклики розібратися, до речі, висловила і представниця ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Дунья Міятович, деякі правозахисники. Українська ж влада і, на жаль, громадськість, журналістське середовище мовчать і не зважають на факт тиску на свободу слова, долю політв’язня. Більше того за відстоювання свободи слова — можуть ще й шельмувати за допомогою hate-риторики та дій.

Республіканці послідовно виступали і виступають за мирне врегулювання збройного конфлікту в Україні, який нахабно підбурює та всіляко підтримує імперіалістична, путінська Росія. Сильна сторона українців — це якраз ті риси, характеристики соціально-політичного укладу, яких давно немає в Росії — відкритість, плюралізм. n7Dbmc7Саме тому ми не маємо демонструвати печерний, репресивний тип поведінки на кшталт нинішніх російських порядків. Україна — вільна земля, наше кредо — свобода думок і слова, глибока повага до них.

Під час зустрічі у підкомітеті Верховної Ради з питань прав людини, де обговорювалася безглузда ситуація, в якій опинився журналіст, акцентувалася увага на можливих шляхах прискорення розгляду справи та забезпечення чесного правосуддя.

Павло Вікнянський підкреслив, що ми, Студреспубліка, одні з небагатьох, хто намагається надати суспільний резонанс цій справі, незважаючи на загрозу всіляких репресивних заходів, і навіть не зі сторони влади, а зі сторони людей, яким не подобається позиція Коцаби.

«Для нас не має значення: у тюрмі знаходиться журналіст Лещенко або журналіст Коцаба. Всі мають бути на свободі, мати можливість висловитися. Це — дух Європи!», — акцентував лідер республіканців.

«Ми багато спілкуємося, передусім з європейськими журналістами, вони здивовані, чому немає солідарності, потужного звернення від українських журналістів із приводу цієї справи. Невже вони настільки залежать від олігархів, невже їхні журналістські солідарність і стандарти не є першими ідеалами і пріоритетами, а потім уже якісь побажання, розуміння чи закоханості? Давайте, щоб здоровий глузд перемагав, і я би всіх просив солідарності… Вже досить боятися!», — завершив свій виступ Вікнянський.

У цей же день Коцабі продовжили утримання в ув’язненні до 22 лютого 2016р… А наступне судове засідання призначене на 22 січня. Ми й надалі пильно стежитимо за розслідуванням цієї гострої ситуації й інформуватимемо вас про її перебіг, намагатимемося сприяти вирішенню.




Підпишіться на Телеграм-канал Studrespublika, щоб оперативно отримувати найважливішу інформацію про діяльність Студреспубліки

Автор: Прес-служба Студреспубліки