fbpx
 
НОВИНИ
РЕГІОНИ
АР Крим
Вінниця
Волинь
Дніпропетровськ
Донецьк
Житомир
Закарпаття
Запоріжжя
Івано-Франківськ
Київська обл.
Кіровоград
Луганськ
Львів
Миколаїв
Одеса
Полтава
Рівне
Суми
Тернопіль
Харкiв
Херсон
Хмельницький
Черкаси
Чернівці
Чернігів
м. Cевастополь
м. Київ
Світ
Білорусь
КАТЕГОРІЇ
всі теми
Новини Cтудреспубліки
Новини НДЛМ
Новини ВМГО
Аналітика
 
НОВИНИ
20-12-2014 / Новини ВМГО "Студентська республіка" /  Україна

Студенти без стипендії – ноу-хау Уряду

18 грудня 2014р. на радіо «Голос Києва» в програмі «На свіжу голову» активіст Студреспубліки, депутат Студентського магістрату Києва Артем Ніколенко та голова Українського молодіжного форуму Станіслав Куценко обговорювали скандальну пропозицію урядовців щодо скасування стипендій у зв’язку зі складним фінансовим становищем у державі. Республіканець висловився категорично проти таких антинародних псевдореформ замість того, щоб реформувати неефективну стипендіальну систему. Ведучими були Лана Вєтрова та Тетяна Конотенко.

Наводимо часткову стенограму бесіди.

Лана Вєтрова: Обговорюватимемо ми сьогодні тему, яка сколихнула, мабуть, усе студентство. Це тема (власне, це інформація, яка з’явилася) щодо тих пропозицій, розроблених Мінфіном: скорочення витрат статей бюджету. Туди потрапило і скасування студентських стипендій. Ясна річ, це питання не могло залишити байдужим наше студентство. Отож, йдеться про 2015 рік, що студенти можуть залишитися без студентських стипендій.  

А у нас в гостях голова Українського молодіжного форуму Станіслав Куценко та активіст «Студентської республіки», депутат Студентського магістрату міста Києва Артем Ніколенко. Вітаємо вас! Скажіть, що студенти справді не можуть без стипендії?

Станіслав Куценко: Звичайно, для багатьох студентів стипендія – це одне з основних джерел прибутку, і вони за рахунок цих коштів, які є досить незначними, як для теперішньої економічної ситуації в Україні, все одно вони допомагають їм мінімально вижити. Тому що батьки якимось чином назбирали кошти для того, щоб можна було купити продукти або передають передачі, але на постійну діяльність, на проїзд і на подібні речі студентам ці гроші необхідні.

Тетяна Кононенко: А яка стипендія зараз?

Станіслав Куценко: Близько 700 грн. І, відповідно, ми розуміємо, що це смішні гроші, але навіть якщо їх забрати, для багатьох людей, які знаходяться зараз на межі бідності і абсолютно не відносяться навіть до середнього класу — це також гроші.

Лана Вєтрова: А давайте тепер нагадаємо, скільки ж буде зекономлено, якщо забрати у наших студентів стипендію? Адже, як завжди, у нас економічна криза… Згідно з інформаційно-аналітичними матеріалами Мінфіну, скорочення утричі кількості нардепів і також, якщо стипендії забрати у студентів, дозволять зекономити… скажемо так, 1,255 млрд. грн. Це, досить таки, великі гроші. Чи готові їх віддати хоча б на якийсь період? Можливо не на постійній основі, а якщо вам укажуть терміни, за які потрібно буде відмовитися від стипендії.

Станіслав Куценко: Я думаю, що говорити про певні канікули (як у нас для підприємців податкові канікули дають і т.п. речі) у випадку зі студентами — важко. Тому що, ще раз наголошу на тому, що це для багатьох значне джерело прибутку за місяць, і тоді треба говорити про те, що можливо скоротити стипендії на певний час з розумінням того, що, наприклад, в 2016 році вони будуть компенсовані або якимось іншим чином. Крім того, зараз, наприклад, говориться про те, щоб забрати пільги у соціально незахищених верств — натомість, щоб це була адресна грошова соціальна допомога. Можливо до студентів такий самий спосіб застосувати, що, якщо, наприклад, перше півріччя дуже велике навантаження іде на бюджет, можливо, коли буде зрозуміло показники за перші місяці, в другій половині півріччя все таки компенсувати ці фінанси.

Артем Ніколенко: Я хотів додати, що, по-перше, студенти є соціально незахищеною верствою населення, яка не має змоги до самостійного заробітку, а тому вона надзвичайно залежна від фінансової допомоги, яка надається від держави. Тобто відмінити саме стипендії було б дуже жорстким кроком, тому наша позиція полягає у тому, що потрібно реформувати.

Лана Вєтрова: Я дозволю собі цитату невеличку: «Скажу не популярну річ – вважаю, що це неправильно. Адже, якщо ми вважаємо, що всього потрібно добиватися своєю працею, що працювати повинно стати модним, потрібно відмінити стипендії студентам. Тому що такий сигнал неправильний, що ти за факт свого навчання отримуєш компенсації». Тобто, власне, майже всі студенти зараз працюють…

Тетяна Кононенко: Але якщо вони цілий день навчаються, то що робити тоді?

