Рена Назарова: У нас є Студреспубліка, я б хотіла послухати їх. Це – лідер Київської міської Студреспубліки Людмила Рудкевич. Прошу, дайте їй слово. Людмило, ну активно Студреспубліка теж долучилась, власне, і до виборчого процесу. Я бачила, принаймні, як ви влаштовуєте, випробовуєте на міцність, суботники, власне, і для кандидатів. У вас є теж свої вимоги, є відповідні проекти. От Ви слухаєте зараз кандидатів, взагалі, є тут, присутня електоральна симпатія Ваша особисто?
Рена Назарова: Так, можна, будь ласка… Можете віддати зараз.
Іван Салій: Люстрацію пройшов, від студентів!
Рена Назарова: Прямо Олегу Дерев’янку.
Олег Дерев’янко: Ага, дякую дуже.
Людмила Рудкевич: Будь ласка, будемо чекати.
Рена Назарова: Тут так само присутній лідер [Студреспубліки] Павло Вікнянський, я прошу дати йому теж слово. Павле, давайте, щоб просто побачили, що це є реальна організація. Що Ви думаєте, ви зараз підписали — для чого це зроблено? Ви зараз всім кандидатам це підписуєте? Що там міститься, який зміст (бо я не бачила)?
Павло Вікнянський: Ми хочемо підкреслити, що ті події, наразі, жахливі події, які відбуваються в Україні, вони всім нам продемонстрували, що народ і на Заході, і в Центрі, і в Києві, і на Сході України жахливо втомився від популізму, від того, що його дурять. Тому зараз треба обирати не, як тут розказують, там, гарних, красивих, сильних, ще якихось, наобиралися вже! Досить експериментувати!
Тому ми до кожного з кандидатів в Президенти та до кандидатів на посаду Київського міського голови висунули такі, досить жорсткі вимоги, які стосуються репутаційних речей, яким має бути Київський міський голова та Президент України. А також дуже важливо, що ми вимагаємо, щоб нам продемонстрували Покроковий план дій і Програму модернізації, як Києва, так і України.
Навіщо ми обираємо людину? Коли топ-менеджер очолює корпорацію, в нього рада директорів і акціонери питаються: «Дорогий друже, дорогий пане, що ти будеш робити?» І, коли ми сідаємо в автобус, ми не сідаємо туди, де жіночка за кермом або можливо дуже симпатичний чоловік, або дідусь приємний — ми сідаємо за якимось конкретним номером. Тому давайте нам конкретні номери і конкретні маршрути. Якщо ми будемо задавати питання – давайте на них дуже компетентні відповіді. А ні, то сидіть дома або займайтеся якимись іншими речами.
Наступна річ дуже важлива. Знаєте, я третій раз кажу це слово — жах! Два роки в Києві не було легітимно обраного київською громадою мера. За два роки можна було підготувати якісну програму, дорогі друзі! Жоден із кандидатів у мери, жодна з команд, яка йде в Київ, не має такої програми. І це значить, що немає поваги до виборців, а є певна самозакоханість, що ми такі гарні, ми багато всього робили, або ми там щось ще будемо робити, тому беріть нам і довіряйте.
Рена Назарова: Конкретно запитання зараз є до наших кандидатів?
Іван Салій: До самозакоханих!
Павло Вікнянський: Я хочу, щоб ми далі продовжували: тут є ще в аудиторії Студентський мер міста Києва Марія Прохорова.
Рена Назарова: Так.
Павло Вікнянський: І в нас є подальша ініціатива, яку ми поки не щодо України, а щодо саме столиці України, хочемо запропонувати. Прошу, Машо.
Рена Назарова: Да, прошу. Поки йдуть до Марії, зараз буде питання від Олександра Дядюка, потім – Костянтин Клімашенко. Прошу, Студентський мер міста Києва. Давайте все-таки привітаємо нашого Студентського мера [аплодисменти]. Ось так виглядають справжні мери!
