Site icon Студреспубліка

Міносвіти йде на діалог

На офіційному сайті установи вивісили проекти змін до законів «Про освіту» та «Про вищу освіту». Студенти активно включилися в дискусію з чиновниками. Найбільше запитань стосується, зрозуміло, студентських «зарплат» – стипендій. Молодь стурбована «новими академічними стипендіями», які начебто отримуватимуть лише обрані.

«Академічна стипендія існує вже давно і не є чимось новим, – заспокоює Дмитро Кулібаба, радник Міністра освіти і науки Івана Вакарчука. – Це звичайна стипендія за успішність у навчанні. Є ще і соціальні стипендії, які надаються представникам пільгових категорій – сиротам, інвалідам, тощо. Виплата стипендій гарантується окремими законами, а от їхній розмір регулюється постановами Кабміну. МОН пропонує для обговорення зміни до законів, де не йдеться про розміри стипендій. Щоб отримувати стипендію, як і раніше треба набрати на сесії середній бал не менше «четвірки».

Студенти стурбовані і вилученням Статті 41 «Професійно-технічні навчальні заклади» Закону України «Про освіту», де регулюється порядок державного утримання та забезпечення учнів державних професійно-технічних навчальних закладів безкоштовним харчуванням і стипендією. Як пояснив Дмитро Кулібаба, це робиться зовсім не в образу учням училищ. Всі права та гарантії залишаються у силі, але вони ще в 2005 році прописані окремим законом. Тому, зараз МОН пропонує вилучити пункт, який ще 3 роки тому став законом. Соціальних гарантій від цього не поменшає. Це просто узгодження законодавства.

«Пам’ятає МОН і про вихованців, учнів, студентів, курсантів, слухачів, стажистів, клінічних ординаторів, аспірантів та докторантів, – зазначає Дмитро Кулібаба. – Їхні права затверджені статтею 51 Закону України «Про освіту». Тут і надалі залишається пункт про «забезпечення безкоштовним харчуванням, гуртожитками та інтернатами» для вихованців, учнів та курсантів, щодо стипендіального забезпечення – окремі категорії отримують соціальні стипендії; академічні стипендії надаються з урахуванням досягнень у навчанні. Це, як і повідомлялось раніше, в повній мірі відповідає сьогоднішньому стану речей»

Нарешті, з ініціативи МОН буде вилучено давно застарілий пункт про те, що стипендія «визначається на рівні не менш ніж два неоподатковуваних мінімуми доходів громадян».

«Це не значить, що студентів позбавлять останніх 34 гривень, – зауважує пан Дмитро. – Просто який сенс тримати в Законі пункт про 2 неоподатковані мінімуми, коли стипендія нині це вже більше як 25 неоподаткованих мінімумів?»

МОН вдячне за активну дискусію, щодо змін до законів і готове й надалі надавати роз’яснення зацікавленим особам. Усі зазначені у проекті зміни – це пропонована МОН візія, яка виноситься на громадське обговорення, для удосконалення та узгодження.