Site icon Студреспубліка

Альтернатива ботанству або особливості конкурсу «Кращий студент України»

З нагоди дня Святої Тетяни, який до подій 1917 року вважався Днем студентів, ІА «Наголос» розповіло про конкурс «Кращий студент України», про враження від конкурсу переможців минулих років, запропонувало дізнатися, як стати кращим студентом в сьогоднішній Україні, і що це дає.

В буденній свідомості постать студента ніколи не асоціюється лише з навчанням та наукою, оскільки за багатосотлітню історію саме поняття «студент» набуло багатьох додаткових сенсів. Навіть підручники з педагогіки та дидактики визнають, що основною діяльністю студента є не навчання в суто академічному значенні, а розвиток в широкому сенсі слованабуття компетенцій, виховання, соціалізація, творча реалізація, становлення особистої та громадянської культури тощо. Це означає, що для визначення кращого студента не вистачить лише проведення Всеукраїнських вишівських олімпіад, які часто виявляються корумпованими («домовленими»/«не об’єктивними») або порівняння успішності навчання студентів, бо мова йде не лише про знання та фахову придатність. Потрібно дещо більше — комплексний критерій оцінки успішності розвитку студента як багатогранної особи, критерій, який би враховував розвиток усіх тих чеснот, якими має бути наділений сучасний спудей. Ці чесноти не повинні диктуватись нормативними актами та самими лише формальними міністерськими шаблонами, але студентською громадою, викликами часу. Це, між іншим, відповідає загальному налаштуванню лідерів організації ВМГО «Студентська республіка», які виступають за ідею мінімізації зовнішніх оцінок та відмови від «похвали з високих кабінетів».

«Студентська республіка» прагне побудувати суспільство, де навчаються все життя. В Україні стає все більше людей, які не чекають, поки їхні проблеми розв’яжуть в урядових кабінетах. Вони намагаються змінювати світ навколо себе самі», розповів нещодавно у інтерв’ю лідер «Студентської республіки» Павло Вікнянський.

Ідея конкурсу «Кращий студент»

Проект «Студентська республіка» почав діяти в 1998 році і за цей час став досить відомим в спудейських колах. А проекти (циклічна щорічна програма «Студентська республіка», «Новий старт», «Зимова Студреспубліка», «Республікада», «Антикорупційний молодіжний театр» та інші) для багатьох молодих українців встигли стати зразком роботи на національному та регіональному рівні. Саме цій організації і належить ідея проводити конкурсну програму «Кращий студент України» (раніше «Студент року»).

«Кращий студент України» системна конкурсна програма, покликана виявити та надати імпульс до подальшого розвитку студентської молоді України як авангарду розвитку українського суспільства. Саме завдяки проекту «Кращий студент України» ти можеш змінити своє життя, розкритися по-іншому, показати хто ти є насправді всім оточуючим і самому перевірити свої можливості! Коли ж ще можна у житті ризикувати та пробувати себе в чомусь новому, якщо не в студентські роки?», йдеться в описі проекту на сайті громадської організації.

Її особливістю є те, що переможці визначаються за багатьма критеріями та номінаціями, що дає змогу більш ґрунтовно вивчити таланти претендентів і обрати кращого студента. Окрім того, щороку організатори проекту не шкодують сил для того, щоб урізноманітнити програму, додати неординарні конкурси і відбіркові етапи. Це не дозволяє претендентам наперед підготуватися до абсолютно всіх випробувань і виробити певного «алгоритму виграшу». Цього року, наприклад, особливостями конкурсу є:

·        виконання соціального проекту «Три добрі справи» (необхідно зробити соціально значимі три добрі справи для свого вишу, міста та для того, кому це дійсно необхідно), результати якого потрібно зафіксувати на відео;

·         конкурс студентських проектів від косметичної компанії «Біокон» з окремими призами. 

З історій кращих студентів

Однак, більшість учасників конкурсу «Кращий студент України» відмічають, що слава і призи це лише зовнішні компоненти перемоги у таких масштабних подіях, тоді як є дещо вагоміше, що залишається на роки. Перш за все, варто згадати про стимулюючу роль таких заходів, адже вони допомагають продовжити життя мріям, не втратити запалу до змін.

«Для нас, як студентів, було дуже цікаво брати участь в такому масштабному конкурсі, бо це давало реальну можливість проявити себе, відчути азарт, змагальність. Перемога у 2009 році додала мені натхнення для творчості, була поштовхом для розвитку і принесла розуміння того, що я рухаюся правильним шляхом. Також це є визнанням того, що ти чогось вартий. На той момент я була великою оптимісткою і, працюючи в сфері освіти, була впевнена, що зможу багато змінити в ній, що зможу гори зрушити! Перемога укріпила тоді мою переконаність. Це дало мені сили подати законопроект «Про вищу освіту», написати дисертацію, продовжувати роботу на освітянській ниві, тобто стимулювало самореалізацію. Думаю, що такі конкурси дуже важливі для студентів, бо людина яка отримає визнання і має великі цілі, може гори звернути!», — поділилася своїми враженнями краща студентка України 2009 року Вікторія Щелко з Києва.

