Як відбувся поетичний фестиваль, якими творами й думками ділилися учасники/ці, чим здивували аудиторію слухачів/ок і, головне, який вклад у розвиток сучасної української поезії вкотре вніс «Листоверт» – детально про все в підсумковому матеріалі.
Перший день «Листоверту-2019»
Відкрили фест співзасновник і керівник «Листоверту», поет, художник, друг Студреспубліки Олег Мінгальов, лідер республіканського руху Полтавщини, співорганізатор фестивалю Олег Слизько, голова ПОО «Всеукраїнська організація Союз осіб з інвалідністю» Сергій Чумак, начальниця управління у справах сім’ї, молоді та спорту Полтавської міськради Олена Бабенко і прес-секретар Національної спілки письменників України, експертка фіналу Студреспубліки-2019 Єля Дорофієвська, які з різних позицій охарактеризували важливість проведення таких фестивалів і їх вплив на прогрес в нашому регіоні й усій Україні.
Республіканці ставлять за мету творити на Полтавщині відкритий майданчик для поетів/ок, що вже утвердились як літературні особистості, наприклад, видали книгу, а також для молодих талантів, які лише перебувають на шляху до поетичного визнання.
Розпочавши, хвилиною мовчання вшанували пам’ять про одного з натхненників фестивалю, друга Студреспубліки Олександра Ковтуна, який пішов від нас цього року.
Першою загадкова Сафі Байс, яку світ тільки розкриває як поетесу, прочитала вірш про каву з молоком, котрий глядацька зала зустріла морем аплодисментів. Далі – нескінченний позитив: нові вірші від неперевершеної Марії Бойко; цікава поезія Любові Мушури, лаконічна Інна Геді-Мінгальова й справжня леді-досконалість, голова журі «Леся-фесту-2019» (у рамках літнього циклу Студреспубліки) Єля Дорофієвська.
Продовжили програму своїми віршами юна поетеса з Зіньківщини Анна Шпіка, та, що торкнулася серця, поетеса й співачка Lili Dali (Лілія Удоденко), по-дитячому цікава Тетяна Ваценко, мелодійна й прекрасна Юлія Кононенко, філософськи непередбачуваний Дім’ЯК й епатажний Олег Мінгальов.
Однією з кульмінацій стали виступи гостей із Харківщини, зокрема, потужного поета Андрія Костинського, який презентував не тільки власну творчість, а й прочитав вірша Олександра Ковтуна. Хто ще виступав? Майстриня гри слів і смислів Олена Го, запальна і талановита Ольга Семенова, наративіст Павло Медведєв із Полтави. Відвертий Валерій Приходько, неординарна й серйозна Ольга Ковальова та солодкоголоса полтавка Юлія Стиркіна, яка особливо вразила своїм віршем про Івана Петровича Котляревського. Поет-відкриття Микола Завада, переможниця «Леся-фесту–2019», поетеса Руслана Дзюба, далі – знову харків’яни: автор збірки «Эсэмэски викинутого телефону» (яку, до речі, він подарував республіканській бібліотеці), надзвичайно талановитий і оригінальний Сергій Невальонний та щирий і виважений Віталій Кузьменко, і полтавці: зворушлива Дар’я Іванищенко й артистичний Дмитро Усачов.
Завершували програму прямолінійний Олександр Золотухін, романтичний Антон Нестеренко, репер із Луганська Олександр Лопаєнко (L4), а також у форматі вільного мікрофону: чуйна Світлана Ільїна, поет-загадка Олег Шапошніков, витончена Ксенія Криклива, влучна й дотепна Вікторія Гладка й «інопланетянка», як сама про себе говорить (а ми не сперечаємося), Вікторія Волошина. Закінчився вечір екскурсією історичною частиною Полтави, гості змогли насолодитися усією красою нічного міста.
Другий день «Листоверту-2019»
Другого дня фестивалю у Полтавському літературно-меморіальному музеї В.Г.Короленка організатор(к)и намагалися створити теплу атмосферу у колі творчих людей. Виставили заздалегідь колом стільці і чекали початку. Та швидко довелося збільшувати кількість місць, бо бажаючих виявилося значно більше.
Розпочали теж незвично. Не із декламування, а з дискусії про літературну проблематику. Ділилися своїми думками щодо розвитку поетики, пояснюючи що для них є власна поезія, яке їх відношення до банальності, розкривали проблеми й підкріплювали прикладами фрагментів із поезій.
Так, полтавський поет, співавтор альманаху «Коктейль №8» Сергій Старих відзначив: «Я постійно знаходжуся в пошуку відкритих творчих майданчиків… У т.ч. й вільних мікрофонів, де кожен може бути почутим, і сказати те, що відчуває, про що думає. Постійно знаходжуся у пізнанні того, що мене турбує, і навчанні, і вивчені способів володіння художнім словом». Дмитро Усачов назвав свою поезію психотерапією для самого себе. Юлія Кононенко: «Я не знаю ніколи як закінчиться історія. Починаю писати – і ниточка за ниточкою…». Наративіст Павло Медведєв: «Я пишу, чтобы донести до человека глубину, чтобы он задумался». А поетка Юлія Стиркіна розповіла, що працює в різних техніках, як у живописі – повинна бути універсальність.
Більшість учасників/ць І дня фестивалю читали свої вірші й у літературній частині музею Короленка, до них доєдналися Сергій Жмуренко, Євангеліна Достоєвська, Віктор Шпехт і Ольга Іванюк. Знаковими гостями фестивалю стали кінорежисер Ігор Парфьонов, актриса Еллен Слюсарччі та скульптор Сергій Ястребов.
Неймовірний короленківський дух, чай із варенням і самоваром на столі супроводжували поетичні читання протягом усього дня, а наприкінці всі змогли скуштували справжніх полтавських галушок.
Ми повинні відчути творчий сигнал від Котляревського, Гоголя та всього письменницького пулу Полтавщини і передати його в майбутнє! До зустрічі на наступних республіканських літературних фестивалях – площадках розвитку творчості й зростання нових талантів!
Організацію фестивалю забезпечила команда республіканців Полтавщини у складі Олега Слизька, Людмили Волошиної, Руслани Дзюби, Олександра Волощука, Дениса Губського, Катерини Божко, Ірини Жемели, Ярослава Земляного і Тетяни Чумакової.
Окрема подяка телеканалам «Центральний» та UA:Poltava, платформі «ЗМІСТ», «Полтавському віснику», Poltava365, «Новинам Полтавщини», Kolo.news.