The Only Truth is the Basis of the Fight in the Information War (en)
17 березня 2015р. у київському кафе «Циферблат» відбулася зустріч у форматі ОБСЄ-кафе з Представником ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Дуньєю Міятович. Учасниками заходу стали активні молоді журналісти та республіканці, які незважаючи на непростий час в Україні не боялися ставити гострі й актуальні запитання.
Дана публікація висвітлює ставлення ОБСЄ до подій в Україні, розповідається про важливість дотримання всіх стандартів свободи слова, особливо у воєнний період, та про те, що правда є єдиним ефективним методом боротьби з пропагандою.
На початку зустрічі було представлено Посла Вайдотаса Вербу, який є координатором проектів ОБСЄ в Україні, та його колег із ОБСЄ, у тому числі з моніторингової місії. Вони розповіли про те, чим займається Організація з безпеки та співробітництва в Європі, що собою представляє ОБСЄ в Україні, і про політики та проекти, які реалізовуються в нашій країні, зокрема, на Сході та в Криму. Треба зазначити, що ОБСЄ є авторитетним міжнародним об’єднанням 57 держав, яке сприяє миру в світі, а зараз активно залучена до мирного процесу стосовно збройного конфлікту в Україні.
Далі Дунья Міятович розповіла про власну діяльність на позиції Представника ОБСЄ з питань свободи ЗМІ, стисло про ставлення ОБСЄ до подій в Україні під час Євромайдану та зараз, особливо стосовно дотримання свободи слова та підтримки, захисту журналістів.
п. Міятович, відповідаючи на поставлені запитання, дала основний посил, що головним інструментом в інформаційній війні може бути лише правда, незважаючи на те, якою б вигідною чи невигідною вона не була. Також сказала, що не підтримує позицію патріотично налаштованих журналістів, оскільки ніякого виправдання будь-якому виду пропаганди чи викривлення інформації бути не може.
Лідер полтавських республіканців Олег Слизько розповів, що представники Студреспубліки у грудні минулого року відвідали Росію, де намагалися донести правду до місцевих журналістів та активістів. Росіяни тоді зауважили, що в Україні, на відміну від Росії, є справжня свобода слова, хто, що хоче, те і пише, те і говорить. Звідси й запитання: де ж проходить ця межа між свободою та відповідальністю? Дунья Міятович відзначила важливість того, що українці намагаються спілкуватися з російськими журналістами, сказала, що ОБСЄ також веде діалог між журналістами, але лише професіоналами, а не пропагандистами, які тільки поглиблюють розбрат між людьми та країнами. Вона зауважила, що у ситуації, яка зараз в Україні, межа між свободою та відповідальністю дуже тонка, і переходять її часто, дуже легко це зробити.
А щодо навішування ярликів на людей із незалежною позицією, п. Міятович сказала, що це ціна, яку ми платимо не лише в часи конфлікту, це може статися у будь-який час, і ми ніяк не можемо цього уникнути — лише «продовжувати говорити правду, продовжувати нашу боротьбу і продовжувати захищати свободу слова самі, а також через різні організації».
По завершенні зустрічі п. Міятович підкреслила важливість відкритого діалогу між Україною та ОБСЄ, запропонувала стежити за діяльністю ОБСЄ через сайт і соціальні мережі.
Слід зазначити, що республіканці послідовно обстоюють важливість дотримання стандартів вільних медій, зокрема 2 грудня 2013р. у приміщенні КНУ ім. Тараса Шевченка Студреспубліка проводила публічну лекцію директора Бюро Представництва з питань свободи ЗМІ ОБСЄ, проф. Андрія Ріхтера на тему: «Правові умови свободи медіа в цілях соціального прогресу: європейський досвід і можливі сценарії майбутнього».