"На вашу думку, яким чином вплинуть результати виборів у Російській Федерації на стан української політики?", — таким було питання, яке задав Фонд якісної політики поважним експертам.
Варто зауважити, що виборні жнива в Росії ще не завершилися. Насправді, основна битва — за тріумфальне повернення Володимира Путіна до Кремля — попереду, а спроби протестів у Росії — це тільки репетиція майбутніх антирежимних акцій. І все це — хороший урок для українського політикуму: для правлячої партії — що їх неминуче чекає, тільки на порядок у більш серйозному вигляді, а для опозиції — показує, що не всім пощастить стати Його величності "Справедливою Росією", комусь уготована і ганебна доля післяпрохорівського "Правого діла". І ще … Останні події в братській країні, з якої так люблять брати сліпий приклад представники нинішньої влади, показують, що політтехнологічні постмодернітські політичні конструкції, у своїй суті штучні й ілюзорні, а значить туман розсіється, настане світанок, і народ дасть владу тим, хто здатний нею володіти з користю для держави!
Альона Сібірякова, експерт Студреспубліки, керівник програм Фонду якісної політики:
Вплив російських парламентських виборів на внутрішньополітичну ситуацію в Україні проявиться не відразу і не прямо. Важливо пам’ятати, що у Росії вибори до вищого законодавчого органу влади є репетицією президентських виборів. Саме вибори президента можуть стати тією подією, яка буде по-справжньому впливати на розстановку політичних сил в Україні.
При підготовці виборчих кампаній (як парламентських, так і президентських) українське керівництво звичайно спробує скопіювати деякі стилістичні особливості проведення виборів у РФ, наприклад, окремі пропагандистські технології, а керівники ЦВК, сподіваюся, врахують негативні уроки російських колег.
У той же час обраний підхід до ведення інформаційної політики в Україні між виборами, дозволяє припустити, що «регіонали» будуть ще не раз звертатися до публічного заперечення російських шаблонів. А під час виборчої кампанії, беручи до уваги слабкість української опозиції, застосують загальний сценарій виборчої кампанії подібний російському. Поживемо, побачимо: осінь покаже.
Андрій Окара, експерт Студреспубліки, директор Центру східноєвропейських досліджень:
Напряму — не вплинуть, але опосередковано — можуть вплинути.
Принаймні, партія влади (Партія регіонів) та "колективний Янукович" можуть зрозуміти, що їхня влада тримається на дуже тонкій волосині, що післявиборча ситуація у 2012 році може стати непередбачуваною.
Відповідно, вони ("колективний Янукович") можуть прийняти запобіжні заходи різноманітні — аби не допустити катастрофічного для себе розвитку ситуації — причому, не лише після виборів, коли можуть виявитись численні фальсифікації з боку влади, але й під час виборчої кампанії та під час голосування.
Поки що, порівняно з російською владою та "колективним Путіним", на боці Януковича є важливий фактор: вибори будуть проходити за змішаною системою, де на мажоритарних округах кандидати від влади можуть значно простіше та майже безкарно займатись жорсткою передвиборчою кампанією, "нагинати" людей та фальшувати остаточний результат.
Проти "колективного Януковича" грають два фактори — порівняно з російською ситуацією: у російської влади є грошовий ресурс, який можна кинути на соціальні виплати, а також — в українського суспільства є унікальний досвід Майдану 2004 року.
Щодо відсутності притомної та немаргінальної опозиції — цим ситуація в Росії та Україні на даний момент дуже схожі.