Такий висновок «VII Зимової Студреспубліки». У нас уже немає ні часу, ні шансу для помилок. Без розвитку, без інновацій і модернізації наша країна приречена на смерть, а громадяни — на жевріння у африканських умовах посеред Європи. ЗиСР-VII на тему «Прихід до влади політичних суб’єктів нового типу з метою радикальної модернізації України» тільки-но завершилася в Карпатах, на Буковині [+ відео, «Хроніки», pdf].
Мабуть, не буває простих ігор, і стверджувати, що ця була складною — банально, проте цьогорічна «Зимова Студреспубліка» (27 лютого – 2 березня 2015р.) дійсно була особливою по напрузі, складності та змісту. По суті, перед учасниками стояло два завдання — зрозуміти, які модернізаційні кроки необхідно зробити для врятування країни, та як ці ідеї втілити у життя. Три доби понад 40 активних, зі свідомим вибором, переважно молодих людей зібралися на Буковині, на курорті Мигове задля того, щоб знайти відповідь на поставлену надскладну проблему.
Першого дня, після офіційного відкриття учасники розпочали роботу з простого, здавалося б, на перший погляд, завдання: «Що громадяни України мали б зробити, але не зробили», однак і на це запитання, як виявилося, не так легко було дати чесну відповідь. Гравці намагалися говорити про всіх, окрім себе особисто. Однак, основним для організаційно-діяльнісної гри є говорити виключно про себе та свої можливості. Оскільки на цьогорічній ЗиСР було багато експертів, то вони під час пленумів і у роботі груп, читаючи свої факультативи, давали змістовний поштовх учасникам для нових ідей. Так, першим провів факультатив «Постколоніальна Україна» філософ, експерт Студреспубліки Сергій Дацюк, який багато в чому шокував учасників, змушуючи їх задуматися над тим, що світу, до якого ми звикли вже… немає, а новий світ лише зароджується і нам необхідно дієво творити його.
Другого дня гравців «Зимової Студреспубліки» приїхали привітати партнер ЗиСР-VII, народний депутат України Максим Бурбак і Чернівецький міський голова Олексій Каспрук. Вони наголосили, що радіють з того, що в Україні є небайдужа, а, головне, думаюча молодь, яка готова вчитися задля того, щоб врятувати країну. Ще високоповажні гості зауважили, що готові допомагати та сприяти учасникам ЗиСР у їхніх корисних починаннях.
У грі цього дня проявилося ряд позицій, однак, групи не витримали нищівної критики нічного пленарного засідання і були розпущені. Натомість, всіх учасників розділили на дві великі групи: республіканці та «новачки».
У рамках ОДГ на ЗиСР-VII вперше пройшов міжнародний скайп-міст «Модернізація України & модернізація світу: рушійні сили розвитку», учасниками якого стали: гравці ЗиСР, із Києва виступав філософ, експерт Студреспубліки Михайло Мінаков, із Москви (Росія) — політичний філософ, експерт Студреспубліки Андрій Окара та з м. Таупо (Нова Зеландія) на зв’язку був знаменитий інноваційний підприємець Євгеній Юр’єв. Під час скайп-моста всі його учасники були одностайні: Україні необхідно негайно модернізуватися, або вона просто зникне як держава. Половинчасті реформи, відсутність реальних програм змін ведуть нас усіх до прірви.
Цього ж дня свій факультатив прочитав управлінський консультант Юрій Котляревський (м. Одеса) на тему: «Кланово-корпоративні інтереси та їх конфліктний розвиток. Конфлікти як об’єктивна даність і як основний об’єкт консультативного впливу та розвитку». Під час доповіді лектор і відомий ігротехнік підкреслив потужний потенціал для розвитку, який у собі містить діловий конфлікт.
