fbpx
 
НОВИНИ
РЕГІОНИ
АР Крим
Вінниця
Волинь
Дніпропетровськ
Донецьк
Житомир
Закарпаття
Запоріжжя
Івано-Франківськ
Київська обл.
Кіровоград
Луганськ
Львів
Миколаїв
Одеса
Полтава
Рівне
Суми
Тернопіль
Харкiв
Херсон
Хмельницький
Черкаси
Чернівці
Чернігів
м. Cевастополь
м. Київ
Світ
Білорусь
КАТЕГОРІЇ
всі теми
Новини Cтудреспубліки
Новини НДЛМ
Новини ВМГО
Аналітика
 
08-11-2016 / всі теми /  м. Київ

Демотивація як діагноз освітній системі

14956516_1181319618625921_2645193454302942770_n2 листопада 2016р. в інформаційному агентстві «Укрінформ» відбувся експертний круглий стіл на тему: «Проблеми та перспективи вищої освіти в Україні. Освіта майбутнього». Участь у заході взяв один із лідерів Студреспубліки Олександр Щерба, представники влади й експерти, які дали свої рекомендації щодо зазначеної тематики. 

Круглі столи організовуються досить часто, але що потрібно зробити, щоб ці обговорення стали результативними і приносили користь для вирішення того чи іншого важливого питання? Відповідь республіканців – надання конкретних пропозицій. Нижче – стосовно питань освіти як магістрального напрямку розвитку України.

Народний депутат України, заступник голови парламентського Комітету з питань науки і освіти Олексій Скрипник розпочав розмову, піднявши питання автономності вишів і зміни системи державного замовлення у сфері вищої освіти. Там, на його думку, є ключова проблема — обмежені можливості у формуванні видаткової частини бюджетів вишів. Також нардеп говорив про проблему великої кількість молоді, яка здобуває вищу освіту, при шаленій нестачі робітничих спеціальностей. Такий дисбаланс, на думку Скрипника, є катастрофою і відтермінованим безробіттям.

photo55319183523687154Інна Совсун, екс-заступниця Міністра освіти і науки, повідомила, що нам потрібні зміни, але ніхто не хоче починати з себе, зокрема викладачі та ректорський склад не готові до якісних змін в освіті. З позитиву вона відмітила початок боротьби з плагіатом.

Однією зі структурних змін у системі вищої освіти повинна бути зміна фінансування та розподіл коштів на користь капітальних видатків в освіті — висловився експерт із освітніх питань Єгор Стадний. На думку Єгора, рушієм змін в освіті мусять бути структурні, системні зміни. Зокрема, однією з них є фінансування вищою освіти. За його словами, існує великий розрив у фінансуванні різних потреб освітньої сфери. Так, фінансування стипендій займає близько 31%, а капітальних видатків освітньої сфери лише 0,3%.

У свою чергу Євген Кудрявець, голова Громадської ради при Міносвіти, зазначив: «В Україні лише 20% працездатного населення має вищу освіту, тому говорити про велику кількість здобувачів вищої освіти зарано».

Один із лідерів Студреспубліки Олександр Щерба підтримав думку, що нам дійсно необхідно починати з системи фінансування освіти. Адже досі держзамовлення здійснюється без аналізу потреб ринку праці, відірване від реальності та формує ситуацію, коли студент обирає спеціальність, де простіше отримати бюджетне місце. А далі, навчаючись — розуміє, що він жодного дня не буде працювати за спеціальністю. Викладач також працює, усвідомлюючи, що студент не буде працювати за спеціальністю — все це демотивує учасників освітнього процесу.

Щодо стипендій, у країні, де більше 50% родин отримують субсидію (а з врахуванням сільського населення, яке не користується газом, ця цифра сягала би взагалі 65%), говорити про відміну, скорочення стипендій — злочин. Влада просто віднімає можливість здобути вищу освіту у більшості молоді. Паралельна робота студента не вирішує таку проблему, адже де ви знайдете, наприклад, на рівні обласного центра в 300 тис. населення додатково 15-20 тис. додаткових робочих місць?

Окреме питання до змін систем державного замовлення, що відбулися: такі речі фактично знищують якісні місцеві виші, бо студент не хоче здобувати хоч і гарну освіту, але в провінційному місті, краще поїхати до Києва або взагалі за кордон.




Підпишіться на Телеграм-канал Studrespublika, щоб оперативно отримувати найважливішу інформацію про діяльність Студреспубліки

Автор: Олександр Щерба