«Великі війни, великі трансформації: історична соціологія ХХ ст. 1914-2014»
27-28 листопада 2014р. у НТУУ «КПІ» на базі факультету соціології і права НТУУ «КПІ» за підтримки Студреспублікипроходитиме Міжнародна науково-практична конференція з соціології на зазначену, на жаль, актуальну для теперішньої України тему. До участі у конференції запрошуються науковці викладачі, аспіранти, студенти, журналісти. Тези приймаються до 13 листопада.
За матеріалами конференції буде видано збірку тез. Учасники конференції можуть опублікувати статті у збірнику наукових праць «Вісник НТУУ «КПІ». Політологія. Соціологія. Право», який є фаховим із соціології і буде виданий після проведення конференції.
У пленарному засіданні конференції візьмуть участь провідні українські соціологи: д.ф.н., проф., заступник директора Інституту соціології НАН України з наукової роботи Євген Головаха. Тема виступу: "Соціальні зміни за умов війни: досвід України"; д.с.н., проф., зав. відділу дослідження соціальних структур Сергій Макеєв. Тема виступу: "Об одном опыте рассказывать про войну". Також у пленарному засіданні візьмуть участь: к.ф.-м.н., доц., декан факультету соціології Андрій Горбачик, президент "Вестон консалтінг" (Варшава, Польща) Кріс Вестон, асоційований проф. соціальної психології Тбіліського університету Медея Деспоташвілі тощо.
Згідно класичного вислову Чарльза Тіллі війна продукує державу, своєю чергою держава продукує війну. Вочевидь, соціальні зміни впродовж ХХ ст. стали яскравою демонстрацією коректності тіллієвої дескрипції. Перша світова війна потолочила залишки «старого порядку» й імперських структур у глобальному масштабі, ба більше існують ґрунтовні підстави погодитися зі світ-системною рецепцією — черчілевою оцінкою Першої та Другої світової воєн як єдиної Другої тридцятирічної війни. Світові війни суттєво прискорили трансформацію імперій у національні держави; держави зосередили небачені ресурси та владу над індивідами й суцільними соціальними /етнічними/ расовими групами. Війна стала не лише засобом зовнішньої політики, але й інструментом політики внутрішньої, яка була покликана радикально переформатовати соціальну структуру та вимагала появи нових політичних інституцій.
Перша світова війна фрагментувала глобалізований світ кінця ХІХ ст. і поставила під загрозу існування ліберального капіталізму, породивши феномен «організованого модерну» на Заході й альтернативу західному модерну у вигляді ленінських режимів.
Виникнення, розповсюдження та зникнення ленінських режимів являє собою одну з центральних подій ХХ ст. Територія України була в центрі обох світових воєн, власне, українська державність постає в результаті колапсу імперських структур після Першої світової війни, зазнає поразки у змаганнях із ленінізмом і знову з’являється на політичній мапі світу після колапсу радянського ленінського режиму.
Воднораз, в іншій частині світу, у Східній Азії держава – незрідка держава породжена війнами – ставала та стає каталізатором розвитку та модернізації.
Відтак, метою конференції є соціологічне – за одночасного залучення інших суспільствознавчих дисциплін – осмислення траєкторії українського соціуму впродовж останніх 100 років у контексті конфліктної динаміки світ-системи й оцінка не лише можливості прагматичної політики модернізації / розвитку, але й модерну як такого.
Конференція працюватиме за наступними секціями: «Історична соціологія суспільних трансформацій: модерна світ-система у ХХ ст.»;«Динаміка політичних інституції у ХХ ст.: Україна і світ»; «Політична порівняльно-історична соціологія соціальної держави: від соціальної політики до соціальної роботи»; «Еволюція управління в ХХ ст.: війни, модернізація та становлення державного Левіафану»; «Місце та роль історичної соціології в методології соціальних наук».
Для участі в конференції потрібно до 13 листопада на e—пошту fspkonf14@yandex.ruнадіслати: тези, обсягом 2 стор., формат А4 із полями праворуч, знизу, зверху та ліворуч – 2 см. Шрифт Arial, кегль 12, інтервал – 1,5. Назва доповіді друкується великими літерами по центру.
Контакти організаторів:
(044) 454-94-03, (097) 84-11-627 Раптова Оксана, (050) 820-52-12 Герчанівський Дмитро