Site icon Студреспубліка

Студенти допитали кандидатів в президенти

 

1 лютого 2010 року у Києві відбулася громадянська акція "Кандидати в президенти на дізнанні у студентів". Лідери громадських організацій у супроводі журналістів відвідали штаби кандидатів в Президенти України Ю.Тимошенко та В.Януковича — і запитали чи вони готові запроваджувати далі зовнішнє тестування, боротися з корупцією в освіті та піднімати її якість. Серед учасників акції був лідер Студреспубліки Павло Вікнянський.

 
Об 11.00 лідери Української студентської спілки Станіслав Куценко, "Студентської республіки" Павло Вікнянський і міжнародної громадської організації "Пульс демократії" Ікмет Джавадов провели прес-конференцію в агентстві "Інтерфакс-Україна" за результатами візитів та доповіли про реакцію штабів на листи-звернення до кандидатів у президенти щодо зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО).
 
 
Акція була організована у відповідь на те, що нещодавно Верховна Рада України відмовилася узаконити введення системи зовнішнього незалежного оцінювання рівня знань. За прийняття в цілому законопроекту №4241 проголосувало 203 депутата при мінімально необхідних 226.
 
На прес-конференції було продемонстровано фото візитів до штабів. За оцінкою організаторів, загалом штаби обох кандидатів досить привітно зустріли студентів та прийняли від них листи. Однак, у обох штабах до учасників акції вийшли тільки представники молодіжних крил партій і блоків, які представляють кандидатів в президенти.
 
У штабах учасникам акції пообіцяли передати листи кандидатам, зареєстрували звернення і запевнили, що кандидати намагатимуться дати відповідь громадськості ще до 2-го туру виборів – письмово або публічно через ЗМІ.
 
За словами учасників прес-конференції, запровадження зовнішнього оцінювання, або як його називають в народі «зовнішнього тестування», в Україні здійснюється із 2004 р. Метою запровадження зовнішнього оцінювання є створення рівних умов доступу до вищої освіти, боротьба з корупцією під час вступних кампаній. Починаючи з 2006 р. урядами В. Януковича та Ю.Тимошенко вживалися безпрецедентні організаційні та фінансові заходи для того, щоб талановиті випускники загальноосвітніх шкіл, які мають знання, але не мають грошей чи «пробивних» батьків, могли стати студентами престижних університетів. Для українського суспільства запровадження зовнішнього оцінювання стало іспитом на громадянську зрілість, національну гідність і готовність не лише декларувати та пропагувати демократичні зміни, а й діяти на користь національних інтересів держави.
 
Так, у 2009 р. за результатами проходження зовнішнього оцінювання студентами вищих навчальних закладів ІІІ-IV рівнів акредитації стали 288 тис. студентів. Серед першокурсників стало більше сільської молоді. Якщо в 2008 р. їх налічувалося 99 тис. осіб, то у 2009 р. – більше 150 тис. Уперше за останні 18 років багато випускників сільських шкіл наважилися подати документи до столичних університетів і стали їхніми студентами. Недарма за результатами соціологічного опитування, проведеного проектом «Гідна Україна», 82,8% випускників українських шкіл та 77,8% їхніх батьків повністю або частково довіряють системі зовнішнього оцінювання. Про повну або майже повну відсутність корупції під час тестування свідчать 90,6% випускників та 94,2% їхніх батьків. Високу оцінку запровадженню зовнішнього оцінювання дали вітчизняні та міжнародні експерти. На їхню думку, запровадження зовнішнього оцінювання стало найбільш суспільно значущою, як за масштабами, так і за складністю, реформою в українській освіті, яка має стратегічний характер і спричинить глибокі позитивні зміни в нашому житті.
 

У ході прес-конференції Співкоординатор коаліції «На допомогу людям!», голова Всеукраїнської молодіжної громадської організації «Українська Студентська Спілка» Станіслав Куценко оголосив про старт кампанії "За освічену Україну!", метою якої буде громадський тиск на Верховну Раду України та інші органи влади задля остаточного узаконення зовнішнього тестування, моніторинг його функціонування, проведення інформаційної кампанії щодо соціальної значущості зовнішнього оцінювання, моніторинг реалізації законодавства щодо студентського самоврядування, підвищення рівня освіти в Україні та ін.

 
Голова мережевої ВМГО «Студентська республіка» Павло Вікнянський поставив кандидатам в президенти наступні конкретні запитання:
 
В.Януковичу: Чи положення Вашої передвиборної програми означають повернення дискредитованих фактами корупції вступних іспитів? Якщо ні, тоді що ви пропонуєте натомість?
 
Ю.Тимошенко: Чи плануєте Ви повернутися до остаточного впровадження ЗНО після невдалого голосування законопроекту 4241, у тому числі й депутатами фракції БЮТ?
 
Голова міжнародної громадської організації «Пульс демократії» Ікмет Джавадов (Азербайджан) відзначив, що у Азербайджані система зовнішнього тестування працює з 1992 року і знаходиться під особистим патронатом президента країни. Це унеможливлює вступ до вищих навчальних закладів абітурієнтів, пролобійованих "по блату". Також, як він зазначив, абітурієнт у Азербайджані завжди може оскаржити питання, які виносяться на тестування на предмет їх відповідності шкільній програмі. І.Джавадов наголосив на необхідності законодавчого закріплення зовнішнього тестування в Україні та на неприпустимості втручання політики в освіту. Він запропонував проводити обміни між Україною та Азербайджаном щодо досвіду останнього у впровадженні зовнішнього тестування, запровадити інститут міжнародних незалежних спостерігачів на тестуванні.
 
Також організатори відзначили, що до протесту вже приєдналися понад 200 абітурієнтів, студентів та директорів шкіл, які виступають за подальше впровадження ЗНО.
 
У п’ятницю, 5 лютого 2010 року, в останній день передвиборної агітації, організатори повідомлять громадськість чи дали кандидати в президенти адекватну відповідь на запити. Місце та час брифінгу буде повідомлено додатково.
 
 
Довідка: 
 

Зовнішнє незалежне оцінювання – система об’єктивного оцінювання рівня знань на конкурсній основі абітурієнтів, які бажають вступити у вищий навчальний заклад.

Коаліція "На допомогу людям!" – об’єднання незалежних громадських організацій України, метою якого є підвищення стандартів життя українців.

Українська студентська спілка (УСС) – найстаріша всеукраїнська молодіжна громадська організація України, заснована в 1989 році. Була однією з рушійних сил студентського голодування 1990 року. Захищає права та інтереси студентів.

"Студентська республіка" (Студреспубліка) – мережева всеукраїнська громадська організація, яка об’єднує студентів, молодь і активних громадян. Характеризується проектами, що реалізуються в кожному регіоні країни за участю більшості вищих навчальних закладів: міжнародна програма "Студентська республіка", "Кращий студент України", "Новий старт" та ін.

"Пульс демократії" – міжнародна громадська організація.

 

 

Завантажити прес-реліз [doc, укр] > > >