Іван Салій: А от, надо було її сюди… От бачите – дискримінація! Поставте сюди її [показує на не зайняту трибуну одного з основних спікерів у студії].
Рена Назарова: Ми б з радістю це зробили, вона зараз поставить питання. Ми не зможемо вже дати мікрофон, на жаль, прошу.
Тому ми вирішили, наша наступна ініціатива – це зібрати всіх кандидатів на цей пост та організувати захід, який поєднає їх над подальшою стратегією, планом та конкретними кроками модернізації міста Києва, з урахуванням, як у нас зараз є кандидати у цій студії: відкритості, пане Олег, далі – сили, пан Іллєнко, та досвіду — пан Салій. Ось, і у мене запитання…
Андрій Іллєнко: Сила – це загальне таке поняття, все включається…
Марія Прохорова: У мене також запитання: наскільки кандидати, які тут присутні, готові співпрацювати зі своїми опонентами та наскільки вони готові співпрацювати із громадськими активістами? І як ми можемо це побачити?
Рена Назарова: Як ми можемо перевірити, особисто ми, після виборів? Ми це зробимо! Ось, сила, представник сили, прошу.
Андрій Іллєнко: Шановні друзі, я, по-перше, хочу сказати, що особисто я готовий до співпраці зі всіма кандидатами, які довели своїми справами, довели свою доброчесність, некорумпованість і належність до загального якогось українського політичного табору. Можу сказати, що, до речі, багато сьогодні провокується різних таких конфліктів, і мені дуже неприємно, коли політики, які разом були на Майдані, які сьогодні разом в коаліції, допускають публічну критику один одного, особливо самознищувальну. Це абсолютно негоже, особливо в такій скрутній ситуації, яка зараз є, тому… Так, я готовий критикувати своїх політичних партнерів, але їм у вічі все це говорю, не публічно. Якщо я побачу, що це вже немає ніякого сенсу, ніяк не може вплинути на те, щоб вони змінювали свою позицію, тоді ми будемо думати, що робити, але цього, я впевнений, принаймні зараз, робити неможна.
А щодо громадськості, я думаю, що це неможливо просто, політик не може існувати в вакуумі… ну, тобто є такі, очевидно, і, на жаль, їх багато. Але я для себе завжди ставив пріоритетом роботу з громадянами, я і виборчі кампанії свої будую на тому, що я просто приходжу, стою на вулиці, біля станції метро чи супермаркету, і будь-хто може до мене підійти, і ми разом спілкуємося. Я не боюсь критичних запитань, я не ховаюсь зараз від людей. Хоча зараз народний депутат, будь-який, прийде на вулицю, він вислухає дуже багато про себе і про все, що він винен у всьому. Але я не боюсь цього, тому що мені особисто нема чого приховувати, нема чого соромитись, я не замішаний ні в якому: я нічого поганого проти Києва не зробив, навпаки, все робив для його захисту.
Рена Назарова: Тобто готові до співпраці?
Андрій Іллєнко: Тому я готовий абсолютно, тільки буду вважати, що це прояв позитивний, якщо є така співпраця.
Іван Салій: Моя черга, ну, знаєте…
Рена Назарова: Досвід!
Іван Салій: Я не мудрий, я досвідчений мудрий киянин. Я ж вам сказав: напевно, один я вичитую їхні програми. Що вони в газетах пишуть?! Дружина плаття пошила, — я читаю: яке плаття, бісером вишила. Ого! Там, що то діти їдять: дивлюсь – не бідні діти. Тобто я дивлюсь, вивчаю цих кандидатів, вивчаю їхні програми. І можу вам сказати, у мене, в Україні і в Києві, ворогів немає, може, один-два – недоброзичливці, а Європейська партія, взагалі, мене скоро підтримає, от я дивлюся. Тепер я хотів би наступне… Як це так, 19 кандидатів — немає чотирьох і немає лідерів?
Рена Назарова: Що ви говорите?
Іван Салій: Що це за лідери?!.