Звісно, найбільш продуктивним і насиченим був Третій день. Інтенсивну роботу гравців доповнювали факультативи експертів. Спеціаліст із громадських структур мережевого типу, львів’янин Тарас Плахтій говорив про: «Будову та розгортання політичних організацій зі змінною структурою-динамічною мережею». А екс-голова ВМГО «Студентська республіка», підприємець, громадський діяч Володимир Крутькоподілився знаннями про «Розбудову інноваційних систем як ефективний інструмент модернізації».
Оскільки під час гри було оголошено положення надзвичайну мобілізацію всі розуміли, що втратити країну можна у будь-яку хвилину. Учасники активізувалися та пізно ввечері останнього дня презентували Маніфестигромадського об’єднання та двох партій нового типу у вигляді текстів і відеороликів.
За результатами гри можна виділити низку змістовних та прогностичних висновків. Резюмуючи все, терміново необхідно втілити наступне:
· для громадянського суспільства та всіх громадян України постає завдання провести модернізацію в політичній сфері, де головним питанням є заміна маніпулятивних політтехнологій, у яких перемагають рекламні бюджети, на боротьбу реальних програм. У цьому контексті постає необхідність масштабного політичного лікнепу громадян і появи політичних партій, що запропонують приклад змістовної комунікації;
· оскільки сучасні політичні проекти (партії) не виправдали надій, постає питання створеннясправжніх партій нового типу, які в центр діяльності покладуть такі схеми роботи: 1) створення та підтримка різного роду інтелектуальних клубів в якості джерела модернізаційних ідей та опрацювання всередині партійного механізму плану здійснення цих ідей, який у подальшому втілиться у реальне та швидке впровадження їх у життя; 2) вибудова прямого зворотного зв’язку з виборцем.
У першу чергу, політична партія нового типу має запровадити, зокрема, наступні реформи:
— прийняття інноваційної конституції та запровадження системи динамічної децентралізації; — впровадження простих і прозорих правил для бізнесу; — реальна боротьба з корупцією тощо.
Прихід до влади партії нового типу можливий лише за умови створення широкої місцевої бази підтримки та включення громадян у партійну діяльність. Останні події в країні запустили глибокий процес трансформації нашого суспільства, і з метою об’єднання країни ми маємо змінити застаріли принципи на нові, які в грі виразилися в наступні смисли-лозунги: «Люди для людей» і «Співробітництво».
Великою метою громадян має стати ідея забезпечення звільнення всіх, хто не вільний, хоч якимось чином відчуває неволю й обмеження.
По підбитті всіх підсумків відбулося нагородження учасників ЗиСР-VII. Перемогу здобула Анна Нестеренко з м. Світловодськ (Кіровоградська обл.). У подарунок вона отримала фірмову футболку Студреспубліки та смартфон від компанії Impression, що виступила партнером ЗиСР. Ще один телефон віддано групі республіканців (які працювали у відповідній ігровій партії), вони ж самостійно повинні обрати, хто справді заслуговує на цінний подарунок. Усіх учасників «Зимової Студреспубліки» також нагороджено дипломами та книгами всесвітньовідомого економіста, учасника Партнерської ради Студреспубліки Богдана Гаврилишина.
Вже після гри, наступного дня, в гості до ЗиСР-VII навідався громадський діяч, підприємець Олексій Бурбак, який поспілкувався з учасниками про подальшу взаємодію та подарував їм суперову екскурсію по Чернівцям.
Аналіз процесів гри дає можливість зробити висновок, що незважаючи на величезні виклики, які постали перед нашою державою та виразились, насамперед, у втраті контролю над рядом територій та економічним крахом, поступ у державі можливий, але це вимагає того, щоб цій благородній справі присвятили ціле життя прогресивні, креативні, розумні люді, які не зупиняться, не зрадять і не здадуться, дійдуть до переможного кінця. По-іншому неможливо: «Модернізація або смерть!»
Організатори:ВМГО «Студентська республіка» за сприяння народного депутата України Максима Бурбака, оргпідтримки Міністерства освіти і науки України, Міністерства молоді та спорту України.
Партнери: компанія Impression, галерея «Sweet АРТ», eSputnik.