21 грудня 2012р. у Києві, в просторі «Часопис», відбулася презентація результатів однойменного проекту ПРООН (Програми розвитку ООН) в Україні, який полягав у проведенні всеукраїнського краудсорсінового дослідження щодо покращення якості життя. Партнером проекту виступила Студреспубліка, тому під час презентації слово мав Павло Вікнянський.
Отже, протягом трьох місяців українці відповідали на питання «Що потрібно змінити для покращення якості життя в Україні та у вашому безпосередньому оточенні». Більше 20 тис. людей із усієї України, з різних соціально-демографічних груп за власним бажанням взяли участь в дослідженні, що проводилося одночасно онлайн (за допомогою краудсорсінгової онлайн-платформи) й офлайн. У результаті було виявлено групи питань відносно того, що українці вважають за необхідне змінювати.
З даних результатів стало зрозуміло, що головними проблемами, які хвилюють українців є: сфера державного управління (46%), добробут населення (34%), бізнес і виробництво (29%), охорона здоров’я (14%), наука і культура (11%), освіта та природні ресурси (5%), енергетика (2%), якість продуктів (1%).
Здивувало те, що практично в кожній із цих сфер відповіді респондентів та експертів відрізняються. Наприклад, у першій виділеній проблемі респонденти говорять про те, що важливо налагодити діалог між владою та населенням, а експерти, що найголовнішим кроком для підвищення рівня життя є викорінення корупції в усіх верствах населення. У другій: респонденти виділяють першочерговими проблемами в Україні низький прожитковий мінімум, безробіття та високі ціни, експерти ж говорять про покращення стану економіки, підвищення соціальних стандартів. Щодо третьої проблеми: жителі зауважують, що потрібно розвивати сільське господарство, а експерти підкреслюють важливість підтримки малого та середнього бізнесу.
Подібні проекти вже проводилися в світі, окрім дослідницької, вони несуть ще й мотиваційну функцію, оскільки охоплюють велику кількість людей.
Запрошеними експертами були представники різних груп: медіа, бізнесу, трендсеттерів соціальних проектів, які під час презентації висловлювали свої думки з приводу почутих результатів. Так, експерт Студреспубліки, політтехнолог Альона Сибірякова підкреслила, що кожні вибори люди чекають на якісні зміни, а «верхи» лише говорять про дані зміни під час виборів. Тому, щоб вийти з ситуації, в якій зараз перебуває Україна, та досягнути реальних змін потрібно, щоб у країні з’явився реальний «замовник», який був би зацікавлений нашою країною, її розвитком, любив цю державу, обов’язково мав ресурси та бізнес-розуміння. Вона припускає, що це може бути хтось із українських олігархів, навіть назвала прізвище.
Національний лідер Студреспубліки Павло Вікнянський, у свою чергу, наголосив, що результати дослідження показують чітку дихотомію між т.зв. креативним класом або самоорганізованими людьми, які мають порівняно адекватний рівень добробуту та звикли розраховувати лише на себе, та широкими верствами населення, серед яких переважають патерналістські настрої й очікування, що «хороші» люди при владі зроблять вище якість їхнього життя.
Лідер республіканців висловив припущення, що певна ціннісна єдність самоорганізованих людей (підприємців, осіб, зайнятих у творчій сфері, айтішників та ін.) дозволяє говорити про їхню можливу суб’єктність в українському політикумі. Тобто вони мають запропонувати один чи кілька конструктивних проектів розвитку країни, які б передбачили візії майбутнього та конструктивні відповіді на найболючіші питання сьогодення.
Окремо П.Вікнянський зупинився на досвіді Студреспубліки щодо використання технологій краудсорсінгу та краудфандінгу в діяльності Студреспубліки: щодо підготовки дизайнерських продуктів, із підготовки проектів, по залученню фінансів тощо.
В обговоренні, яке через свою емоційність було схоже на маленький гайд-парк, звучали думки про те, що держава нічого не може дати, а громадяни самі повинні турбуватися про свою долю, що Україна ще й досі є моделлю людей, які не вибралися з кріпацтва.
На завершення заходу учасники прийшли до висновку, що досвід застосування краудсорсінгової моделі, яку може забезпечити ПРООН в Україні, має право на продовження, оскільки є успішним.
Також у презентації взяли участь бренд-менеджер Студреспубліки Віра Андріюк, від ПРООН в Україні та зазначеного проекту Катерина Рибальченко, Світлана Бовкун, Юлія Масієнко, представники бізнесу, медій, аналітичного та громадського сектору (зокрема, TEDxKyiv, Інститут Горшеніна, «Интересный Киев»).