Modernization is about How to Become Human (en)
У фіналі ХХI Студреспубліки-2019 (Херсонська обл., Скадовський р-н, СОТ «Прибрежний») взяли участь представники/ці з усієї країни. З’їхалися активні студент(к)и, прогресивна молодь, провідні експерт(к)и, аби об’єднавшись, шукати можливостей розбудови справжнього/іх, нефейкового/их суб’єкта/ів модернізації. Яких саме висновків досягли республіканці, про деталі ОДГ і яскраву мульти-фестивальну частину, кого обрали Студентським президентом і депутат(к)ами Студентського парламенту України — читайте в офіційному пострелізі.
Найбільший в Україні відкритий громадянський майданчик для діалогу, глибокої дискусії та презентації проривних ідей традиційно до Дня Незалежності нашої держави зібрав найактивніших молодих людей і найпросунутіших експертів/ок для спільної роботи над темою «Суб’єкт модернізації — відповідальність Покоління». Тема цього року відображає наш багаж напрацювань за 21 рік щоденної невтомної роботи і шаленої волі до прогресу. І це вже не шанс — це наше призначення і відповідальність!
Модернізаційний курс, нагадаємо, полягає у відновленні нормального, людського життя, встановленні широких свобод і втіленні безлічі прогресивних інновацій.
На оригінальному відкритті, яке зробили на сцені прямо біля моря, а учасники/ці оточили її з усіх сторін, також виступив Лазурненський селищний голова Сергій Бєлік. Вітальні слова учасникам/цям фіналу надіслав голова Комітету Верховної Ради України з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту та туризму Артур Палатний, який побажав «обговорювати всі спірні питання, шукати нестандартних рішень, враховувати всі пропозиції, якими б фантастичними та нездійсненними вони не здавалися».
Студреспубліку відвідали керівники регіону, який гостинно приймав фінал — голова Херсонської облдержадміністрації, випускник і експерт Студреспубліки Юрій Гусєв, начальник Департаменту освіти, науки та молоді Херсонської ОДА, депутат Херсонської облради, екс-очільник Херсонської Студреспубліки Євген Криницький, голова Скадовської райдержадміністрації Віктор Турик. Вони поспілкувалися з учасниками/цями, відвідали футбольний матч у рамках проекту «Республікада», ознайомилися з ходом ОДГ.
Також серед гостей були випускники Студреспубліки, новообрані народні депутати України Ігор Кривошеєв і Анатолій Костюх, які більше доби провели на події, відвідали купу активностей та ініціювали цікаву дискусію зі студреспубліканцями, за підсумками якої пообіцяли серйозно підтримувати позитивні ініціативи організації.
Велика гра-2019 розкрила, що називатися новим і бути молодим — це зовсім не обов’язково означає самопожертву заради народу України і рух у напрямку прогресу, а синергія науки, рефлексивної традиції і воля — це те, чого критично не вистачає в Україні, щоб вирватися від «пропащої сили» і деградації.
У підсумку оформилися 3 політичні партії: «Рівне для всіх», «Кулак» і «Е-самоврядування». Вони відображали 3 основні позиції з Гри:
- електронне самоврядування — новий погляд на систему соціального рейтингу з демократичними процедурами оцінки та регулювання через систему модераторів/ок (зворотною стороною якого є тотальний контроль);
- профспілки. Позиція групи сформувалась навколо ідеї розвитку профспілкового руху як потужного інструменту відновлення соціально-економічних інтересів трудящих;
- альтершколи. Проект передбачав громадянське просвітництво, розвиток критичного мислення та навчання, зокрема медіаграмотності, для формування альтернативної політичної еліти.
