Науков(и)ці, студент(к)и, промислові робітники/ці, політики/еси, профспілкові та квір-активіст(к)и, журналіст(к)и й інші небайдужі громадян(ки)и зібралися 9 червня 2018р. у приміщенні київського культурного простору «Плівка», аби подискутувати про неолібералізм і як його долати. Стислий звіт, хто про що говорив — далі.
Одна з модераторок чудово окреслила головну мету заходу: «Часто вживаєш термін «неолібералізм», але не завжди можеш пояснити, що маєш на увазі». Конференція була поділена на 3 панелі.
Неолібералізм: світові тенденції та місце України
Перша серія доповідей «Неолібералізм: світові тенденції та місце України» наводила світло наукового аналізу на те, куди неоліберальна політика спрямовує економічний та соціальний розвиток світ-системи й України. Те, що більшість жителів будь-якої країни відчуває на власному бюджеті, є результатом не економічних циклів чи якихось невидимих ринкових сил, а цілеспрямованих дій бізнес- і політичних еліт. Модерувала панель соціальна активістка, учасниця швейних кооперативів Тоня Мельник.
Вчена підкреслила, що Україна належить до країн, які найбільше постраждали від наступу неолібералізму. На недемократичність неоліберального курсу вказують результати останніх соцопитувань проведених НАН, де від 70 до 90% респондентів висловили незадоволення нинішньою соціально-економічною системою. Буткалюк також зауважила, що Україна поступово у світовій системі перетворюється на сировинну неоколонію.
Також експерт підкреслив, що реформи, які зараз проходять в Україні, вже стали реальністю в РФ. Він висловив хвилювання, що зрештою і громадяни України, і Росії дійдуть до такої межі, коли «щоб сходити до лікаря, від чогось треба відмовлятися». Рецепт же відродження економіки — протилежний неолібералізму.
Треба пам’ятати, що приватизація — не панацея, а всього лише одне з можливих рішень: у розвинутих країнах приватизація і націоналізація чергуються. Держпідприємства є одним із способів вирішення проблемних питань, проте жодної стратегії розвитку держсектору ми наразі не маємо.
Постмайданна влада через залежність від західних партнерів дещо знизила градус махінацій під час приватизаційних аукціонів, але загалом продовжує курс усіх попередніх урядів — на розпродаж ефективних і стратегічно важливих підприємств. Макроекономічна користь від приватизації химерна: держпідприємства виставляються на продаж за безцінь (буває, що за 1 грн), а після придбання новими власниками сплачують мінімальні податки завдяки всім відомим, але поки що непоборним офшорним схемам.
«Ліва Європа»: колоніальний шаблон, зразок для наслідування чи політичне партнерство?»
Політичний філософ і перекладач Андрій Рєпа розповів про історію лівих соціальних рухів у країнах ЄС. Зауважив, що в історії Європи «лівизни» було не менше, ніж у країнах «реального соціалізму». Але зараз європейські ліві стоять перед викликами нової епохи фактичної контрдемократії і, відповідно, необхідністю перезапуску всього лівого політичного флангу. Альтернатива неолібералізму, на думку доповідача, знаходиться між анархізмом і марксизмом, тобто треба завершити стару, ще з ХІХ ст., дискусію між ними.
Соціолог Володимир Іщенко говорив про стратегії взаємодії українських і західних лівих. Науковець переконаний, що європейські ліві, які існують в умовах ліберальної демократії — для українських не можуть бути зразком. Українські ліві значно слабші: нестабільні — групи існують 3–4 роки і потім розпадаються, практично відсутні у медіях; слабкі й профспілки. Нам потрібен латиноамериканський досвід лівих, які розгортали свою діяльність в умовах олігархічних режимів і насильства ультраправих парамілітарних формувань. Для початку варто тверезо проаналізувати події 2013–14рр. і різним групам консолідуватися навколо захисту прав людини.
Засновник «СД Платформи», аспірант Богдан Ференс зауважив, що для лівих важливо навчитися перекладати те розумне, що звучить, приміром, на цій конференції, на мову, зрозумілу пересічному громадянину.
Таша Ломоносова, редакторка видання «Політична критика», переконана, що зразком для наслідування мають стати не рухи чи політичні об`єднання в Європі, а конкретні практики — чи то успішної політичної мобілізації, як-от польський рух «Чорного протесту», чи то соціальні ініціативи та реформи, як-от скасування плати за проїзд у містах Естонії. Треба викривати процеси 1990-х – поч. 2000-х у Центральній Європі, коли там відбувалась така сама неолібералізація ззовні, як зараз в Україні: ми можемо показувати до чого призвели медичні реформи в Польщі та Румунії чи пенсійні реформи в Угорщині, Словаччині, Польщі.
