fbpx
 
НОВИНИ
РЕГІОНИ
АР Крим
Вінниця
Волинь
Дніпропетровськ
Донецьк
Житомир
Закарпаття
Запоріжжя
Івано-Франківськ
Київська обл.
Кіровоград
Луганськ
Львів
Миколаїв
Одеса
Полтава
Рівне
Суми
Тернопіль
Харкiв
Херсон
Хмельницький
Черкаси
Чернівці
Чернігів
м. Cевастополь
м. Київ
Світ
Білорусь
КАТЕГОРІЇ
всі теми
Новини Cтудреспубліки
Новини НДЛМ
Новини ВМГО
Аналітика
 
НОВИНИ
16-12-2015 / Новини ВМГО "Студентська республіка" /  Україна

Бюджет участі, або як ти можеш поділити бюджетні кошти

5rMZaddБагато хто лякається такого складного словосполучення, як партиципаторний бюджет, а марно, тому що саме цей бюджет може дати змогу звичайним людям впливати на розподіл частини/певного відсотку бюджетних коштів, так, як вирішать самі жителі. Республіканець Роман Широких активно займається його втіленням на рівні Полтавщини.

Що то взагалі таке «партиципаторний бюджет», де він уперше був застосований у світі, з якого періоду існує в Україні, які вже конкретні напрацювання у нашій країні з цієї прогресивної практики відомі і до чого тут Студреспубліка — читайте детальний матеріал лише на нашому сайті.

Партиципаторний бюджет – демократичний процес дискусії та прийняття рішень, в якому кожна мешканка та мешканець населеного пункту вирішує, в який спосіб витрачати частину муніципального бюджету. Найчастіше він твориться через використання таких знарядь, як визначення пріоритетів щодо муніципальних видатків самими членами спільноти, вибір бюджетних делегатів-репрезентантів місцевих спільнот, технічна підтримка з боку муніципальних радників, місцеві та регіональні збори з метою обговорення та голосування пріоритетних видатків, а потім втілення ідей, що мають безпосередній вплив на якість життя мешканців.

Дослідження, а також практика міст, які використовують цю форму прямої демократії (демократії прямої участі, демократії співучасті), вказують, що вона своїм наслідком має рівніший поділ публічних ресурсів, вищу якість життя, більше задоволення з публічних послуг, більшу прозорість органів державної влади, активнішу участь громадян (особливо соціальних маргіналів) у громадському житті.

Вперше бюджет участі з’явився в бразильському місті Порту-Алегрі. На той час у цьому місті процвітали корупція, низький рівень податкових надходжень до бюджету, соціальні проблеми: безробіття, житлові проблеми, відсутність необхідної комунальної інфраструктури. Та в 1985р., одночасно з приходом до влади представників лівої Робітничої Партії, вперше у світі була представлена ідея партиципаторного бюджету. Практика виявилась настільки ефективною, що рок за роком вона поширювалась в інші міста та навіть і країни.

В Україну ідею партиципаторного бюджетування привезли представники фундації українсько-польської співпраці ПАУСІ на початку 2015р. Перші, хто реалізує практику громадського бюджету в Україні — 3 міста: Чернігів, Черкаси та Полтава. Та хоч методика запровадження та принципи роботи однакові в усіх містах, але в кожному місті бюджет реалізовується по-різному та різними інструментами.

Чернігів, Черкаси та Полтава почали однаково. Спочатку представники ПАУСІ приїхали до міста та провели навчальний семінар для депутатів міських рад і співробітників міськвиконкомів, потім провели 3-денний семінар для міських активістів і громадських організацій. Створили робочі групи з представників міської влади та громадських активістів. В липні місяці 4 представника від кожного з трьох міст відправились на отримання досвіду до Республіки Польща.

MuNwtED

Чернігів

У Чернігові реалізували ініціативу в 2015р. до місцевих виборів. Розробили проект Положення про громадський бюджет. Виділили 4,8 млн грн (1% від власних доходів бюджету міста) та розподілили 50% на капітальні видатки (до 1,2 млн на 1 проект) і 50% на поточні видатки (до 360 тис на один проект). Провели потужну інформаційну кампанію, в результаті чого було подано 73 готових проекти, 56 із яких було подано на голосування жителям Чернігова. Голосування проходило виключно у паперовому виді. Всього проголосувало 11 509 людей і цього року перемогло 17 проектів (4 із капітальних видатків і 13 із поточних) серед переможців: ремонт і забезпечення закладів освіти; створення служби соціального таксі у Чернігові; Чернігів у віках: оформлення фасадів міста на історичну й іншу тематику; благоустрій берегової зони р. Десна в районі готелю «Брянськ»; інформаційно-культурний центр «Файнбук».

11227614_488395777987446_1306433040111200693_o

Черкаси

Черкаси сьогодні знаходяться на етапі голосування за проекти. Черкаси реалізовують проект не через розробку Положення, а через затвердження міської цільової програми «Громадський бюджет міста Черкаси на 2015-2019 роки» — виділили 5 млн грн. Вартість одного поданого проекту не повинна перевищувати 1 млн грн. Уже подано 54 проекти. Голосування триватиме з 1 по 14 грудня 2015р. і буде відбуватися двома способами: це електроне голосування на сайті міської ради та паперове голосування в приміщенні міської ради.

Полтава

11056459_492756434218047_4769152788576628964_oПолтава вирішила реалізовувати ініціативу після місцевих виборів. Регламентація проекту відбувається через прийняте Положення про партиципаторний бюджет і реалізовується через міську цільову програму на 5 років. Планується виділення 0,1% від міського бюджету. З них 50% коштів направлене на реалізацію загальноміських проектів і 50% на проекти районного значення. Також було проведене 5 семінарів у містах обласного та районного значення в Полтавській, Сумській і Харківській областях, де вже створені робочі групи по розробці та впровадженню бюджету участі в своїх містах. У всьому цьому проактивну участь бере один із лідерів республіканців Полтавщини Роман Широких.




Підпишіться на Телеграм-канал Studrespublika, щоб оперативно отримувати найважливішу інформацію про діяльність Студреспубліки

Автор: Роман Широких