26 жовтня у Києві, в Червоному корпусі Київського національного університету ім. Тараса Шевченка пройшла презентація дослідження, присвячена проблемам зміни клімату у світі. Презентували своє дослідження представники Світового банку за підтримки ВМГО “Студентська республіка” та Міністерства освіти і науки України.
Представляли "Звіт про загальносвітовий розвиток–2010: розвиток і зміна клімату" його автор, директор Звіту про загальносвітовий розвиток, головний економіст Світового банку Маріан Фрей, а також гості та організатори заходу радник із питань навколишнього середовища Світового банку Рональд Хофер, консультант Світового банку Рейчел Блок, керівник служби зовнішніх зв’язків представництва Світового банку в Україні, Білорусі та Молдові Андрій Гулай, радник Міністра освіти і науки України Дмитро Кулібаба та лідер "Студентської республіки" Павло Вікнянський.
Учасниками заходу стали біля 50 представників Академії наук України, досвідчених і молодих науковців, студентів різних вишів Києва, представників екологічних і молодіжних громадських організацій всеукраїнського та столичного масштабів.
Презентація проходила у формі лекції з подальшим обговоренням, гострими запитаннями та виваженими відповідями. Найбільше питань було пов’язано з достовірністю запропонованих під час презентації прогнозів стосовно глобальних змін клімату, утилізацією сміття, соціальним аспектам та ін.
Отже, Звіт констатує — зміна клімату представляє реальну та зростаючу загрозу для регіону Європи та Центральної Азії!
Зокрема, у своїй доповіді Маріан Фей підкреслила, що керівники країн регіону Східної Європи та Центральної Азії для протидії зміні клімату мусять діяти негайно, тому що нинішні рішення, які стосуються виробництва і використання енергії, інфраструктури і довкілля, впливатимуть на вибір відповідної політики і, отже, визначатимуть, яким буде клімат завтра. Треба діяти спільно, тому що жодна країна не зможе самостійно протидіяти загрозам, зумовленим зміною клімату, і глобальна співпраця необхідна для підвищення рівня енергозбереження та для розроблення і впровадження “низьковуглецевих” технологій та альтернативних джерел енергії. Країни мусять діяти у спосіб, який відрізняється від тих, які використовувалися раніше, тому що внаслідок продовження діяльності “як завжди” світ йтиме шляхом, який може призвести до катастрофічних результатів з неприйнятною ціною розвитку.
“Багато уваги приділяється тому факту, що потепління клімату та збільшення опадів у деяких частинах Європи та Центральної Азії – насамперед, у Казахстані, Росії та Україні – відкриють можливості використання нових сільськогосподарських земель. Однак будь-які можливі локальні позитивні зміни є незначними у порівнянні з тим, що країни цього регіону програють внаслідок своєї неефективності та низької продуктивності порівняно з іншими регіонами”, – зазначала пані Фей. “Тоді як урожаї зернових у світі зростають у середньому на 1,5 відсотка на рік, у вказаних трьох країнах вони знижуються або залишаються на попередньому рівні”.
Під час презентацій також зазначалося, що Україна має великий потенціал щодо вирішення проблем, пов’язаних зі зміною клімату шляхом підвищення енергозбереження та використання технологій відновлювальної енергетики. Світовий банк разом із своїми партнерами – міжнародними фінансовими установами планує підтримати ці заходи, використавши низьковитратне фінансування новоствореного Фонду чистих технологій. Зокрема, Світовий банк надає підтримку підготовці програми із підвищення енергозбереження, яка ставить за мету в десять разів збільшити масштаби української програми енергозбереження. Позитивні наслідки цієї програми виходять за межі вирішення проблем, пов’язаних із глобальним потеплінням, оскільки ці інвестиції дадуть змогу, окрім того, знизити місцеве забруднення довкілля, підвищити енергетичну безпеку та зменшити витрати на імпортні викопні енергоносії. Цю програму підтримує велика кількість членів донорської спільноти; її доповнює фінансування, яке надає на підтримку таких інвестицій Швеція.
Проте, як наприкінці заходу справедливо зазначив лідер Студреспубліки Павло Вікнянський:“Все починається з нас самих, з нашої культури. Не викидайте сміття на вулиці, не залишайте його під час відпочинку на природі та просто намагайтеся бути Людьми. І цей маленький внесок кожного приведе до поліпшення екологічної ситуації у всьому світі”.