Станіслав Куценко: Давайте порівняємо все-таки навчання тоді з роботою. Тому що студент повинен все-таки здобути певні знання. Будемо говорити, хоча би перші 2-3 курси студент повинен, дійсно, відходити на пари, просидіти в бібліотеці і здобути знання. Потім вже можна говорити про стажування, про практику…

Лана Вєтрова: Згодна. Скажіть, скільки у вас на курсі зараз тих, які не працюють, мабуть, дуже мало, правильно? В основному всі зараз працюють і мають заробітну плату.

Станіслав Куценко: Промоутерами… Так, але дивіться, якщо студент гарно навчається (у вуз він приходить, щоб гарно навчатись, це фактично його робота), можливий іще один варіант – дійсно, давати стипендії тільки тим, хто показує дуже хороший рівень знань. Можливо зараз трохи зменшити базу, і то на певний період. Тому що студент не заслуговує на те, щоб у нього забрали навіть ті мінімальні гроші, які в нього є.

[…]

Артем Ніколенко: У мене питання: власне, чому вони працюють? От, я можу сказати, що більшість моїх знайомих зараз працюють не за фахом, тобто вони не отримують свої кваліфіковані знання, які вони б можливо використовували. Це не те що недолік, це…

Тетяна Кононенко:…їм потрібні гроші.

Артем Ніколенко: Так, це означає, що їм потрібні гроші для того, щоб вижити. Тобто замість того, щоб студент міг навчатися в університеті, отримувати свої знання і готуватися (що є обов’язковим) удома, [він] змушений зараз ходити на роботу, заробляти кошти, аби прожити.

Лана Вєтрова: Я ще хочу пояснити ситуацію, що студенти Львова вийшли із заявою до Прем’єр-міністра Яценюка і, я б сказала, погрожують, всеукраїнським страйком студентів. Давайте вислухаємо ваших львівських колег: у нас на зв’язку Євген Филипець, голова Студентської ради. Доброго ранку, пане Євгене!

Євген Филипець: Для того, щоб ми могли говорити про реальну кардинальну зміну вищої освіти в нашій державі, а не про зміну форм, які слугують вже 23 роки, якщо ми говоримо про зміну речей — то це, в першу чергу, повинна бути (так, студенти готові вчитися без стипендій) модель, американська реформа навчання, а це відповідні кредити для студентів.

Станіслав Куценко: Я хочу підтримати позицію Студентської ради Львова і Євгена Филипця. Дійсно, ми знаємо, що в багатьох країнах студенти є тією рушійною силою, яка реформує країну. І, на жаль чи на щастя, вони так само можуть бути радикальними. Коли зараз мова йде про те, що зараз іде ініціатива загальнонаціонального круглого столу, то це правильна ініціатива. І я звертаюсь зараз так само до Верховної Ради і до Кабінету Міністрів України: можливо варто і на базі краще всього парламенту, де є велика сесійна зала, зібрати представників з різних регіонів України, студентів різних, з таких середовищ, як громадські організації, студентське самоврядування, профспілки студентські, і щоб вони були рівномірно представлені — і обговорити це питання в експрес-порядку.

Лана Вєтрова: Вважаю це рішення конструктивним і, мені здається, більш конструктивним, ніж всеукраїнський страйк. Це моя точка зору. А скажіть, будь ласка, чи не хотіли б ви вийти до студентів усієї країни з такою ініціативою сказати: «А давайте в цей момент ми відмовимося від стипендії, якщо це допоможе нашій армії», – таким самим хлопцям як ви, які зараз в окопах?

Артем Ніколенко: Насправді, це слушна думка, але хочу наголосити, що, думаю, студентство не буде проти відмовитись від своїх пільг, воно розуміє ситуацію в країні, і, погоджуюсь, що треба йти на певні жертви… Але ж ми всі повинні розуміти, що ці жертви повинні бути раціональними. Тобто ми не можемо, коли одні з самих незахищених відмовляються від своїх пільг, інші ті, хто отримують мільйонні кошти, все-таки продовжують жити і отримувати доходи.

Лана Вєтрова: Хтось повинен показати приклад. Я не штовхаю вас на це, я просто так розмірковую: з когось треба починати… Молодь стояла на Євромайдані, молодь почала цей величезний глобальний процес, який почався в країні.

[…]

Тетяна Кононенко: У вас є вже якісь відповідні кроки, які ви маєте в першу чергу зробити на цьому круглому столі?

Артем Ніколенко: Так, ми ініціюємо з залученням експертів питання проведення повноцінної реформи освіти. Нашою позицією по цьому є розумний підхід до скасування пільг — не повноцінна відміна стипендій… Так, наприклад, є ефективною система кредитування освіти, тобто зі скороченням бюджетних місць проводимо кредитування освіти за допомогою або приватних структур, або якихось органів місцевої влади, які делегують своїх жителів або довірених осіб, [котрим] оплачують навчання з наступним [можливим] відпрацюванням за фахом.

Станіслав Куценко: У мене ще є така концепція ваучера, коли гроші ідуть за людиною. Тобто, умовно кажучи, є студент, який добре здав ЗНО, і в нього є всі шанси вступити до престижного ВНЗ, виділяється певна сума коштів, і вузи борються за цю людину, щоб отримати її разом з тим портфелем фінансування, який йде на всі 5 років навчання,. Це система, звичайно, дискусійна, але вона за кордоном працює і, так само, її можна запровадити. Тому підтримую Артема у тому, що не можна рубати – просто забрати стипендії, а треба комплексна реформа освіти, і її треба спочатку обговорити.




Підпишіться на Телеграм-канал Studrespublika, щоб оперативно отримувати найважливішу інформацію про діяльність Студреспубліки

Автор: Прес-служба Студреспубліки