Українці зараз перетинають складну, дуже неоднозначну полосу власної історії, знову на нашій землі ллється кров наших громадян, розгул криміналу, збільшення рівня загроз прямо ставлять перед людством дилему між спокусою страху і вічного посилення безпеки, з одного боку, та розширенням свобод і громадянською просвітою, з іншого. Пошук балансу, інтонації, коли ми робимо вибір не на користь ненависті – це вагома задача, над якою працюють подвижники з дитячого руху.
2016р. в Україні оголошено Роком вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пам’яті жертв Чорнобильської катастрофи. 30 років минуло з дня, коли тривожна звістка попрямувала до різних куточків світу. Чорнобиль став синонімом невимовного горя та спустошення у масштабах планети.
Змістовно Вікнянський закцентував увагу на тому, що, на жаль, питання громадської безпеки і системної підготовки в цьому контексті молодого покоління спущені напризволяще. В Україні війна та гостра політична криза, але серйозного роз’яснення, що робити в разі надзвичайних ситуацій – не робиться. Лише завдяки подвижникам, активістам із низів (волонтерам, зокрема) хоч якась робота охорони безпеки життєдіяльності продовжується. Раптом хтось готує теракт, чи можемо ми вірити владі, що вона швидко застосує ефективні дії з профілактики або мінімізації наслідків?
Учні та вчителі Онуфріївської ЗОШ І-ІІІ ступенів також мали змогу взяти участь у заході та представляти Кіровоградську область на Всеукраїнському форумі. Креативна й активна команда під керівництвом вчителів Т.М.Ткачонок, О.Є.Удод, І.А.Балабухи й у складі учнів-старшокласників В.Петрінко, Д.Ковтун, А.Балабухи була налаштована не просто поспілкуватися, а плідно попрацювати, обмінятися досвідом.
Програма Форуму була надзвичайно насиченою. Варто виокремити заходи-спогади трагедій минулого та сьогодення: мітинг-реквієм біля пам’ятника Жертвам Чорнобиля, зустріч із ліквідаторами аварії на ЧАЕС і воїнами АТО, ходу до алеї Героїв Небесної сотні. Видалися продуктивними круглий стіл «Молодь – за безпечний світ», тренінги, практикуми, навчальні заняття, показові виступи, екскурсія до музею пожежної справи.
Олександр відмітив: «Ми й досі не зробили справжніх висновків із трагедії на ЧАЕС. Давайте будемо відвертими: чи справді працівники підприємств, звичайний житель будь-якого українського міста готовий до надзвичайної ситуації? Ми всі розуміємо відповідь — ні! Так, ми маємо низку програм, але більшість із них залишаються в кабінетах чиновників — і це недопустимо. Зважаючи на наростаючу загрозу терактів, пов’язаних із ситуацією на Сході, ми маємо розробити та запровадити програми підготовки дій у надзвичайних ситуаціях, які дійсно дозволять забезпечити реальними практичними знаннями школярів і дорослих, незалежно від їх сфери діяльності та місця роботи».
Серед почесних гостей – заступник начальника Головного управління Юрій Некоз, а також учасник ліквідації наслідків ліквідації аварії на ЧАЕС, а нині начальник Дніпровського районного управління ДСНС України у м. Києві Ігор Шилохвост. В своїй промові останній влучно зазначив: «Саме завдяки організації подібних заходів, ми можемо в доступній формі донести до підростаючого покоління всю серйозність нехтування правилами безпечного життя. Фестиваль «Молодь – за безпечний рух» — це не просто інтерактивний захід, це можливість для підростаючого покоління з раннього віку навчитись правильно діяти при виникненні надзвичайних ситуаціях».
Юні рятувальники онуфріївської делегації удосконалювали свої уміння в рятувальній справі. Умови, як в реальності, – справжній вогонь, справжній дим, справжня висота і необхідність якнайшвидше впоратись із завданням. Дівчата намагалися оперативно ліквідувати умовну пожежу, безстрашно евакуювати умовно травмованих громадян із вікна 3-го поверху та продемонстрували уміння з надання першої медичної допомоги постраждалим.
За результатами практичних тренінгів із радіаційного захисту «Радіаційний та хімічний захист»; гасіння пожежі «Поведінка людей під час пожежі»; евакуації людей та дій при сигналі тривоги «Основи цивільного заходу»; надання першої долікарської допомоги, у т.ч. у разі виникнення мінно-вибухової травми, транспортування постраждалого «Основи збереження життя та здоров’я постраждалих при НС»; із правил поведінки у разі знаходження вибухонебезпечних та підозрілих на вибухонебезпечні предметів, психологічної підготовки за темою: «Принципи визначення психофізіологічного стану людей» учасники Форуму отримали відповідні сертифікати.
Учасники Форуму повернулися із незабутніми враженнями, захоплені рівнем підготовки заходу. Неоціненним скарбом можна вважати і здобуті практичні знання, які можуть стати в пригоді та врятувати людське життя. Всі ці гарні слова, до речі, підтверджують цифри анонімного анкетування, де кожен учасник мав змогу виставити власні оцінки.