Зі спеціально підготовленими доповідями перед інтелектуалами, громадянськими активістами і студентами у Київському Будинку природи виступили відомі експерти Євгенія Більченко, Сергій Дацюк, Андрій Круглашов, Андрій Окара і Денис Пілаш. Основні тези дискусії про протидію безпам’ятству й уроки Революції(й) 1917р. — далі.
«История — это человеческое пространство. А человек сложен и противоречив. Поэтому и история сложна и противоречива. Поэтому в истории нет и не может быть «сакральных тем». Все темы открыты и сложны. Иными словами, или все понятно, но мы несвободны, или мы свободны, но тогда ничего не определено окончательно. Способны ли мы признать тот факт, что мы свободны? Или не способны?»
Різні наративи Довгої української революції
Філософ акцентував на необхідності побудови вітчизняних історичних наративів, відповідно, закликає творити власний концепт, не тільки Жовтневої революції, а перш за все, Української революції, котра, до речі, одночасно містить кілька наративів: демократичний, капіталістично-поміщицький, анархістський, козацький, націоналістичний, більшовицько-комуністичний (два останніх — тоталітарні). Капіталістичний наратив паразитує на всіх інших наративах, а ефективно опонувати йому може лише комуністичний.
Дацюк пропонує наступну хронологію Довгої української революції: 1914–2021рр., усередині якої була і Національна революція: від 4 серпня 1914р. (створення у Львові Головною українською радою суб’єкта реалізації ідеї української державності — Українських січових стрільців) до 1923р. (ліквідація ЗУНР), і всі революційні події незалежної України. Мегазадача, яка стоїть перед Українською революцією — вийти на цивілізаційний параметр.
Українська суб’єктність — і у відкритому відношенні до історії також
Але українська суб’єктність якраз і повинна проявлятися у незаангажованому іншими ставленні й виробленні власної позиції щодо будь яких складних питань, особливо тих, які є предметом інформаційної війни. Події Жовтневої революції, вважає інтелектуал, не можна оцінювати бінарно, як «добро–«зло», бо подія, яка за своїми наслідками є наймасштабнішою подією XX ст., достойна того, аби її відрефлексувати і зрозуміти, яким чином вона змінила світ і яким чином вона створила нас такими, якими ми, врешті, є. Експерт розгледів і таку іронію історії: українці творили Російську імперію у XVII ст. — «метафізичні українці» (революціонери-вихідці з України) її ж і повалили
Продовжуючи паралелі з сьогоденням,
Висловився і журналіст, влогер, в’язень сумління Руслан Коцаба, який порівняв Жовтневу революцію і Революцію гідності в тому, що більшовики і теперішня українська влада вдало відчули настрої громадян і використали їх для реалізації власних амбіцій, не зупиняючись перед застосуванням насильства. Як учасник усіх революційних подій незалежної України, він ще раз наголосив на правдивості афоризму, що революції задумують ідеалісти, роблять фанатики, а користуються плодами негідники.
Не треба боятися історичної пам’яті, хоч там у нас всяке було…
Більченко розібрала, як робиться політика пам’яті по етапах, тобто, які маніпулятивні прийоми застосовують для того, щоб сформулювати у свідомості людини штучний контент рекламної пам’яті. Отже, це: історична корозія толерантності, зяяння (прірва, спустошення), зшивання, finitude, вже-вписаність, тріумф-травма.
Підсумувала свою доповідь тим, що рекламна пам’ять утворюється лише там, де є забуття історичної пам’яті, але ми не повинні боятися побачити справжню історичну пам’ять… хоч там і було всяке.
Жовтень: пишатися, стидатися чи досліджувати?
Спікер підкреслив, що особливо з початком в Україні т.зв. декомунізації, події того часу почали надзвичайно викривляти, стала заїждженою думка, що більшовизм — це втілення всього найгіршого, що може бути, але ж насправді реальність була набагато складнішою. Було багато альтернатив, як у середовищі самих російських революціонерів, так і в самому більшовицько-комуністичному проекті, сталінізм був далеко не єдиною парадигмою. Як і в будь-якому організмі, є бактерії погані, а є корисні. Не можна бачити все одноманітно, як безальтернативні процеси.
Сила ненасилля: альтернативний шлях до змін
Аргументацією, що
Ненасильницький спротив, що підтверджував експерт різноманітними кейсами з усього світу — найкращий спосіб здійснення змін. Після 5 років, у тих країнах, де до влади прийшли режими за допомогою ненасильницьких кампаній, демократія встановилася в 57% країн, а де насильницькі кампанії перемогли — лише в 6%.
Підсумовуючи Громадянський лекторій, зауважили, що замість пропаганди та політики безпам’ятства — потрібна деміфологізація, зважені та максимально об’єктивовані політики пам’яті, які шукають не те, що розділяє, а те, що робить нас Людьми. Для оздоровлення політики пам’яті треба, буквально за рецептом Орвела, припинити перемоги (тобто насильство) над власною пам’яттю і для цього безпам’ятству протиставити не лише громадянський діалог, громадянське просвітництво, критичне мислення і високий рівень інтелектуальності, а й «адекватизацію» всього громадянського життя. Щоб цього досягти необхідний громадянський рух спротиву з прогресивним порядком денним.
Всім відомий вислів: «Без минулого немає майбутнього», але правильніше розширити: «Без глибокої рефлексії минулого не буде достойного майбутнього».
Пізніше будуть опубліковані стенограми доповідей, а Студреспубліка обов’язково продовжить подальшу роботу з розвитку громадянського суспільства та навернення України на шлях прогресу.
Партнери: Інститут вільної історії (Інститут боротьби з безпам’ятством), Газета прогресивних людей «Нова Республіка», Журнал «Спільне».
Про ІІI Громадянський лекторій у Полтаві (2017)
Про Громадянський лекторій у Києві (2017)
Про ІI Громадянський лекторій у Полтаві (2016)
Про І Громадянський лекторій у Полтаві (2015)