Site icon Студреспубліка

«Ми маємо впливати не тільки на місцеву, але й на центральну владу»

17 травня 2012р. у Чернігові відбувся круглий стіл на тему: «Вибори-2012: яка користь чернігівській місцевій громаді?». В заході взяли участь експерти, депутати місцевих рад, лідери громадських організацій і представники органів виконавчої влади.

Організатором заходу виступив Чернігівський обласний осередок Студреспубліки.

Учасники круглого столу обговорили, що ж можуть принести Вибори-2012 для чернігівців, і визначались яким чином не допустити, щоб обранці від Чернігівщини не перетворились на «тушок», яким байдуже майбутнє міста й області.

Народний депутат України III та IV скликання, учасник Партнерської ради Студреспубліки, голова Контрольно-ревізійної комісії Народно-демократичної партії Олег Петров повідомив свою точку зору щодо ситуації в країні в останні роки: «Це якась пародія на демократію та вибори. Найдемократичніші вибори відбулися в 1994 році, хоча тоді була непроста ситуація, влада була досить сильною, мала потужні адміністративні важелі. Сьогодні ми живемо в «беспредельному» суспільстві, в якому нема ні закону, ні конституції, нема всього того, що має назву «громадянське суспільство». Я впевнений, що вчені – політтехнологи, соціологи, політики, філософи, всі ті, хто бере участь у формуванні суспільної думки, повинні сформувати свою чітку позицію і донести її до суспільства. Зараз відчувається зневіра в державу, в суспільство, в самого себе. На сьогоднішній день, ми як держава внутрішньо не існуємо, ми не є сьогодні державою в класичному розумінні. Наше величезне питання в тому, щоб суспільство зрушилось з місця, повірило в себе і до влади прийшли люди, які хочуть щось зрушити, а не набити кишені».

Національний лідер Студреспубліки Павло Вікнянський, який спеціально приїхав на захід із Києва, відзначив, що ініціативу подібних зустрічей «починаємо саме з Чернігова і поширюватимемо по всій Україні». «Сенс виборів не в самих виборах, а в тому, щоб дати можливість місцевим громадам контролювати ситуацію в країні та у себе на територіях. Ми розуміємо, що в нашій країні перед кожними виборами багато обіцяють про перерозподіл кошторисів на користь місцевих бюджетів, але коли час виконувати обіцянки – влада ще більше «закручує гайки», натомість, місцеві громади мають повноважень дуже мало. Має бути навпаки! І ці вибори можуть допомогти звернути увагу простих громадян, на те, що ми маємо впливати не тільки на місцеву, але й на центральну владу, підкреслю, в унітарній державі Україна. Ми маємо вибирати нормальні і достойні команди, які будуть виконувати накази виборців», — підкреслював Вікнянський.

Геннадій Максак, член Експертної групи при Чернігівській обласній державній адміністрації, висловив думку, що в Україні має бути жорстке реформування економічної і соціальної систем. «Що саме зміниться після виборів передбачити важко, але громадськість повинна проявляти велику активність. Виборці мають об’єднатися, щоб протистояти маніпуляціям у виборчому процесі». 

Олександр Кодола, керівник Чернігівської обласної організації ВО «Батьківщина», депутат Чернігівської обласної ради відмітив, що їхня політична сила активно включилася в виборчий процес: «Визначено кандидатів від нас, зараз проходить процес узгодження в об’єднаній опозиції, вже сформована програма об’єднаної опозиції, невдовзі ми представимо її на обласному рівні». Далі він продовжив: «Ми підбираємо саме тих кандидатів, які будуть працювати після виборів на користь Чернігівщини, проте важливим є питання і до самих виборців, щоб вони не «продавались» за «пакунки» і робили свій вибір свідомо. Важлива і необхідна робота чернігівських громадських організацій, які займаються спостереженням за роботою політиків. Пропоную створити коаліцію громадських організацій на рівні міста, області, яка буде працювати саме над спостереженням за виборчим процесом та захистом результатів виборів».

Руслан Волощук, депутат Деснянської районної ради в місті Чернігові поставив питання по-іншому: «Вибори-2012: Яка користь народу України?». «Якщо розібратися, то ключові два слова «вибори» і «користь». «По-перше, ми повинні обрати професійного законотворця до парламенту України (бо якраз це є головною функцією Верховної Ради), бо законодавство України дуже погане для ведення бізнесу. І як показують помилки в законодавстві – там знаходяться люди, які професійно не володіють навичками законодавства. По-друге, чернігівська громада повинна мати у Верховній раді свого професійного лобіста», — зазначив Волощук.