Неолібералізм і трудове питання
Аня Оксютович, координаторка українського відділення міжнародної організації «Працююча християнська молодь», говорила про відстоювання прав трудящих на прикладі швачок, «мовчазних» (у медіапросторі) виробниць елітарного одягу. Окрім надзвичайно низької зарплатні, €94 на місяць, робочий день цих працівниць ненормований, не відповідає стандартам і санітарним нормам. Жінки не можуть звільнитися, бо йти просто нікуди, а тут хоча б є щомісячний мізер, також вони й гадки не мають, як можна захистити свої права, дехто й не знає про те, чи є у них профспілка і чи сплачують вони внески.
Д
Політичний спротив неолібералізму: інший світ можливий!
Вікнянський поділився деякими лайфхаками ефективної роботи в складних умовах нинішньої України, якій притаманні постправда і медіакратія, «фасадна демократія»; тотальна продажність «всього і вся»; цинічність громадсько-політичної сфери; зрада і понти — не виключення, а правило в цьому середовищі, незалежно від ідеології чи партійності; пустота і беззмістовність, надцинізм, егоїзм і слабкість лідерів/ок тощо. З цього приводу лідер республіканців процитував італійського філософа і політика Антоніо Ґрамші: «Я — песиміст за своїми спостереженнями, але оптиміст за своїми діями». Соціологія ж чітко показує, що наша країна вагітна великим ліво-демократичним проектом, проте треба не забувати, що «не соціологія рухає людину, а людина рухає соціологію».
«Ми повинні створити власний лівий, автентичний продукт, щоб потім до нас їхали і вивчали досвід, ми повинні запропонувати світу оригінальний, унікальний шлях модернізації по-українськи. Потрібен соціальний «антилуддизм», бути сміливішими в експериментах і пошуку. Потрібно набагато більше довіри та солідарності, з ентузіазмом і без деструктиву долучатися до ініціатив один одного, різних активістських середовищ, разом братися за теми, табуйовані для мейнстримних політсил — зокрема, наступ на свободи та права людини, політичні репресії в Україні. Отже, вперед!», — фіналізував доповідач.
Як проштовхнути альтернативну думку до медій
Директорка Центру соціальних і трудових досліджень Ніна Потарська розповіла, як міжнародні організації можуть допомогти в захисті соціальних прав. Представники/ці міжнародних інституцій хоч і назагал дотримуються неоліберальної ідеології, є помітно адекватнішими, ніж доморощені «шокові терапевт(к)и». Так, експерт(к)и, які працюють в Міжнародному валютному фонді, самі визнають: «Немає жодної країни, якій би на практиці допоміг МВФ». Авторитетна для українських чиновників/ць західна критика може допомогти остудити їхній ультрареформаторський пил. Самі ж транснаціональні бюрократ(к)и тяжіють до спілкування з незалежними експертами, адже «українські чиновники/ці завжди з усім згодні», а ліві фахівці/чині можуть запропонувати більш реалістичну та нюансовану картину.
«Про важливість медіаактивізму і реалії роботи низового медіа» розповідала редакторка медіапроекту Vector:media Діна Артеменко. Вона наголосила, що потрібно розбудовувати власні, суто ліві, незалежні від великого бізнесу ЗМІ, які будуть базуватися на медіактивізмі, висвітлення подій із власною позицію, відкритою до критики, не лише в робочий час, а і поза ним.
Журналістка й органайзерка ГО «Соціальний рух» Анна Сарапіон розказала про успішний кейс боротьби громади проти приватизації київського стадіону «Старт». Одні з головних інгредієнтів успішної кампанії — раціональний розрахунок і стратегічне планування. Водночас, не менш важливим є безпосередній людський контакт: «Ми робили компоти й лимонади, один одного пригощали і поміж тим обговорювали подальші заходи». Цей вимір лівого активізму не варто відсувати на задній план, адже альтернативою капіталізму має бути більш гуманістичне суспільство.
Хотілося б вірити, що цією інтелектуальною дискусією учасники/ці конференції не лише збагатилися новими знаннями та ще більшою енергією до змін, але й зробили крок назустріч більшій довірі й ефективнішому спільному спротиву демодернізації України. Інакший світ можливий, але, як у своєму виступі доречно процитував Євангеліє Павло Вікнянський: «Дорогу осилить той, хто йде».