Загальні висновки Гри — цікаві. Так, проявлення у грі позиції профспілок говорить про можливість потужного відродження лівої ідеї. Учасники/ці часто-густо самі того не розуміючи та без теоретичного підґрунтя підіймали ідеї (соціальної) справедливості та свободи. Молодь — яскрава та вільна, але при цьому часто з відсутністю уявлення про цілісну картину світу, знання фрагментовані, що породжує нерозуміння наслідків тих чи інших дій, намірів й ідеологем. Не став успішним у Грі проект тотального контролю (система т.зв. соціального рейтингу), але, варто зауважити, що він був максимально пропрацьованим і цілісним. Адже, як дуже влучно зазначили під час одного з факультативів: модернізація — це про те, як ставати Людьми.
На виборах Студентського президента України перемогу здобув Владислав Маєр, студент Чернівецького національного університету ім. Юрія Федьковича (Чернівецька обл., партія «Кулак»).
У змаганні партій, котрі утворилися на базі позицій ОДГ, підсумки були наступними: «Кулак», «Рівне для всіх» і «Е-самоврядування» отримали 47%, 30% і 23% відповідно, до складу Студентського парламенту України-2019/2020 були обрані: Костянтин Будько (Кіровоградська обл.), Микола Горюк (Чернівецька обл.), Олена Жага (Полтавська обл.), Роман Коломієць (Полтавська обл.), Михайло Лобов (Кіровоградська обл.), Олександр Мазуряк (Чернівецька обл.), Андрій Микитенко (Полтавська обл.), Владислав Призов (Полтавська обл.), Ангеліна Проць (Полтавська обл.), Роман Череватенко (Кіровоградська обл.).
Працювали 3 доби з учасниками/цями, читали факультативи, консультували їх експерт(к)и фіналу: Євгенія Більченко, Максим Гардус, Сергій Дацюк, Єля Дорофієвська, Андрій Єрмолаєв, Руслан Коцаба, Дмитро Марунич, Андрій Окара, о. Антоній Рудий, Георгій Чижов й ін.
Окрім дуже насиченої змістовної програми близько 4 сотень учасників/ць нон-стоп змагалися у 20 крутих суб-фестивалях, а також мали чудову можливість насолодитися змістовним дозвіллям та південним сонцем і морем. Разом із церемонією урочистого закриття проходив видовищний Конкурс краси особистості «Перша Леді», перемогу в якому поділили між собою Еріка Гевко, студентка Тернопільського національного економічного університету, й Анастасія Ширяєва, студентка Херсонського державного університету. Переможниць серед інших членів/кинь журі визначали гості фіналу — громадський діяч, підприємець, друг Студреспубліки Олексій Бурбак і депутат Скадовської міськради Олексій Фролов.
Гра знову стала своєрідною проекцією у майбутнє всього, що відбувається в Україні. Висновок: критично важливо не сплутати справжній модернізаційний поступ із імітацією його (звісно, як усяка фальш — нахабною і пустою, хоч би як вона не рядилася в «нове», задача її — продовження старої, зрозумілої олігархічної (тепер більш виразно — міжнародної транснаціональної корпоратократії), політики соціал-дарвінізму (неолібералізму, ринкового фундаменталізму)). А молоді лідер(к)и зі всієї України разом із інтелектуал(к)ами виступили категорично проти такої політики.
Отже, творення суб’єкту/ів модернізації — це тест на спроможність Покоління Республіки до поступу України. А значить, не маємо права згаяти шанс, мусимо взяти відповідальність!
* * *
Організатори: ВМГО «Студентська республіка» за оргпідтримки Міністерства освіти і науки України, підтримки Міністерства молоді та спорту України.
Партнери: Херсонська облдержадміністрація, Скадовська райдержадміністрація, компанія JYSK, ПрАТ «Гравітон», косметична компанія «БІОКОН», видавництво «Саміт-книга», компанія Impression, SendPulse, НДЛМ, Ксенія Фролова, санаторій «Скадовськ».
Інформаційні партнери: телеканал OTV, Стильне радіо «Перець ФМ», Telegram-канал «Можливості».