Таким було головне повідомлення з приводу поглядів на соціальну політику серед української верхівки, висловлене одним із лідерів СтудреспублікиОлександром Щербоюпід час круглого столу, який відбувся 19 липня 2012р. у київському готелі «Русь».
У рамках заходу відбулось експертне обговорення проблем соціальної політики в Україні за участю народних депутатів України (В’ячеслав Кириленко, Руслан Князевич, Андрій Павловський, Валерій Сушкевич, Олег Тищенко, Ксенія Ляпіна), представників профспілок, громадських організацій, експертів у галузі соціальної політики, частина яких представляла регіони України.
Під час обговорення підняли цілий ряд питань, пов’язаних із пенсійним забезпеченням, системами охорони здоров’я, підтримки інвалідів, багатодітних сімей та інших категорій населення.
В рамках дискусії слово мав один із лідерів СтудреспублікиОлександр Щерба, який висловив думку, що необхідно відмовитись від соціального популізму, сьогодні, люди вимагають реальних програм дій.
Серед головних тез виступу Олександра Щерби можна виокремити ті, що йдуть нижче.
·Якщо ми прагнемо переймати найкращий світовий досвід, то нам безперечно потрібні відкриті дискусії, але вони мають бути наповнені конкретним змістом. Для цього необхідно залучати експертів, професіоналів у відповідній сфері. Ми маємо практику наймати закордонних консультантів, які пропонують рішення, які часто не відповідають українським реаліям, натомість, вітчизняні експерти часто залишаються не затребуваними. Годі чекати, що така робота може відбуватися на громадських засадах, це серйозний об’єм праці, який безкоштовно просто неможливо зробити.
·Без контролю виконання жодна справа якісно не просунеться вперед. Хто буде контролювати втілення програми? В ряді європейських країн вже створені спеціальні відділи в урядах, які займаються контролем втілення програмних позицій партій, які сформували уряд.
·Щоб йти вперед, ми маємо намітити мету – конкретні показники, встановити критерії оцінки, визначити джерела ресурсів та розуміти, як ми будемо цього досягати, на жаль, немає відповідей на жодне з цих питань.
·Читаючі запропоновану програму, таке враження, що ми хочемо взяти «стару наскрізь ржаву чашу» та налити сповна в неї фінансів… Ми не бачимо нових підходів, нових рішень, які б вели вперед державу та суспільство.
·Без подолання корупції ми ніколи не просунемося у вирішенні соціальних проблем, не секрет, що у нас дуже не прозоре витрачання державних коштів. Що нам заважає взяти досвід, наприклад, Америки, де вже зараз впроваджується система, де платник податків може відстежити витрачання кожного свого долару. Технології на сьогодні нам дозволяють це зробити, і в Студреспубліці є такі напрацювання, до речі.
·Держава має занадто багато функцій, а в усьому цивілізованому світі важливу роль в обслуговуванні громадян відіграють громадські організації, які мають підтримуватись державою, в т.ч. через спеціальні гранти на вирішення конкретних проблем.
·Розроблення державної соціальної політики не має бути кон’юнктурне, під вибори. Без розроблення комплексної стратегії розвитку країни в цілому та по кожному напрямку ми не отримаємо бажаних результатів. Студреспубліка, зокрема, має проект «Новий старт» в рамках якого велося розроблення Стратегії розвитку України до 2050 року.
Під завершення виступу Щерба запросив всіх учасників круглого столу до обговорення «України нашої мрії» в рамках фіналу Студреспубліки-2012, який відбудеться 24-27 серпня у Криму.