Республіканці Людмила Рудкевич і
З 25 по 29 вересня 2017р. проходив семінар, організований Асоціацією шкіл політичних досліджень при Раді Європи у співпраці зі Вишеградською школою політичних досліджень. 5 інтелектуально насичених днів із експертами й учасниками, що представляли різні країни, дали можливість подивитися на важливі світові процеси з нових боків. Тож, помчали втілювати жагу знань.
Європа: досвід громадянського суспільства як історія успіху
Семінар був поданий у вигляді блоків, дякуючи чому вибудовувався у загальну, цільну, об’ємну картину. Перший день розпочав Міхаель Сульман, голова Шведського інституту зовнішньої політики, член Королівської академії наук Швеції, колишній Виконавчий директор Нобелівського фонду, який виступив із темою «Європа у світі». Експерт підкреслив, що Європа охоплювала, охоплює і буде охоплювати Росію, але, на жаль, з політичної т.з. цього немає. Принципово, на його думку, що цінності є великим, ба, найбільшим, капіталом Європи.
«Про відповідальність інтелектуала» доповідав президент Європейського гуманітарного університету Анатолій Михайлов (Литва). Науковець наголошує, що не можна розвивати культуру, перебуваючи замкнутими в національних кордонах, їх треба долати — і це є виклик для багатьох людей. Особливу важливість зараз, на його думку, має застосування аристотелівського фронезісу, тобто якісного практичного, ситуаційного мислення, що дозволяє давати вірні оцінки.
Фінський дипломат Рене Нюберг ділився тим, що «Фінляндія — суспільство, яке цінує освіту». Була чудова можливість почути інформацію про фінську освітню систему без пропагандистських міфів, а з перших уст. Отже, у Фінляндії національна освіти задає скелет загальної системи освіти у школі, іншими питаннями займаються муніципалітети й навіть самі школи, тобто в цій сфері велика доля автономії. Навчання у школі, профучилищах і гімназіях діти та підлітки здобувають безкоштовно, включаючи харчування. Книги, правда, купують самостійно. Автономія школи забезпечує можливість творчого підходу до навчального процесу зі сторони вчителів.
Наступний день розпочався сесією «Закріпляючи ідентичність — повернення Естонії до Європи» від естонської експертки Ріни Кальюранд, яка зазначила, що ця маленька країна стала успішною, не маючи фактично нічого: ні ресурсів (у т.ч. людських), ні фінансів, ні досвіду незалежності. Саме дух, прагнення, мрії про свободу рухають там державу вперед, при цьому важливими є принципи братерства та співдружності, а не побудова стін.
Цінності та право
Держава: що робити з суспільним договором і гарантією соціальних благ?
ҐОНҐО vs громадянський активізм
Російський соціолог й історик, який працює у Німеччині, Микола Митрохін міркував про будівництво громадянського суспільства на уламках Радянського Союзу, вказавши на важливість у радянському суспільстві т.зв. ҐОНҐО (GONGO, організовані державою громадські організації). Не секрет, що і зараз на пострадянських теренах «урядові» громадські організації грають серйозну роль у взаємовідносинах суспільства та держави. Часто такого типу організації стають нерівними суперниками зі «звичайними» недержавними громадськими об’єднаннями.
Як і в попередній вечір, дискусію про лідерство влаштували провідний викладач Лондонської академії ораторського мистецтва Леон Конрад і російський політичний аналітик Олександр Шмельов. Центральною ідеєю стала та, що, перш за все, громадянське лідерство — це «горіння ідеєю», готовність до жертовності заради неї.
День IV був повністю присвячений проектам випускників Школи, досягненням, справжнім громадянським подвигам, які вони здійснюють щодня. Презентуватися почали з німецького громадського діяча Штефана Мелле та литовського політолога Вітаса Юрконіса, які, до речі, говорили і про незадіяний для врегулювання конфлікту на Донбасі чинник громадянських інститутів. Далі виступали авторитетний російський правозахисник, керівник Міжнародної правозахисної групи «Агора» Павло Чіков, журналіст, представник сайту «ОВД-инфо» Григорій Охотін, співзасновниця порталу, що бореться проти домашнього насильства, «Насилию.нет» Ганна Рівіна, громадський діяч, представник проекту «Центр постінтернального супроводу» Антон Рубін, журналіст-розслідувач Дмитро Веліковський, представники міжнародної інтернет-платформи для молодих аналітиків Intersection Project Ольга Ірисова й Антон Барбашин. На завершення про драму закриття з політичних причин ефіру томського телеканалу ТВ-2 розказали журналісти Вікторія і Віктор Мучніки.
«Потрібно підтримувати імунну систему демократії»
А на тему «Злети і падіння ліберальної демократії — чи настане кінець історії?» ділився думками керівник директорату політичного планування Ради Європи Матіаш Груден. Він вважає, що на шляху до розуміння демократії не може бути єдиного підходу, є лише набір можливостей; не може бути виведена єдина формула успіху, як у математиці, адже устрій суспільства занадто складний. Часто трапляється так, що немає легких, комфортних рішень у демократії, відповідно доводиться робити дуже складний вибір. «Ми зараз знаходимось на передостанній зупинці і чекаємо, поки прийде наступний поїзд, думаємо, що все, зараз розслабимось. Ні, боротися треба завжди! Сучасна
Від усього республіканського руху, від Студреспубліки, хочемо ще раз подякувати за можливість слухати, чути, змістовно питати і говорити під час заходів Школи її засновникам Лєні Немировській та Юрію Сенокосову, кожному експерту й учаснику та, окремо, Марині Скориковій. Палке вітання! Саме на таких заходах стираються кордони між країнами, суперечками, проблемами, виникає можливість порозуміння, партнерства й дружби.