Деякі ж студенти примудрялися за короткий час відбіркових турів і фіналу не тільки переконатися у важливості власних мрій, але і знайти у собі нові таланти, розкрити дрімаючий потенціал і використати його в житті.

«Після конкурсу стало веселіше жити на якийсь час. Згодом же я взагалі почав працювати у цій сфері займаюся організацією заходів. Ми з хлопцями, з якими готувалися до конкурсу «Кращий студент року», дечому навчилися під час підготовки моїх виступів, побачили, що можемо робити гарні постановки, вдалі номери-жарти. Згодом відкрили власну контору і проводимо шоу, корпоративи. Зараз це п’ять гумористичних шоу, які ми демонструємо у Полтаві. Думаю, що конкурс підштовхнув мене до цього. На 100% переконаний, що подібні проекти необхідні для молоді, бо вони розвивають, допомагають відкрити у собі нове», розповів переможець конкурсу 2008 року Іван Ксенжук із Полтави.

Організатори підходять до визначення мети заходу більш системно і наголошують, що окрім мотивуючої та реалізуючої функції, проект «Кращий студент України» виконує і комунікативну – допомагає молоді краще знаходити спільну мову між собою, отримувати і розвивати зв’язки.

«Перше, що дає участь у конкурсі це самореалізація. Друге обмін досвідом зі студентами інших вишів. При цьому, зовсім різних регіонів. Так, Захід вільно спілкується із Сходом. Все це відбувається на одному фестивалі в один день, де немає ворожнечі, образ і т.п. По-третє, це є хороший старт для кар’єри. Учасники презентують свої соціальні проекти, які можуть побачити всі, в тому числі інвестори, спонсори, просто однодумці. Крім того, конкурс допомагає студентам проявитися, адже у вишах таких можливостей значно менше. Як зазвичай спілкуються студенти і викладачі, прийшов, конспект написав, гарно відповів, і отримав і відповідь: «Сідай. «П’ять». От і вся взаємодія. А щось справді креативне зробити вдається рідше. Крім того, у підсумку тебе може побачити вся Україна», — зауважила В.Андріюк.

При цьому різноманіття представлених у конкурсі номінацій допомагає учасникам не просто знайти «приємних знайомих-співрозмовників», але близьких за інтересами та захопленнями професіоналів.

Номінації конкурсу

Якщо ж вести мову про номінації, то сама їх наявність, уже може бути свідченням того, що конкурс є дійсно масштабним та продуманим, а організатори налаштовані відповідально вивчити сильні сторони претендентів. Це дозволяє більш об’єктивно обрати і головного переможця, в конкурсі ВМГО «Студентська республіка» цей головний переможець обирається за комплексною характеристикою. Окрім «Кращого студента України (комплексна характеристика)», учасникам пропонується позмагатися ще у семи номінаціях:

·         Кращий студент-аналітик України;

·         Кращий студент-громадський діяч України;

·         Кращий студент-дизайнер України;

·         Кращий студент-медійник України;

·         Кращий студент-науковець України;

·         Кращий студент-програміст України;

·         Кращий студент-спортсмен України.

«Студенти можуть обирати ту номінацію, яка їм найбільше до вподоби, і при цьому можуть брати участь у конкурсі в двох-трьох номінаціях одночасно, якщо вони обдаровані в різних сферах», — пояснила співробітник ВМГО «Студентська республіка», — розповіла читачам ІА «Наголос» бренд-менеджер ВМГО «Студентська республіка» Віра Андріюк.

Підсумки

Очевидно, що навіть найдетальніші описи не замінять власного досвіду, тому всім студентам редакція ІА «Наголос» рекомендує спробувати себе у ролі «Кращого студента України». Це не гарантує щасливого життя чи подальшого успіху на кожному кроці, але може допомогти розширити горизонти, спробувати на міцність власні амбіції, зрозуміти межі студентського визнання. Адже не дарма студенти вважаються найбільш непосидючою верствою населення, з числа якої виходять справді видатні люди. Люди, яким не страшно змінюватися самим і змінювати світ навколо себе, які готові боротися за свої мрії і доносити їх всупереч труднощам та нерозумінню.

Зареєструватися для участі в конкурсі ви можете на головній сторінці ІА «Наголос» (банер справа) та за посиланням — https://online.studrespublika.com/