Сергій Аверченко, депутат Чернігівської міської ради від партії «УДАР», розповів про необхідність вироблення критеріїв справжнього і достойного кандидата. Наприклад, в Грузії, з її культурною особливістю «сватовства» зміни вже відбулись, незважаючи на всю важкість реалізації. Аверченко акцентував: «Головне ― політична воля, бо без неї нічого не буде. Якщо ми не зможемо донести людям, на що дійсно варто звернути увагу ― нічого не буде. Людей можна об’єднати, якщо висловити національну ідею, а її нема ― нам нема куди йти. І цю національну ідею має оприлюднити людина або група людей, яка має довіру у спільноти». 

Роман Давлеткужин, секретар Чернігівського міського комітету КПУ, зазначив, що неможливо перейти до усвідомленого політичного вибору без задоволення первісних матеріальних потреб, без переходу до верхніх ланок піраміди Маслоу. «Крім того кожний повинен займатися саме своєю справою: політики ― політикою, вчитель ― вчити тощо. Сьогодні кожен вважає, що може дійсно щось змінити». І тут дуже цікавим було його риторичне запитання до присутніх депутатів: «Ви ж теж, коли йшли в депутати, думали, що щось зміните?».

Валерій Семенець, депутат Деснянської районної ради в місті Чернігові від Партії регіонів, висловив недовіру до тих, хто багато розповідає про добрі наміри щось змінити на краще. «Реальна користь від виборів буде, коли пересічний житель візьме «пакет гречки» від депутата «X». Якщо кандидат в депутати запропонує простому українцю 100 грн. зараз або через 2 роки гарний закон, то 99% українців візьмуть гроші. Головна проблема депутатів в тому, що вони займаються не своєю справою. Де ви побачите в Європі, щоб депутат їздив по селам і допомагав бабцям матеріально? Депутат має займатися депутатською діяльністю ― приймати закони, законодавчо закріпляти свої обіцянки, покращувати ситуацію в країні не роздаючи по 100 грн. Не може бути все погано в такій країні, в якій живуть такі гарні люди, як ми: всі проблеми в нас самих», — аргументував Семенець.

Юрій Паперний, радник голови Чернігівської облдержадміністрації, відмітив, що вибори для народу – це суттєвий приток коштів із офшорних зон і збільшення ймовірності корисних справ за бюджетні кошти, адже треба показати роботу перед виборами. Звіти про виконання деяких обласних програми, які були прийняті декілька років тому дуже весело слухати… окрім автора програми (який знаходиться на посаді), ніхто не знав як вони реалізовувались. Виборці повинні дивитись на кандидатів і їх партії в т.ч. із точки зору їх минулих обіцянок та дій. Немає жодної партії чи об’єднання, яке б почало вирішувати якусь проблему перед виборами і представило механізм її доведення до логічного кінця після обрання. При цьому, проблема має бути вирішена до виборів в міру можливостей. Головне, щоб громада об’єдналася і працювала з кандидатами на свою користь. Наприклад, студентська організація має проблему з гуртожитком, то вони мають тиснути на ректора за допомогою п’яти кандидатів, де один з них буде прохідним. І ректор буде думати», — ділився думками радник губернатора.

Депутат Чернігівської міської ради від ВО «Батьківщина» В’ячеслав Лебідь звернув увагу на програму об’єднаної опозиції, де крім всього іншого, чітко приписано про децентралізацію бюджетів: «В Європі 70% всіх податків та зборів залишаються на містах, а в Україні – 79% передається до державного бюджету, на управління місцевій владі залишається лише 21%».

Андрій Кужіль, заступник голови Чернігівської обласної організації ВО «Свобода», зауважив, що на майбутніх виборах всі сили мають об’єднатися на боротьбі з правлячою партією. Він вислови занепокоєння, що все сильніше відчувається адміністративний прес, який ставить за мету паралізувати громадсько-політичну діяльність.

Олександр Бондарєв, заступник голови Чернігівської обласної організації «Народної самооборони», висловив думку, що Вибори-2012 нічого не змінять, адже правила диктує Президент і тільки президентські вибори щось зможуть змінити в Україні.

Антон Приходько, голова Чернігівської обласної Студреспубліки висловив пропозицію, що громадські організації повинні об’єднатися навколо виховання свідомого виборця, партії ― над вихованням свідомих кандидатів.

Підсумовуючи обговорення один із лідерів Студреспубліки Олександр Щерба зазначив, що проведення дискусії ще раз підтвердило необхідність об’єднання громадських організацій і свідомих жителів міста та області навколо:

створення певного координаційного центру із моніторингу та запобігання фальсифікацій в Чернігові та області на Виборах-2012, 

проведення незаангажованого аналізу «хто є хто» серед кандидатів в народні депутати України (передусім, на предмет їх компетентності та репутації) та максимально широке інформування громадськості щодо результатів такої роботи. 

У зв’язку з цим від імені Чернігівського обласного осередку Студреспубліки звертаємось до всіх, хто прагне приєднатися до такої роботи, з пропозицію долучитися до ініціативи та повідомити про своє бажання на е-пошту: respublika.cn@gmail.com або за тел. 050-169-19-80 (Антон Приходько).