Молодь України замість того, щоб не на словах, а на ділі стати драйверами змін, на жаль, не дуже бажає працювати в органах влади, місцевого самоврядування: що є причиною цього, як змінити ситуацію, яким чином зробити роботу в муніципалітетах модною — у цьому матеріалі.
Окрім того, що ми постійно співпрацюємо з міністерствами, іншими органами влади, вихідці з Студреспубліки є працівниками регіональних адміністрацій, муніципалітетів, частина з них займає досить високі посади, є депутатами місцевих рад.
Мотивація молоді йти до влади
Серед чинників, що приваблюють їх: можливість впливати, робити реальні зміни, нести користь людям, самореалізація, постійна комунікація з людьми. Відвертає ж від роботи у місцевому самоврядуванні учасників опитування, передусім, маленька зарплата, а також спокуса владою та грошовими потоками, те. що кожен має виконувати «свою роботу», упереджене ставлення до молодих фахівців тощо.
Також Вікнянський зосередився на реаліях сьогодення, коли переважні шанси на потрапляння у владу регіонах мають не політичні активісти, а представники місцевих кланів, «князьки». Прикладом негативного відбору він назвав сім’ю Балог на Закарпатті, зокрема, як різні представники цього клану обіймали посаду мера Мукачева.
Держслужба повинна стати модною
А як же потрібно по-нормальному, щоб був позитивний відбір, залучати молодь по муніципалітетів, — про це далі говорив лідер республіканців. Перший щабель: активність у рамках громадських організацій, партій, студентського самоврядування та/або робота у консультативно-дорадчих органах, громадських радах, та/або стажування у муніципалітетах, залучення до різноманітних кадрових резервів, та/або робота позаштатними радниками, помічниками депутатів, мерів, та/або участь і перемога у проектах Студреспубліки. Другий щабель, він іде після проходження чогось із першого щабля: перемога у місцевих виборах разом із відповідальними політичними партіями та/або працевлаштування через відкриті конкурси.
Участь у секції в якості спікерів також брали Денис Бродський, відомий HR експерт, екс-голова Нацдержслужби; Оксана Маріна, членкиня правління ПАТ «Укрзалізниця»; Ігор Попадюк, начальник управління інвестиційної політики Івано-Франківського міськвиконкому; Роман Рубченко, представник ініціативи «Професійний уряд»; Світлана Ярова, наймолодша депутатка Вінницької міськради.
Найпалкіша дискусія за участі й аудиторії розгорілася з приводу того, як повинно бути, а як воно реально є, адже молодь не стоїть у черзі, щоб працевлаштуватися в муніципалітети. Одні відстоювали позицію того, що всім потрібно самим за себе турбуватися і забути про те, що держава чимось має допомагати або створювати умови.
Вікнянський заперечив державо-скептикам, які пропагуючи егоїзм, на ділі залишають людину сам на сам із пострадянським державницьким монстром: «У нас є один біль, про який варто сказати — це деінституціоналізація всього в Україні: у нас не працюють інститути, які повинні бути фабрикою лідерів. Потрібно показати, що бюрократична робота є цікавою, потрібно знаходити там речі, які можуть захоплювати, що реальні зміни — це не покричати на мітингу тільки, а що демократія — ось вона, в процедурі».
Команду республіканців на заході також представляли Віра Андріюк, Рєгіна Попова й Артем Ніколенко.