Рена Назарова: Подивіться, як ви зараз кажете: «Я — мудрий». Чому ж Ви?! Відповідь дайте людині – сидить. Молоді дайте відповідь, якщо Ви досвідчений!
Іван Салій: Щас, щас, щас… Я її дам! Я ж з ними сьогодні вранці, я з ними двічі зустрічався…
Рена Назарова: Ви в ефірі дайте, те, що ви вранці там з ними робили – ніхто не знає!
Іван Салій: Подарив свої чотири книжки чи три.
Рена Назарова: А тут Ви можете дати публічно обіцянку!
Іван Салій: Потім! Я ж вам сказав: беріть її сюди! Давайте, не збивайте мене! Я хотів би наголосити, що при всьому при тому, потрібно чітко дебати, понизити градус боротьби. Майдан честі і гідності перетворити в Майдан ефективності на виробництві, в економіці, тому що ніхто ж не говорить [про це] з кандидатів видатних.
[гостра суперечка у студії]
Рена Назарова: То дайте відповідь громадським активістам, що готові дослухатися до них як досвідчена людина.
Іван Салій: Я підписав з ними Меморандум!
Рена Назарова: О, треба накрутить, щоб відповів!
Іван Салій: Вони мене прийняли, як я пройшов люстрацію! Я свою біографію отнёс Лесі Оробець. Вона в мене на три сторінки, в неї – на три рядки! Кажу: «Вот, люструй мене за всю мою жизнь!» От що ви до мене маєте? Вони знають, що я до них прекрасно відношусь і буду сприяти.
Рена Назарова: З опонентами готові співпрацювати?
Іван Салій: Так ми вже співпрацюємо!
Олег Дерев’янко: Я дякую за те, що мене назвали відкритим. Досвіду в мене – майже двадцять років, ну, більше п’ятнадцяти.
Рена Назарова: Ну відкритий – це краще!
Олег Дерев’янко: Я є керівником компанії, в тому числі, одна з компаній коло вісім тисяч людей мала. Я робив проекти в різних країнах: в Росії, в Азербайджані робив проекти, в Румунії робив, ну, і навчався багато. Так що ви можете подивитися біографію, я не буду тут, так от скажем, перебирати час.
Стосовно співпраці з громадськими організаціями. Я взагалі займаюсь громадською діяльністю більшість часу, десь приблизно з 2010р. Просто я це роблю не публічно, я не піарився всі ці роки, ні під час Майдану, тому що для мене важливо робити справу і давати результат. Я вам пропоную подивитися, я є членом координаційної ради, є така асоціація «Аспен-Україна». Це дуже серйозна така платформа, яка працює над впровадженням принципів відповідального лідерства і навчає вже дуже, скажімо, зрілих, потужних і відомих лідерів відповідальному лідерству. Я сам є випускником цієї програми, другого семінару. Друге, є ініціатива спроби побудови соціальних ліфтів для молоді, вона називається «Спільнота свідомого спілкування». Ця ініціатива з 2010р. розвивається, також робить багато освітніх семінарів, і для студентів, і не тільки для студентів. Там є певна методологія: як міксувати так групи, щоб було цікаво видавати результат.
Рена Назарова: Повертаючись до співпраці…
Олег Дерев’янко: І тому, Маріє, я з задоволенням готовий до співпраці, Людмило, також.
Рена Назарова: Підписуйте!
Олег Дерев’янко: Тут немає зворотного підпису, тут просто вимоги. Треба, я так розумію, поставити, на якій – відповідач.
І по деяких треба поговорити, тому що тут, наприклад, написано: «Розділяє програмову позицію республіканців і готовий під нею підписатися». Ну, програму треба почитати, щоб під нею підписатися. Я готовий почитати, подивитися, де ми співпадаємо.
Текст вимог, які Київська Студреспубліка надсилає всім кандидатам на посаду Київського міського голови (укр, en)
Кандидатів у мери Києва перевірили на працьовитість (укр, en)