fbpx
 
НОВИНИ
РЕГІОНИ
АР Крим
Вінниця
Волинь
Дніпропетровськ
Донецьк
Житомир
Закарпаття
Запоріжжя
Івано-Франківськ
Київська обл.
Кіровоград
Луганськ
Львів
Миколаїв
Одеса
Полтава
Рівне
Суми
Тернопіль
Харкiв
Херсон
Хмельницький
Черкаси
Чернівці
Чернігів
м. Cевастополь
м. Київ
Світ
Білорусь
КАТЕГОРІЇ
всі теми
Новини Cтудреспубліки
Новини НДЛМ
Новини ВМГО
Аналітика
 
25-09-2017 / Аналітика /  Україна

Громадянські цінності для модернізації

Civic values for modernisation (en)

20170825_210251Політолог Кшиштоф Мрозек (Польща) рефлексує підсумки фіналу Студреспубліки-2017: «Чиїсь щастя, добробут та особистий розвиток, як і навички спілкування, не можна ігнорувати та недооцінювати. Бо, врешті-решт, модернізація чи нова індустріалізація має відбуватися не заради держави як політичного утворення, а заради людей».

До фіналу Міжнародної програми «Студентська республіка-2017» традиційно долучилися іноземні гості. Експертував події оргдіяльнісної гри, судив суб-фести, тусив із учасниками Кшиштоф Мрозек (Krzysztof Mrozek), політолог, координатор проектів у Фонді ім. Стефана Баторія, яка є провідною НУО Польщі. Позиція інтелектуала з ЄС — до вашої уваги.

«Освіта — ключовий напрямок нової індустріалізації України» — тема цьогорічної фінальної Студреспубліки була не такою вже і складною, але й не легкою. Яка саме освіта? Середня? Вища? Професійна? І що ми називаємо новою індустріалізацією? Річ йде про звичайну реіндустріалізацію чи про щось більше? Інновації, модернізацію?

Ці питання з’явилися б у будь-кого, хто прочитав назву обраної теми для обговорення на Студреспубліці-2017 під Очаковом. І вони насправді неодноразово ставилися близько 500 учасниками, дуже багатьма експертами та командою організаторів. У ході зустрічі, яка тривала протягом 4-х днів, були запропоновані найрізноманітніші відповіді, обговорення яких відбувалося у форматі гри, під час якої представники робочих груп описували своє бачення майбутнього України. 

КшиштофЯк іноземцю (тим не менш, із країни, яка має тісні стосунки з Україною), людині, що не розмовляє українською та не спеціалізується на питаннях освіти, мені було досить непросто осягнути концепти, презентовані учасниками. З іншого боку, мені відкрилася унікальна можливість стати свідком цієї гри-дискусії.

Моя ж лекція чи воркшоп, якщо бажаєте [факультатив — прим.], висвітлювала роль освіти у такому явищі, яке прийнято називати «європейські цінності». Також їх вплив на модернізацію. Зі своїх спостережень я можу виділити такі висновки: (1) учасники не підтримують мене щодо важливості демократії та європейських цінностей, проте фокусуються на «майстерності», прямо пов’язаній із майбутнім професійним життям. (2) Учасники схильні до розгляду «нової індустріалізації» у чисто технічній перспективі. Спочатку були представлені пропозиції робочих груп щодо майбутнього України та бажаного напряму розвитку її модернізації у ракетобудівництві, колонізації Місяця та навіть Марсу (!) тощо. Разом із декількома експертами ми підкреслили важливість людського та соціального факторів. Чиїсь щастя, добробут та особистий розвиток, як і навички спілкування, не можна ігнорувати та недооцінювати. Бо, врешті-решт, модернізація чи нова індустріалізація має відбуватися не заради держави як політичного утворення, а заради людей.

Тож, хоча ідеї штучного інтелекту та повної механізації й цікаві, неможливо ігнорувати і їх вплив на суспільство. Після деяких ремарок щодо важливості суспільного масштабу дискусії, зроблених експертами у ході пленарних засідань і лекцій (факультативів), ставлення учасників почало змінюватися. На дискусії, яка відбулася в останній день, було помітно, що в усіх серйозних пропозиціях стосовно освіти та модернізації обов’язково підіймалося питання інтересів народу.

20170825_201051Коли мова йдеться про людину чи соціальний аспект, роль загальнолюдських цінностей стає особливо важливою. Розвиваючи цю думку, я запропонував змінити формат факультативу з лекції на воркшоп, щоб на практиці спробувати пошукати методи, як зробити освіту-для-цінностей ефективною та цікавою для студентів. Разом із учасниками ми за допомогою наших смартфонів відправилися на пошуки додатків, які б стали у нагоді при реалізації громадянських проектів та обміну цінностями. Також ми обговорили роль системи державної освіти і компліментарну роль інститутів громадянського суспільства в освітньому процесі. І нарешті, я вважаю, всі ми погодилися з тим, що тільки добре освічені, усвідомлені громадяни, що розділяють базові демократичні цінності, можуть побудувати модернізовану країну. Сучасну Україну.

Аналітика гри-2017 




Підпишіться на Телеграм-канал Studrespublika, щоб оперативно отримувати найважливішу інформацію про діяльність Студреспубліки

Автор: Кшиштоф Мрозек